Jak dbać o protezę zębową?
Spis treści
Chociaż proteza zębowa to nie prawdziwe zęby, również i o nią należy odpowiednio dbać, by mogła jak najdłużej pełnić swoją rolę. W jaki sposób zadbać o protezę?
Jak czyścić protezę?
Żeby móc przez długi czas korzystać z protezy i utrzymywać jamę ustną w zdrowiu, trzeba dbać o to, by proteza była odpowiednio czyszczona. W jaki sposób powinna przebiegać ta czynność?
-Wyjmij protezę z jamy ustnej i umieść ją pod bieżącą wodą. W ten sposób usuniesz z niej luźne resztki pokarmowe. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca, ponieważ zbyt duża temperatura może spowodować odkształcenia.
-Do czyszczenia protezy nie zalecamy zwykłej szczoteczki. Lepiej wybrać specjalną szczoteczkę do protez, z miękkim nylonowym włosiem, które nie zarysuje powierzchni.
-Nie używaj wybielacza ani środków zawierających alkohol, jeśli nie chcesz uszkodzić materiału protezy. Zamiast tego lepiej użyć łagodnego detergentu.
-Należy dokładnie wyczyścić wszystkie powierzchnie protezy, usuwając osady i płytkę bakteryjną. Rób to delikatnie – duży nacisk jest niewskazany.
Po umyciu protezę należy opłukać pod bieżącą wodą, żeby usunąć pozostałości detergentu.
Jak przechowywać protezę?
-Protezę ruchomą należy wyjmować na noc. To ważne między innymi z tego względu, że skład i ilość śliny w nocy się zmienia, co może zwiększać ryzyko rozwoju grzybicy jamy ustnej.
-Protezy nie należy zostawiać w wodzie, ponieważ może się ona przyczyniać do wzmożonego rozwoju drobnoustrojów.
-Do przechowywania protezy używaj najlepiej specjalnego wentylowanego pojemnika przeznaczonego do tego celu.
-Pojemnik z wyczyszczoną i osuszoną protezą na noc umieść w miejscu suchym i wentylowanym. Powinno ono znajdować się z dala od źródeł ciepła.
Kiedy proteza wymaga wymiany?
Jeżeli odpowiednio zadbasz o protezę, będzie Ci ona służyć przez kilka lat, ale po pewnym czasie i tak będzie wymagać wymiany. Zalecamy wymianę protezy co najmniej raz na 5 lat. Po czym poznać, że nadeszła pora, by wymienić protezę na nową? Oto niektóre symptomy, które powinny zwrócić Twoją uwagę.
utrata stabilności – jeśli proteza staje się luźna i zaczyna przemieszczać w jamie ustnej, jest to znak, że warto pomyśleć o jej wymianie;
zużycie i uszkodzenia – na przykład, gdy dostrzeżesz, że proteza ma zarysowania, pęknięcia lub jest zniszczona w inny sposób;
plamy i przebarwienia – zadaniem protezy jest nie tylko przywrócenie funkcjonalności jamy ustnej, ale też uzyskanie odpowiedniej estetyki uśmiechu, tymczasem w przypadku pojawienia się plam i przebarwień nie może ona skutecznie spełniać tej funkcji.
zmiany zachodzące w strukturze jamy ustnej – nie tylko stan protezy jest ważny, ale także struktura jamy ustnej; jeżeli ulega ona zmianie, może być konieczna wymiana protezy na taką, która będzie lepiej dopasowana do tych zmienionych warunków anatomicznych.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, jak należy dbać o protezę zębową, zapraszamy do Dental4You®– tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.