Implanty czy proteza ruchoma- co wybrać?
Spis treści
Utrata naturalnego uzębienia może dotknąć osoby w różnym wieku. Bez względu na przyczynę bezzębia, powoduje ono na co dzień wiele dotkliwych konsekwencji, m.in trudności w gryzieniu wszystkich pokarmów, pogorszenie wyglądu twarzy, trudności w prawidłowej wymowie, czy wycofanie z kontaktów towarzyskich. Bardzo często osobom zmagającym się z tym problemem towarzyszy poczucie wstydu, brak pewności siebie i niska samoocena, co w dużej mierze ogranicza możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. Nic dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod rekonstrukcji naturalnego uzębienia. Współczesna stomatologia proponuje wiele sprawdzonych rozwiązań, z których największą popularnością cieszą się tradycyjne protezy ruchome i protezy mocowane na implantach. Zastanawiasz się, która metoda byłaby odpowiednia dla Ciebie – poznaj zalety i wady najczęściej wybieranych przez Pacjentów sposobów odbudowy uzębienia.
Protezy ruchome – czym różnią się od protez na implantach?
Proteza ruchoma to najczęściej wybierane rozwiązanie wśród Pacjentów, którym zależy na szybkiej poprawie estetyki uśmiechu i odzyskaniu sprawności w jamie ustnej, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. Dzięki odpowiednio dobranej protezie cele te – w zakresie podstawowym – mogą zostać osiągnięte. Jednak dla niektórych Pacjentów ten rodzaj uzupełnienia może nie być w pełni komfortowy, na co ma wpływ wiele czynników:
- indywidualne uwarunkowania anatomiczne w jamie ustnej,
- konstrukcja protezy i sposób jej osadzenia
- rodzaj podparcia i rozłożenia sił zgryzowych.
Jeśli choćby jeden z tych elementów zawiedzie, może pojawić brak idealnej stabilizacji w jamie ustnej, przez co istnieje ryzyko przemieszczenia się protezy, a nawet jej wypadnięcia w najmniej oczekiwanym momencie – np. podczas spontanicznego śmiechu czy gwałtownego kichania. Ten rodzaj protezy w przeciwieństwie do implantów, nie zapobiega zanikowi kości. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku protezy ruchomej siła żucia przenoszona jest na błonę śluzową, a nie na kość, która wobec braku odpowiedniego obciążenia, zaczyna stopniowo zanikać.
Obecnie protezy akrylowe są wykorzystywane głównie jako uzupełnienia tymczasowe, jednak wielu Pacjentów, którzy nie mogą sobie pozwolić na droższą odbudowę, a chcą estetycznie uzupełnić braki zębowe, wciąż chętnie z nich korzysta. Bardziej wymagający Pacjenci natomiast mogą wybrać nowoczesne rozwiązania, do których należy proteza na implantach, zapewniająca znacznie większą funkcjonalność i komfort.
Czym są implanty zębowe?
Implanty to małe „śrubki” wykonane z biokompatybilnego materiału – tytanu lub tlenku cyrkonu, których zadaniem jest przejęcie funkcji naturalnego korzenia zęba. Implant umożliwia zamocowanie korony zębowej w miejscu po utraconym korzeniu. Jest on umieszczony w kości wyrostka zębodołowego i w procesie osteointegracji zostaje z nią trwale połączony, co daje pełną stabilizację w jamie ustnej i przywrócenie jej pełnej funkcjonalności. Nie bez powodu implanty są nazywane „trzecimi zębami”, zapewniają bowiem nie tylko uzupełnienie braków zębowych, ale również przywrócenie naturalnych warunków w jamie ustnej i pełnej estetyki uśmiechu. Jest to najbardziej nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu można odbudować zarówno pojedynczą lukę, kilka braków zębowych, jak i całe łuki zębowe. W przeciwieństwie do ruchomych protez, zapewniają pełną stabilizację w jamie ustnej i eliminują ryzyko zaniku kości, z którym zmagają się Pacjenci z wieloletnim bezzębiem.
Korzyści płynące z wyboru protezy na implantach
Istnieją dwa sposoby zamocowania protezy stałej: można to zrobić w oparciu o naturalne, zdrowe zęby Pacjenta, które muszę być uprzednio oszlifowane lub na bazie implantów. Pierwsza metoda nie jest zalecana ze względu na ingerencję w tkanki twarde zdrowego zęba, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest wszczepienie implantów w miejsce po utraconych korzeniach zębowych. Metoda ta stanowi doskonałą alternatywę dla Pacjentów zmęczonych użytkowaniem protezy ruchomej, których marzeniem jest przywrócenie na stałe naturalnych warunków w jamie ustnej.
Jakie jeszcze korzyści płyną z zastąpienia protez ruchomych przez uzupełnienia na bazie implantów?
- idealna imitacja naturalnych zębów – przeprowadzenie leczenia implantologicznego w profesjonalnej klinice przez wysokiej klasy specjalistów gwarantuje uzyskanie wymarzonego uśmiechu, który do złudzenia przypomina naturalne uzębienie;
- stabilizacja w jamie ustnej – można bez przeszkód gryźć nawet najbardziej twarde czy lepkie pokarmy takie jak orzechy, surową marchew czy żelki. Odzyskanie pełnej przyjemności jedzenia wszystkich pokarmów to dla wielu osób silna motywacja do podjęcia leczenia.
poprawa komfortu i jakości życia – implanty poprawiają estetykę twarzy, przywracają jej naturalne rysu, dzięki czemu Pacjenci czują się atrakcyjni i pewni siebie; - zapobieganie zanikowi kości – implanty przejmują funkcje naturalnych korzeni, dlatego w znacznej mierze opóźniają proces zaniku tkanki kostnej i zapobiegają przemieszczaniu się zębów.
- wysoki komfort użytkowania– implanty należy pielęgnować tak samo jak naturalne zęby – wystarczą zatem zwykłe akcesoria do higieny jamy ustnej takie jak: szczoteczka do zębów, pasta i nici dentystyczne.
implant stanowi podstawę do zamocowania rekonstrukcji protetycznych takich jak: korony, mosty i protezy
Umów się na wizytę!
Stoisz przed wyborem: protezy ruchomej lub na stałe mocowane na implantach? Zależy Ci na wysokim komforcie użytkowania i odzyskaniu naturalnego piękna uśmiechu? W Dental4You® stosujemy wyłącznie sprawdzone i najwyższej jakości metody odbudowy częściowych braków lub całych łuków zębowych. W oparciu o rzetelną analizę i diagnostykę uwarunkowań anatomicznych i zdrowotnych Pacjenta oraz zgodnie z jego potrzebami dobieramy najbardziej skuteczne rozwiązanie. Chcesz na nowo cieszyć się smakiem ulubionych potraw i móc swobodnie wyrażać emocje poprzez piękny uśmiech? Zapraszamy na konsultację z naszymi ekspertami w dziedzinie protetyki i implantologii. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.