Dentofobia – jak sobie z nią poradzić?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 11.02.2022
kategoria: Poradnik

Dentofobia to problem wielu Pacjentów. Jak leczyć zęby, jeżeli Pacjent boi się przestąpić próg gabinetu dentystycznego? Nie ulega wątpliwości, że to poważnie komplikuje sprawę dbania o zdrowie jamy ustnej. Na szczęście z dentofobią można walczyć.

 

Na czym polega dentofobia?

Dentofobia, jak można wywnioskować z samej nazwy, jest panicznym lękiem przed wizytą w gabinecie dentystycznym. Mogą na nią cierpieć zarówno dzieci jak i dorośli.

Fobia z definicji jest strachem irracjonalnym, toteż i tutaj lęk nie wiąże się jedynie z bólem – Pacjent dotknięty tą przypadłością boi się nie tylko borowania, ale w ogóle jakichkolwiek zabiegów w obrębie jamy ustnej. Lęk wywołuje sam dźwięk aparatury dentystycznej czy unoszący się w gabinecie charakterystyczny zapach środków odkażających.

W takim stanie do Pacjenta nie przemawiają racjonalne argumenty (na przykład że ból podczas leczenia można bez problemu zniwelować za pomocą znieczulenia). Może on sobie w pełni zdawać sprawę z ich słuszności, ale mimo to nie panuje nad swym lękiem.

Lęk ten objawia się w bardzo różny sposób. Do częstych objawów należą: ból lub zawroty głowy, osłabienie apetytu, bezsenność, dreszcze. Skutki dentofobii mogą być bardzo destruktywne nie tylko dla psychiki. W jej efekcie Pacjent unika sytuacji kojarzonych z fobią. Woli cierpieć z powodu chorób zębów, niż podjąć leczenie. Skutki mogą być opłakane – nieleczone choroby zębów i przyzębia, kiedy zostawi im się możliwość swobodnego rozwoju, doprowadzą w końcu jamę ustną do stanu, który będzie nie do pozazdroszczenia. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby zwalczyć swoją fobię. Żeby to zrobić, dobrze jest zdać sobie sprawę, skąd bierze się ów lęk.

 

Jakie są przyczyny dentofobii?

Oczywiście przypadek każdego Pacjenta jest inny. U podstaw dentofobii mogą leżeć przyczyny przeróżnego typu. Da się jednak wyszczególnić pewne czynniki, które najczęściej odgrywają dużą rolę przy powstawaniu tego rodzaju lęków.

Jak można się łatwo domyślić, do najczęstszych przyczyn dentofobii należą własne przykre doświadczenia związane z leczeniem stomatologicznym, z reguły już z okresu dzieciństwa. Bywa jednak i tak, że to nie własne, lecz cudze przejścia kładą podstawy pod fobię – w takim przypadku lęk przed wizytą w gabinecie powstaje na bazie relacji bliskich Pacjentowi osób, które podzieliły się z nim swoimi negatywnymi przeżyciami związanymi z leczeniem.

Dentofobia może się też kształtować z powodu zaobserwowanej przez Pacjenta postawy rówieśników i członków rodziny stroniących od leczenia stomatologicznego. Dentofobii sprzyja również określony typ osobowości, to znaczy taki, przy którym często występują reakcje lękowe, mogące pojawiać się w efekcie nawet niewielkich zmian sytuacyjnych.

Jak poradzić sobie z dentofobią?

Dentofobia, jak już wspomnieliśmy, może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia zębów i jamy ustnej. Najgorzej, że wpędza ona Pacjenta w pewnego rodzaju błędne koło. Pacjent boi się, więc nie idzie do dentysty. W efekcie stan jego zębów się pogarsza. A im poważniejsze jest stadium choroby zębów, tym więcej czasu trzeba będzie spędzić w gabinecie, aby je wyleczyć – co naturalnie sprawia, że lęk Pacjenta jeszcze się wzmaga. Dlatego tak ważne jest, aby poradzić sobie ze strachem.

Kluczowym czynnikiem, mogącym pomóc w jego przełamaniu, jest wybór odpowiedniego dentysty, który z empatią podchodzi do Pacjentów, a gabinet, w którym przyjmuje, ma do zaoferowania nowoczesne technologie, pozwalające na komfortowe i bezbolesne przeprowadzanie zabiegów. Ważna dla Pacjentów z dentofobią jest metoda podawania znieczulenia, ponieważ obawiają się oni między innymi ukłucia igłą. Warto więc dowiedzieć się więcej o tych kwestiach przed udaniem się na wizytę. Niektóre gabinety dysponują bardziej komfortowymi alternatywami dla tradycyjnych znieczuleń. Na przykład w naszej klinice korzystamy z bezbolesnego i bezstrzykawkowego znieczulenia komputerowego The Wand. Dysponujemy też gazem rozweselającym.

Pacjent może przyjść do dentysty z bliską mu osobą, która zna i rozumie jego lęk i będzie mu wsparciem podczas pierwszej wizyty. W miarę możliwości warto umawiać się na wczesne, poranne godziny, w ten sposób Pacjent nie będzie musiał przez cały dzień rozmyślać o czekającej go wizycie.

Pacjent powinien też swobodnie informować zespół stomatologiczny o swojej fobii, dzięki czemu zostanie potraktowany ze szczególną empatią i wyczuciem. Powinien śmiało zadawać pytania na każdym etapie wizyty, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Wiedza jest bronią w walce z dentofobią, dlatego im więcej Pacjent będzie wiedział o przebiegu leczenia, tym pewniej będzie się czuł, uświadomiwszy sobie bezzasadność swoich lęków.

Co możesz teraz zrobić?

Nie powinieneś pozwolić, by dentofobia rządziła twoim życiem i uniemożliwiała ci doprowadzenie swoich zębów do zdrowia. Umów się na wizytę w Dental4You, a przekonasz się, że z naszym empatycznym zespołem specjalistów i z nowoczesnymi technologiami używanymi przez nas do zabiegów, leczenie zębów wcale nie jest takie straszne. Możesz skontaktować się z nami, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10