Dlaczego warto zainwestować w implanty zębów?
Spis treści
Dlaczego wypadają nam zęby?
Proces wypadania zębów związany jest najczęściej z chorobami oraz podeszłym wiekiem. Osoby starsze, posiadające ogólne problemy ze zdrowiem, często borykają się z kłopotem wypadających zębów. Najczęściej jest to wynik braku witamin, mikroelementów czy też paradontozy.
W przypadku osób młodych i aktywnych utrata zęba może mieć miejsce jako skutek choroby czy wypadku komunikacyjnego. Coraz więcej młodych osób zgłasza się do lekarzy z problemem paradontozy – choroba ta stopniowo obejmuje wszystkie zęby grożąc ich utratą.
Skutki braków w uzębieniu
Okazuje się, że już co drugi Polak posiada ubytki w uzębieniu. Warto wiedzieć, że brak nawet jednego zęba znacząco wpływa na nasze życie. Zmienia się sposób gryzienia pokarmów, zęby sąsiadujące z luką tracą naturalne podparcie, przez co też mogą zacząć się chwiać i wypadać. Brak większej ilości zębów w szczęce przekłada się bezpośrednio na nasz sposób mówienia i artykulacji konkretnych głosek. Wraz z utratą zębów zmienia się także mimika naszej twarzy.
Brak wielu zębów sprawia także, że zaczynamy mówić znacznie mniej wyraźnie – nie chcemy, aby ubytki były widoczne dla naszych rozmówców, wstydzimy się. Z czasem wielu ludzi wręcz wycofuje się z życia towarzyskiego.
Jak uzupełniać braki w łukach zębowych?
Od początku czasów nowożytnych ludzkość wymyślała wiele metod na to, aby uzupełnić luki po brakujących zębach. Dzisiaj medycyna może zaoferować nam rozwiązania bezpieczne, trwałe i niedrogie. Obecnie najczęściej stosowane są implanty zębów, które wszczepiane są w kość. Aby móc zastosować tę metodę konieczne jest wcześniejsze zdjęcie rentgenowskie i ocena stanu kośćca. Po kilku tygodniach, kiedy implant zrośnie się z kością, nakładana jest korona implantu, tworzona na indywidualne zamówienie. Korony perfekcyjnie imitują naturalne zęby, są dobierane kolorystycznie do reszty uzębienia.
Inną metoda uzupełniania luk w łukach zębowych jest zastosowanie mostów protetycznych. Rozwiązanie to niesie jednak ze sobą sporo wad – przy mocowaniu mostów stałych konieczne jest spiłowanie sąsiadujących z luką zębów.