Jak dbać o zdrowe dziąsła?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 11.05.2021
kategoria: Poradnik

Troszcząc się do zdrowie i odpowiednią pielęgnację jamy ustnej, zazwyczaj koncentrujemy się na zębach. Niewiele osób ma świadomość, że ważna jest również odpowiednia higiena dziąseł, ponieważ zaniedbania w tym zakresie prowadzą do groźnych i niepostrzeżenie rozwijających się chorób przyzębia. Najbardziej popularna z nich – paradontoza to obok próchnicy najczęstsza przyczyna utraty zębów. Jeśli zatem chcemy zachować nasze dziąsła w dobrej kondycji zdrowotnej i uniknąć powstawania stanów zapalnych przyzębia, warto poznać podstawowe zasady ich pielęgnacji. Pozwoli nam to na lata cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Stan zapalny dziąseł – jak do niego dochodzi?

Głównym winowajcą stanów zapalnych dziąseł jest kamień nazębny. Jak dochodzi do jego powstawania? Najpierw pojawia się niegroźna płytka nazębna, czyli miękki i lepki osad, który mocno przylega do powierzchni zębów już kilka godzin od ich umyciu. Występuje u każdego człowieka i jest skutkiem gromadzenia się bakterii zawartych w ślinie oraz w resztkach pokarmów. Jeśli nie jest w porę usuwana podczas dokładnego mycia zębów z czasem przekształca się z postać zmineralizowaną tworząc kamień nazębny, który osadza się na zębach, w przestrzeniach międzyzębowych, na linii dziąseł oraz pod nimi.

Najgroźniejszy jest kamień usytuowany pod dziąsłami, ponieważ bezpośrednio przyczynia się do powstawania stanów zapalnych przyzębia. Ponadto powoduje duży dyskomfort podczas codziennej higieny zębów, który objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i krwawieniem z dziąseł. Często towarzyszy mu również brzydki zapach z ust (halitoza), będący skutkiem powstawania tzw. kieszonek, czyli przestrzeni między zębami a dziąsłami, w których zalegają resztki jedzenia oraz bakterie powodujące stany zapalne. Z czasem dochodzi do odsłonięcia korzeni zębów, w wyniku czego Pacjent odczuwa nadwrażliwość na temperaturę pokarmów oraz ich słodki smak. Jest to ostatni dzwonek, by zgłosić się na wizytę do periodontologa – specjalisty od chorób przyzębia, ponieważ konsekwencją zaniechania leczenia może być paradontoza, która prowadzi do całkowitej utraty uzębienia.

U kogo najczęściej występują problemy z dziąsłami?

Stany zapalne dziąseł zwykle są skutkiem niedostatecznej higieny jamy ustnej, jednak skłonności do tych dolegliwości mogą mieć również podłoże genetyczne. Dlatego osoby, w których w rodzinie wystąpił ten problem, powinny być szczególnie na niego wyczulone i regularnie kontrolować stan swojego uzębienia podczas konsultacji stomatologicznych. Przyczyny powstawania chorób dziąseł mogą być różne. Z pewnością sprzyja im obniżona odporność, przewlekły stres i choroby z nim związane – bruksizm, depresja, a także często zaostrzone stany zapalne dziąseł, które idą w parze ze zmianami hormonalnymi. Obserwuje się je u kobiet w ciąży, u których na skutek działania hormonów zwiększa się przepuszczalność naczyń krwionośnych, co często prowadzi do obrzęku dziąseł. Ponadto u kobiet w stanie błogosławionym dziąsła stają się mniej odporne na działanie bakterii znajdujących się w jamie ustnej i są bardziej narażone na infekcje. Również w przypadku dojrzałych pań na skutek zmian hormonalnych związanych z wydzielaniem estrogenu i progesteronu, często dochodzi do stanów zapalnych dziąseł.

Problemy z dziąsłami mogą pojawić się również u osób z wadami zgryzu, źle dopasowanymi uzupełnieniami protetycznymi (tj. korony, mosty) bądź niewłaściwie wykonanym wypełnieniem ubytków. Sygnałem alarmowym dla nich powinny być dolegliwości bólowe, obrzęk i krwawienie z dziąseł bądź nieprzyjemny zapach z ust, pomimo przestrzegania zasad higieny.

Zdrowe dziąsła – podstawą odpowiednia pielęgnacja

Podstawą pielęgnacji jamy ustnej jest regularne szczotkowanie zębów, które należy wykonywać co najmniej 2 razy dziennie po posiłkach. Nie zawsze jednak jest możliwość precyzyjnego dotarcia do trudno dostępnych miejsc między zębami, dlatego jeśli chcemy mieć pewność, że dokładnie oczyściliśmy jamę ustną, warto wspomóc się nicią dentystyczną nici oraz odpowiednimi płynami do płukania jamy ustnej. Dobrze jest wybrać płyny, które zawierają w składzie ksylitol – ten naturalny brązowy cukier ma dobroczynne działanie na zęby, a co najważniejsze przeciwdziała próchnicy i przywraca właściwą równowagę kwasowo-zasadową w jamie ustnej.

Ważną sprawą w codziennej pielęgnacji jest odpowiedni dobór szczoteczki do zębów, a także oraz właściwa technika jej używania. Dla osób o wrażliwych dziąsłach oraz cierpiących na choroby przyzębia zaleca się szczoteczkę o miękkim włosiu, która nie podrażnia dziąseł i może być wykorzystywana do ich masażu. Warto zastosować metodę roll – obrotowo-wywijającą („dziąsło-żęby), która polega na przesuwaniu włókna szczoteczki od dziąsła w stronę korony zęba. Jej celem jest precyzyjne usuwanie resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych oraz z tworzącej się blisko dziąseł płytki bakteryjnej. Aby pominąć przyszyjkowe części zębów, szczoteczka powinna być ustawiona pod kątem 45˚.Stosowanie tej metody jest małoinwazyjne, co jest dużym atutem w przypadku osób z chorobami przyzębia. Skuteczność tej metody nie należy do najwyższych, jednak w przypadku występowania stanów zapalnych dziąseł jest uważana za najlepszą. Osoby ze zdrowymi dziąsłami, którzy chcą wypróbować tej techniki szczotkowania, mogą zwiększyć tej skuteczność poprzez wykonywanie 4-6 ruchów w jednym miejscu, tak by główka szczoteczki obejmowała trzy sąsiadujące ze sobą zęby.

W kwestii doboru najbardziej odpowiedniej dla siebie szczoteczki oraz techniki wykonywania higieny, warto skonsultować się z wykwalifikowaną higienistką, która w razie potrzeby udzieli odpowiedniego instruktażu. Warto również pamiętać o codziennym nitkowaniu zębów, które zapobiega rozwojowi bakterii, powodujących próchnicę i stany zapalne przyzębia.

Gabinetowa higienizacja

Poza domową pielęgnacją, każda osoba, które chce mieć pewność, że jej zęby i dziąsła są w dobrej kondycji powinna odbywać regularne zabiegi higienizacyjne –średnio co pół roku, a w przypadku osób pijących dużo kawy i herbaty – co 3 miesiące. Warto pamiętać, że podczas rutynowych kontroli u dentysty można wykryć ewentualne zmiany na dziąsłach we wczesnym stadium, co pozwoli zapobiec powstawaniu paradontozy oraz zapalenia tkanek otaczających ząb. W celu profilaktyki chorób przyzębia wykonywane są profesjonalne zabiegi zabezpieczające zęby przed powstawaniem infekcji: ultradźwiękowy skaling, piaskowanie i fluoryzacja. Należy je wykonać systematyczne, ponieważ uchronimy w ten sposób nasze zęby i dziąsła przed szkodliwym działaniem osadzających się na płytce nazębnej bakterii, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych w jamie ustnej.

Wpływ diety na zdrowie dziąseł

Kluczowe znaczenia dla zdrowia dziąseł ma również odpowiednia dieta. Warto uwzględnić w niej witaminę D, która ma wzmacnia nasz system immunologiczny i jest nazywana naturalnym antybiotykiem. Aby zachować nasze uzębienie i dziąsła w dobrej kondycji powinnyśmy zadbać, aby w jadłospisie znalazły się produkty bogate w białko, witaminy: zwłaszcza z grupy B, które chronią przed chorobami dziąseł oraz C – hamuje krwawienie dziąseł i zmniejsza podatność na infekcje. Warto również sięgnąć po surowe warzywa: marchew, rzodkiewka czy rzepa- zaleca się żucie ich przez około 1-2 minuty, co jest doskonałym masażem dla naszych dziąseł. Badania naukowe wykazały, że dobroczynny wpływ na dziąsła na regularne żucia sera żółtego, który podnosi pH płytki nazębnej, tym samym przeciwdziałając powstawaniu próchnicy i chorób przyzębia. Ciekawostką jest również fakt, iż ser żółty zawiera również difosforany, wykorzystywane w pastach do zębów. Mają one za zadanie wzmacniania szkliwa przed niekorzystnym działaniem kwasów.

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy podczas codziennej higieny zębów lub jedzenia, tj. krwawienie dziąseł lub ich obrzęk, nadwrażliwość zębów na temperaturę, niezwłocznie zapisz się na wizytę w klinice stomatologicznej. Nieleczone stany zapalne dziąseł mogą mieć fatalne skutki (paradontoza). Dobra kondycja dziąseł ma również kluczowe znaczenia dla utrzymania zębów w kości. Dlatego warto zadbać o zanim dojdzie do poważnej infekcji, wymagającej dłuższego leczenia, warto w porę zadbać o zdrowie w jamie ustnej. W Dental 4You ® wykonujemy kompleksowe zabiegi z zakresu higienizacji. Aby umówić się na wizytę, wypełnij formularz albo zadzwoń pod numer 12 222 50 10 lub 609 777 166. Zapraszamy!

 



Zadzwoń: 12 222 50 10