Czy wymieniać plomby?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 02.11.2022
kategoria: Poradnik

Odpowiemy od razu na postawione w tytule pytanie – tak, plomby, czyli wypełnienia stomatologiczne, wymagają co jakiś czas wymiany. Jak często i w jakich sytuacjach należy je wymieniać?

 

Jak długo utrzymują się wypełnienia?

Wypełnienia stomatologiczne nie są zakładane na wieczność – z biegiem czasu się zużywają. Z tego powodu co jakiś czas powinno się je wymieniać. Ten czas – żywotność wypełnienia – zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego zostało ono wykonane. Najdłużej, bo około dziesięć lat, wytrzymują wypełnienia amalgamatowe. Żywotność wypełnień kompozytowych mieści się w przedziale między pięć a dziesięć lat.

Nie są to oczywiście nieprzekraczalne granice. W zależności od przypadku wypełnienie może zużyć się wcześniej lub wytrzymać dłużej, przy odpowiedniej dbałości ze strony Pacjenta. Nie można jednak zapominać o sprawdzaniu na bieżąco stanu swoich wypełnień u dentysty. A kiedy potrzebna jest wymiana plomby?

 

 

Bolący ząb

Jeżeli boli Cię ząb, na którym znajduje się wypełnienie, to znak, że coś jest nie tak. Najczęściej taki ząb zdradza nadwrażliwość na zimno lub zmianę temperatury. Taki ból może być oznaką, że pojawiła się w wypełnieniu jakaś nieszczelność i przez to rozwinęła się pod nim próchnica. Jak zaradzić temu problemowi? Oczywiście ząb taki powinno się ponownie wyleczyć – usunąć plombę i zaatakowane przez próchnicę tkanki zęba, a następnie założyć nowe wypełnienie.

 

Urazy lub wypadnięcie wypełnienia

Wraz z upływem lat wypełnienia stomatologiczne zużywają się i ścierają. W efekcie mogą się kruszyć i ulegać rozszczelnieniu. W zębie może wtedy rozwinąć się próchnica wtórna. Warto na bieżąco kontrolować stan swoich wypełnień, aby nie dopuścić do takiej sytuacji. Stare, ukruszone, pęknięte bądź obluzowane wypełnienie nadaje się do wymiany. Nieraz zresztą zdarza się, że samo wypada, zwykle na skutek mechanicznego uszkodzenia.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Przebarwienia

Wskazaniem do wymiany wypełnienia może też być zmiana jego koloru. Z biegiem czasu plomby mogą ciemnieć i żółknąć, co w końcu sprawia, że odcinają się pod względem koloru od naturalnej części zębów (dodatkowo w miejscu połączenia plomby z tkankami zęba może pojawić się brunatna obwódka). W ten sposób zaburzają estetykę uśmiechu i dlatego wskazana jest ich wymiana.

 

Wypełnienia amalgamatowe

Osobnym przypadkiem wymieniania plomb jest sytuacja, gdy Pacjenci chcą wymienić amalgamatowe wypełnienia na kompozytowe. Taka wymiana może być motywowana różnymi czynnikami. Wypełnienia amalgamatowe to już przestarzała technologia. Są one wprawdzie, jak już wspomnieliśmy wcześniej, wytrzymalsze od kompozytowych, ale równocześnie nie prezentują się dobrze, a przy tym mogą być też szkodliwe dla zdrowia. Jak wykazały badania, amalgamaty z fazą gamma 2 uwalniają cząsteczki rtęci, które przedostają się do organizmu.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli potrzebujesz wymienić wypełnienia, zapraszamy do Dental4You®. Tutaj wszystkim się zajmiemy! Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.Zadzwoń: 12 222 50 10