Efekt Godona

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 07.11.2022
kategoria: Poradnik

Utraciłeś ząb? Wydaje Ci się, że brak jednego zęba to błahostka? Przykro nam rozwiewać te miłe złudzenia, ale niestety brak nawet pojedynczego zęba może wywołać przykre konsekwencje. Mówimy tu o efekcie Godona.

 

Na czym polega Efekt Godona?

Z efektem Godona mamy do czynienia w następstwie braku zęba. Bo choć brak pojedynczego zęba jest często bagatelizowany przez Pacjentów, tak naprawdę ma on niekorzystne konsekwencje.

Zęby naturalnie dążą do stanu, w którym mają kontakt z innymi zębami po bokach i z przeciwległego łuku. Kiedy tracisz ząb, kontakt ten oczywiście zanika. Zęby po obu stronach luki nie mają ze sobą styczności, tak samo jak ząb z przeciwległego łuku. Brakuje mu teraz podparcia i z tego powodu stopniowo wysuwa się z kości, dążąc do kontaktu z przeciwległą stroną. Efektem jest optyczne wydłużenie korony zęba, która zaczyna wystawać poza korony zębów sąsiadujących. Ale to dopiero początek problemów – z czasem taka sytuacja prowadzi do zaburzeń zwarcia i powstawania węzłów urazowych, co doprowadza do dolegliwości bólowych w obrębie stawu skroniowo żuchwowego.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Efekt Godona dotyka jednak nie tylko zębów z przeciwstawnych łuków zębowych, lecz również tych, które znajdują się w tym samym łuku po obu stronach powstałej luki. Dzieje się tak dlatego, że przy braku zęba tkanka kostna traci obciążenie podczas żucia, co sprawia, że ulega ona atrofii, czyli stopniowemu zanikowi. Na skutek tego zęby po obu stronach luki tracą podparcie i przechylają się koronami w jej kierunku.

Na marginesie warto też wspomnieć, że choć efekt Godona jest najczęściej właśnie wynikiem braku zębów, to bywa też następstwem wad ortodontycznych. Odpowiedzialne mogą być za to również nieodpowiednio dopasowane wypełnienia oraz uszkodzone, starte zęby.

 

Efekt Godona – jakie niesie konsekwencje?

Jak już pisaliśmy, w przypadku braku zęba dochodzi do wysuwania się z kości zęba przeciwstawnego. Jest to proces stopniowy, tak więc można go zauważyć dopiero po kilku miesiącach od utraty zęba. Początkowo dochodzi do odsłonięcia szyjki zębowej, a dopiero potem odsłonięty zostaje również fragment korzenia. To część zęba, która jest mniej odporna na działanie produkowanych przez próchnicotwórcze bakterie kwasów. Ząb staje się więc bardziej narażony na rozwój próchnicy. W obszarze poddziąsłowym mogą pojawiać się stany zapalne przyzębia, a stąd już niedaleka droga do paradontozy i utraty zębów.

Ale to jeszcze nie wszystkie przykre skutki efektu Godona. Ząb wysuwający się z kości słabiej trzyma się w szczęce. Ostatecznie staje się rozchwiany i może dojść do jego utraty.

 

Co możesz zrobić?

Efekt Godona jest przypadłością, która pociąga za sobą niekorzystne skutki dla Twoich zębów. Dlatego trzeba dbać, by nie dochodziło do utraty zębów, a jeżeli mimo wszystko do niej dojdzie, powinno się dokonywać protetycznej odbudowy uzębienia. Przyjdź do Dental4You® ze swoim problemem, a my znajdziemy jego optymalne rozwiązanie. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.Zadzwoń: 12 222 50 10