Erozja szkliwa – na czym polega

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 05.04.2022
kategoria: Poradnik

Szkliwo zębów to najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie. Nie oznacza to niestety, że nic nie jest w stanie jej zniszczyć. Szkliwo może ulegać zniszczeniu na przykład w wyniku erozji, a ponieważ jego zadaniem jest ochrona wewnętrznych tkanek zęba, proces ten jest niekorzystny dla uzębienia. Na czym dokładnie polega erozja, skąd się bierze i jak się przed nią ustrzec?

 

Czym jest erozja szkliwa?

Erozja szkliwa jest procesem chemicznym, w wyniku którego tkanki twarde zębów ulegają trwałemu uszkodzeniu. Co jest jej powodem? Otóż jest ona skutkiem działania kwasów. Obniżenie pH w ustach poniżej 4,5 skutkuje rozpuszczaniem hydroksyapatytów – tworzących szkliwo związków chemicznych. W ten sposób szkliwo ulega uszkodzeniu, odsłaniając bezbronną zębinę.

Ale skąd właściwie biorą się owe kwasy szkodzące naszemu szkliwu? Najczęściej są dostarczane z pokarmem, takim jak rabarbar, wiśnie, cytrusy, jabłka, a także soki na bazie tych właśnie owoców. Również nadmierne spożywanie niektórych warzyw może mieć taki efekt. Zagrożeniem dla szkliwa są też słodzone napoje gazowane oraz wino, przede wszystkim białe.

Ale kwasy uszkadzające szkliwo pochodzą nie tylko ze spożywanych pokarmów i napojów. Wywierają one wzmożone działanie na zęby również przy niektórych schorzeniach, takich jak refluks żołądkowo-przełykowy, cukrzyca, bulimia i zaburzenia wydzielania śliny.

Ale nie tylko kwasy są przyczyną erozji szkliwa. Przyczyniają się do niej też złe nawyki (na przykład obgryzanie paznokci i skórek) oraz uszkodzenia mechaniczne, będące często wynikiem zbyt mocnego szczotkowania.

 

Jakie są objawy erozji szkliwa?

W początkowej fazie erozji zmiany są niewielkie – dają się dostrzec jedynie pod mikroskopem. Po pewnym czasie można jednak nawet bez specjalistycznego sprzętu zauważyć zmiany w odcieniu i strukturze zębów. Stają się one matowe, szkliwo jest widocznie cieńsze, niekiedy wręcz przezroczyste.

Erozja szkliwa sprawia, że miejscami widoczna jest zębina. Dlatego na zębach można dostrzec żółte przebarwienia. To jeden z wczesnych symptomów – jeśli go dostrzeżesz, powinieneś udać się do dentysty, nie czekając aż sytuacja się pogorszy.

Innym objawem, który powinien cię zaalarmować, jest nadwrażliwość zębów na temperaturę. Przyczyną jest odsłonięcie kanalików zębinowych. Dotknięte erozją szkliwo przestaje ochraniać zębinę przed czynnikami termicznymi. Zęby zaczynają reagować krótkotrwałym bólem na pokarmy zimne lub gorące, a także kwaśne i słodkie.

Objawem erozji jest powstawanie nietypowych ubytków, takich jak bruzdy i dołki na powierzchniach żujących oraz rowki w okolicy przyszyjkowej. Zęby zaczynają też łatwiej kruszyć się i pękać.

 

Jak zapobiec erozji szkliwa?

Żeby uchronić się przed erozją szkliwa, należy utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej, a także dobrać odpowiednią dietę. Należy ograniczyć spożywane kwaśnych potraw i napojów. Pamiętaj też o tym, że chociaż należy myć zęby po każdym posiłku, to nie zawsze bezpośrednio po nim. Jeżeli zjadłeś lub wypiłeś coś kwaśnego, powinieneś odczekać około pół godziny, zanim umyjesz zęby. Ta przerwa jest konieczna, żeby hormony zawarte w ślinie mogły wyrównać poziom pH w jamie ustnej.

 

Jak leczyć erozję szkliwa?

Niestety erozja szkliwa jest procesem nieodwracalnym. Leczenie, które wraża się w takim przypadku, ma na celu zniwelowanie nadwrażliwości, utrzymanie struktur zęba i uzupełnienie powstałych ubytków. Nadwrażliwość można niwelować różnymi preparatami, które znieczulają nerwy lub zamykają otwarte kanaliki. Przy zaawansowanych ubytkach stosuje się rekonstrukcje protetyczne, a można użyć również licówek.

 

Co możesz teraz zrobić?

Twoje zęby stały się ostatnio nadwrażliwe? A może zauważyłeś na nich niepokojące przebarwienia? Nie warto pozostawać w sferze domysłów. Umów się na wizytę w Dental4You. Dokonamy dokładnej diagnozy problemu i zaproponujemy optymalne rozwiązanie. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10