Czy utrata zęba zmienia naszą twarz?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 24.02.2018
kategoria: Poradnik

Dlaczego tracimy zęby?

Zęby tracimy najczęściej w sposób naturalny – na skutek podeszłego wieku. Obecnie jednak, kiedy próchnica stała się chorobą cywilizacyjną, wiele zębów jest usuwanych dla dobra pacjentów po próbach leczenia. Zdarza się także że zęby łamią się w wyniku uderzenia czy wypadku – zazwyczaj w takich sytuacjach lekarze zalecają usunięcie i wstawienie implantu.

Jakie zmiany zachodzą po utracie zęba?

Usunięcie czy utrata zęba ma olbrzymi wpływ na naszą twarz. Przede wszystkim braki w uzębieniu wpływają na rozsuwanie się i utratę podparcia zębów sąsiadujących oraz wysuwanie się zębów przeciwstawnych. To z kolei grozi ich wypadaniem. Zęby sąsiadujące są narażone na mikropęknięcia i urazy – wszystko z powodu przyjmowania na siebie znacznie większego obciążenia związanego z gryzieniem, rozdrabnianiem pokarmu. Długotrwały ubytek w łuku zębowym prowadzi również do stopniowego zanikania kości w tym miejscu. W takich sytuacjach może okazać się, że niemożliwe jest szybkie wstawienie implantu – konieczne będzie zrekonstruowanie kości. Ubytek w szczęce może spowodować również zmianę sposobu mówienia: możliwa jest mowa mniej wyraźna lub seplenienie. Brak zęba może również wpływać na symetrię twarzy oraz mimikę. Utrata zęba to oczywiście także problem estetyczny: wiele osób, aby nie pokazywać ubytku, mówi mało wyraźnie, nieznacznie otwierając usta. Zdarza się także, że z powodu braku w uzębieniu ludzie wycofują się z życia towarzyskiego, aby nie narazić się na szykany. 

Czy wypełnienie łuku zębowego jest konieczne?

Tak – przekonuje o tym każdy lekarz. Uzupełnienie łuku zębowego to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Uzupełnienie łuku może nastąpić przez zastosowanie jednej ze znanych metod: implantu stomatologicznego lub mostu. Metody te różnią się od siebie diametralnie, jednak w obu przypadkach cel jest ten sam: uzyskanie pełnego łuku, zapewnienie zębom odpowiedniego podparcia, poprawienie jakości życia, umożliwienie łatwego gryzienia, poprawa estetyki uśmiechu. O zaletach i wadach konkretnych metod opowie sam lekarz. 



Zadzwoń: 12 222 50 10