Dlaczego tak trudno jest nam utrzymać biel naszych zębów?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 30.08.2018
kategoria: Poradnik

Białe i zdrowe zęby stanowią piękną ozdobę naszego uśmiechu – warto dbać o to, aby zachować taki stan jak najdłużej. Niestety: konkretne produkty spożywcze oraz zaniechanie regularnej higieny sprawiają, że nasze zęby szybko stają się szare. Co ma wpływ na kolor naszych zębów? Czy samodzielnie możemy dbać o to, aby były bielsze?

Z czego wynika kolor naszych zębów?

Kolor naszych zębów to w dużej mierze kwestia genetyczna. Wszystko zależy także od koloru zębiny oraz przezierności szkliwa. Niska przezierność szkliwa notowana jest przede wszystkim u osób młodych. Wraz z wiekiem przezierność rośnie, a same zęby stają się bardziej szare. Spowodowane jest to stopniowym ścieraniem szkliwa – wpływ na to mają produkty spożywcze zawierające kwasy oraz proces przeżuwania pokarmów.

Duży wpływ na kolor naszych zębów ma to, co codziennie znajduje się na naszych talerzach. Wiadomo, że największe właściwości barwiące ma czarna herbata, czerwone wino, kawa. Warto spożywać te produkty  z umiarem – nadmierna ilość sprawi, że nasze zęby staną się ciemniejsze.

Samodzielnie wybielanie w domu – czy jest bezpieczne?

Obecnie w aptekach czy drogeriach znajdziemy wiele past i dedykowanych preparatów do samodzielnego wybielania zębów – cieszą się one sporym zainteresowaniem. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na ich skład oraz skuteczność. Preparaty zazwyczaj działają powierzchniowo, ścierając wierzchnią warstwę szkliwa. Takie działanie doprowadzi do jego osłabienia oraz nadwrażliwości. To z kolei może przyspieszyć powstawanie próchnicy.

Skuteczne wybielanie zębów

Aby wybielanie zębów było skuteczne i bezpieczne najlepiej przeprowadzić je u stomatologa. Przede wszystkim wykona on skaling zębów, pozwalający na usunięcie wszelkich przebarwień. Wybielanie bez wcześniejszego skalingu sprawi, że na zębach pojawią się nieestetyczne plamy.

Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniej metody wybielania – stomatolog ma do dyspozycji specjalistyczne pasty, żele oraz lampy, którymi naświetlane są zęby w kilku sesjach. Specjalista określi także ile powtórzeń zabiegu jest wskazane, aby otrzymać oczekiwany efekt.

Ważnym aspektem wybielania zębów pod okiem dentysty jest bezpieczeństwo. Specjalista zadba o szkliwo oraz dziąsła podczas trwania zabiegu. Podpowie także jak chronić zęby po zabiegu, aby efekty utrzymały się jak najdłużej.

 

 Zadzwoń: (12) 222-50-10