Jak alkohol wpływa na zdrowie zębów?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 13.01.2020
kategoria: Poradnik

Zdrowie jamy ustnej jest niezwykle ważne, bo to właśnie dzięki temu można wieść spokojne i komfortowe życie. Dlatego wiele osób, wiedząc o negatywny działaniu cukrów na uzębienie, stara się skutecznie przeciwdziałać jego negatywnym skutkom. Jednak stosunkowo niewiele mówi się o wpływie alkoholu na stan zdrowia zębów. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu, aby skutecznie móc chronić nasze uzębienie.

 

Twardy wróg zębów!

Niektóre alkohole, np. cydry czy likiery, zawierają w sobie bardzo duże ilości cukrów, które w głównej mierze odpowiedzialne są za powstawanie próchnicy. Dlatego w takim przypadku konieczne jest zastosowanie wszystkich niezbędnych zabiegów profilaktycznych w domu. Warto w tym miejscu podkreślić, że nie należy nigdy szczotkować uzębienia od razu po spożyciu nie tylko alkoholu, ale również jakichkolwiek napoi czy produktów spożywczych. Dzięki temu nie dopuścisz do ścierania się szkliwa, a tym samym do nadwrażliwości.
 
Okazuje się, że w alkoholach zawarta jest duża ilość kwasów, które są odpowiedzialne za erozję szkliwa, co tym samym powoduje poważne ubytki zębowe. Prowadzi to również do pojawienia się nadwrażliwości na ciepło i zimno. Kwasy zawarte w alkoholu powodują także demineralizację, czyli wypłukiwanie z organizmu między innymi wapnia i magnezu, co ma negatywny wpływ na stan zdrowia uzębienia. Ponadto spożywanie alkoholu sprawia, że w jamie ustnej powstaje kwaśne pH, co stwarza idealne środowisko dla różnego rodzaju bakterii, które mają negatywny wpływ na stan zdrowia uzębienia.

Warto wspomnieć, że wysokoprocentowy alkohol może prowadzić również do podrażnień oraz uszkodzeń mechanicznych. Ma to oczywiście negatywny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej, ponieważ prowadzi to do różnego rodzaju stanów zapalnych, a także do pojawienia się aft. Ponadto jednym z negatywnych skutków picia alkoholu jest także zatrzymanie produkcji śliny. Sprawia to, że błona śluzowa w jamie ustnej ulega nadmiernemu wysuszeniu, co tym samym powoduje większą podatność na pojawienie się stanów zapalnych oraz infekcji.

 

Jak możesz sobie radzić z negatywnymi skutkami picia alkoholu?

Niezwykle ważne jest, aby w trakcie picia alkoholu spożywać różnego rodzaju produkty spożywcze, które bogate są w wapń. Ma to niebagatelne znaczenie na stan zdrowia naszego uzębienia. Warto również pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Pamiętaj, że zęby należy wyszczotkować nie wcześniej niż 30 minut po spożyciu alkoholu, przez co masz pewność, że w żaden sposób nie szkodzisz swojemu uzębieniu. Mimo wszystko jednak najważniejszą zasadą jest zdroworozsądkowy umiar. To właśnie dzięki niemu możesz zachować w zdrowiu nie tylko zęby, ale również cały organizm!

 

Co możesz teraz zrobić?

Alkohol może być przyczyną pojawienia się wielu poważnych problemów w jamie ustnej. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany, niezwłocznie odwiedź nasz profesjonalny gabinet stomatologiczny. Skutecznie rozwiążemy Twój problem, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Aby umówić się na wizytę, wypełnij formularz albo zadzwoń pod numer 12 222 50 10 lub 609 777 166.Zadzwoń: 12 222 50 10