Jak dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 17.08.2021
kategoria: Poradnik

Utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest kluczowe dla zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu. Nie dziwi zatem fakt, iż wiele firm na rynku oferuje szeroką gamę produktów przeznaczonych do pielęgnacji jamy ustnej. Jednym z nich są rozmaite modele szczoteczek do zębów, dzięki którym możemy pozbyć się płytki nazębnej i usunąć resztki pokarmu z trudno dostępnych miejsc na styku zębów. Wybór odpowiedniej szczoteczki w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb danej osoby, jednak to nie jedyne kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Istotny jest również stan zdrowia w jamie ustnej oraz kondycja dziąseł. Nie każdy wie, jaką szczoteczkę używać i na co zwrócić uwagę decydując się na konkretny model, dlatego warto prześledzić najważniejsze informacje na ten temat.

Rodzaje szczoteczek do zębów- na co zwrócić uwagę?

Podstawowym zadaniem szczoteczki jest precyzyjne oczyszczenie powierzchni zębów z osadów i płytki nazębnej, na której gromadzą się drobnoustroje i resztki pokarmu. Aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego, powinniśmy dokładnie szczotkować zęby po każdym posiłku -co najmniej dwa razy dziennie, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni międzyzębowych. Istotna jest również odpowiednia technika szczotkowania i czas, który poświęcamy na codzienną higienę jamy ustnej, od których zależy skuteczność naszych działań i zapobieganie powstawaniu stanów zapalnych w jamie ustnej.

Stojąc przed wyborem „tej jedynej” szczoteczki do zębów warto odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Jaki jest stan zdrowia mojej jamy ustnej – czy mam skłonności do gromadzenia się płytki nazębnej bądź czy borykam się z chorobami przyzębia (np. paradontozą)?
  • Czy dotychczasowa szczoteczka dobrze spełniała swoją rolę – dokładnie oczyszczała powierzchnię zębów i docierała do trudno dostępnych miejsc?
  • Jaki jest stan zdrowia moich dziąseł– czy są nadwrażliwe i mają tendencję do obrzęku czy krwawienia?
  • Czy preferuję szczoteczki manualne, a może bardziej wygodna byłby elektryczna szczoteczka?

 

Włosie szczoteczki do zębów

Dokonując wyboru szczoteczki do zębów, warto wziąć pod uwagę stopień jej twardości. Wyróżniamy trzy rodzaje szczoteczek: miękką, średnio twardą i twardą.

Szczoteczka o miękkim włosiu jest dedykowana małym dzieciom, osobom po zabiegach chirurgicznych oraz borykającym się z paradontozą, krwawieniem dziąseł i odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Miękkie włosie umożliwia skuteczne pozbycie się zanieczyszczeń z płytki zęba, jednocześnie zapewniając delikatny masaż na linii dziąseł.

Szczoteczki o średnim stopniu twardości są najbardziej uniwersalne, dlatego większość osób chętnie je użytkuje. Są zalecane osobom o zdrowych zębach i dziąsłach – bez nadwrażliwości zębów na temperaturę. Zapewniają precyzyjne usuwanie osadów i płytki nazębnej bez podrażniania dziąseł.
Szczoteczki twarde, zaś najlepiej usuwają osad i płytkę nazębną, dlatego też chętnie są wybierane przez palaczy oraz osoby, które spożywają duże ilości mocnej kawy i herbaty. Warto jednak pamiętać, że ich nieumiejętne stosowanie może spowodować ubytki w szkliwie, dlatego raczej nie jest zalecana do codziennego użytku. Z pewnością nie powinni po nią sięgać osoby o delikatnych dziąsłach z tendencją do krwawienia.

Szczoteczka manualna (tradycyjna)

To najpopularniejszy rodzaj szczoteczki, który niemal każdy ma na półce w swojej łazience. Tradycyjne szczoteczki (manualne) składają się z kilku podstawowych elementów: plastikowej rączki i szyjki, główki w różnych rozmiarach z syntetycznym włosiem – o różnej długości i stopniu twardości.

Zwolennicy zwykłej szczoteczki, dokonując wyboru optymalnego dla siebie modelu, powinni zwrócić uwagę na – wspomniany już – rodzaj włosia, profil szczoteczki oraz elastyczność główki. Istotną sprawą jest również technika szczotkowania i czas, który poświęcamy na precyzyjne oczyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych. Istnieją różne techniki szczotkowania zębów, dlatego jeśli nie jesteś pewien, która w Twoim przypadku jest najbardziej efektywna, warto skorzystać z instruktażu wykwalifikowanej higienistki, która doradzi, który rodzaj szczoteczki będzie najlepszy i jak należy prawidłowo myć zęby, by skutecznie pozbyć się zalegających osadów i resztek jedzenia z powierzchni zębów i trudno dostępnych miejsc.

Warto jednak mieć na uwadze, że nawet najlepsza szczoteczka nie dotrze jednak do trudno dostępnych przestrzeni miejsc na styku zębów, dlatego niezbędnym akcesorium w każdej łazience powinny nici dentystyczne. Alternatywnie do nich można zaopatrzyć się również w szczoteczki międzyzębowe, które wykazują również wysoką skuteczność w usuwaniu resztek pokarmu z przestrzeni między zębami.

Osoby, które pomimo regularnej pielęgnacji jamy ustnej i uzębienia, borykają się z nieestetycznymi osadami i przebarwieniami, powinny rozważyć zamianę manualnej szczoteczki na elektryczną lub soniczną.

Zasadniczą różnicą między nimi jest ilość ruchów główki na minutę, dzięki czemu znacznie łatwiej jest usunąć osady z powierzchni zębów i płytkę nazębną. W przypadku tradycyjnej szczoteczki, jesteśmy w stanie wykonać maksymalnie 600 ruchów na minut. Dla porównania szczoteczka elektryczna jest w stanie wykonać kilka tysięcy ruchów rotacyjnych i obrotowo- pulsacyjnych na minutę, co sprawia, że czyszczenie zębów jest znacznie bardziej efektywne i bezpieczniejsze (ze względu na mniejszą ścieralność szkliwa). Dlatego stanowi ona dobrą alternatywę dla szczoteczki manualnej, która znacząco odbiega możliwościami od swoich następców- szczoteczki elektrycznej czy sonicznej.

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Producenci szczoteczek elektrycznych prześcigają się z coraz doskonalszych rozwiązaniach technologicznych, których celem jest poprawa komfortu użytkowania, skuteczność w czyszczeniu zębów i zapobieganie powstawaniu schorzeń stomatologicznych. Odpowiednio dobrana szczoteczka elektryczna z pewnością pomoże pozbyć się płytki nazębnej, dokładnie oczyścić zęby z wszelkich osadów i gromadzących się w przestrzeniach międzyzębowych resztek jedzenia.

Jaką szczoteczkę najlepiej wybrać? Przyjrzyjmy się bliżej, na jakiej zasadzie działają.

  • szczoteczki rotacyjne – zapewniają skuteczne usuwanie osadów i płytki nazębnej poprzez ruchy oscylacyjno rotacyjne. Okrągła główka szczoteczki jest dostosowana do wykonywania ruchów obrotowych – z prawej do lewej strony lub odwrotnie. Posiada znaczną przewagę nad szczoteczką manualną, ponieważ jej stosowanie nie wymaga od użytkownika żadnego wysiłku – wystarczy przyłożyć główkę szczoteczki do powierzchni zębów i poczekać, aż sama wykona pracę. W wielu modelach można również ustawić czas mycia zębów, dzięki czemu zyskamy pewność, że szczotkowanie odbyło się w zalecanym przez dentystów 2 minutowym czasie. Warto zaznaczyć, iż ten rodzaj szczoteczki wykonuje od 7000-8000 tys. ruchów obrotowych na minutę.
  • obrotowo- pulsacyjne – ich budowa jest taka sama jak poprzedników, jednak poza działaniem oscylacyjno-rotacyjnym, wykonują również ruch pulsacyjny, który dociska włosie szczoteczki do zębów, zapewniając tym samym jeszcze bardziej precyzyjne oczyszczenie zębów i przestrzeni między zębowych.
  • szczoteczka soniczna (dźwiękowa) – jeśli chodzi o budowę, przypomina kształtem szczoteczkę manualną- ma podłużny kształt. Mechanizm jej działania polega na wykonywaniu ruchów wymiatających (góra-dół) przy jednoczesnym wykorzystaniu technologii fal dźwiękowych, co zapewnia skuteczne usuwanie płytki nazębnej. Technika ta jest mniej inwazyjna dla dziąseł, które są lepiej zabezpieczone przed ewentualnymi podrażnieniami podczas szczotkowania. Warto podkreślić, że szczoteczki soniczne – w zależności od modelu- mogą wykonywać nawet 60 000 ruchów na minutę. Dzięki tworzonym przez siebie mikrobąbelkom, skutecznie usuwają płytkę nazębną, docierając do trudno dostępnych miejsc- poza zasięgiem włosia standardowej szczoteczki do zębów. Najbardziej znane są szczoteczki soniczne firmy Philips Sonicare, które dysponują szerokim asortymentem specjalnych dedykowanych końcówek i trybów pracy. Jednak nie każdy może skorzystać ze szczoteczki sonicznej. Nie są one odpowiednia dla osób mających odsłonięte szyjki zębowe bądź zmagających się z paradontozą. Fale emitowane przez szczoteczkę soniczną mogą spowodować bowiem większe odsłonięcie zęba, a skrajnie nawet jego wypadnięcie. Dlatego osoby, które planują zakup szczoteczek sonicznych powinny uprzednio skonsultować tę decyzję z stomatologiem, który doradzi jaka szczoteczka będzie najbardziej odpowiednia dla danej osoby. Z dobrodziejstw szczoteczki sonicznej z pewnością mogą skorzystać użytkownicy protez, aparatów ortodontycznych oraz implantów. Jej zaawansowana technologia z pewnością pomoże w utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej i w zachowaniu dobrej kondycji zdrowotnej uzębienia.

Obecnie dostępne na rynku szczoteczki elektryczne korzystają z różnych trybów pracy, m.in. Clean (czyszczenie), White (wybielenie) czy Sensitive (delikatne czyszczenie), Deep Clean (głębokie oczyszczenie), które warto wziąć pod uwagę przy wyborze najbardziej dostosowanej do swoich potrzeb szczoteczki do zębów.

Specjalne szczoteczki do zębów

Warto wspomnieć również o specjalnych szczoteczkach do zębów przeznaczonych dla osób z problemami stomatologicznymi, m.in. paradontozą. W takim przypadku zaleca się szczotkowanie zębów przy użyciu szczoteczki z miękkim włosiem, która delikatnie masuje dziąsła, nie podrażniając ich. Podobnie w przypadku osób po inwazyjnych zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Stosowanie szczoteczki manualnej z miękkim włosiem jest zalecane w okresie rekonwalescencji.

Umów się na wizytę!

Zastanawiasz się, którą szczoteczkę do zębów wybrać? Chciałbyś skonsultować się przed zakupem, aby nie żałować swojej decyzji! Dobrze trafiłeś! W Dental4You® nasze wykwalifikowane higienistki z wieloletnim doświadczeniem, na bieżąco śledzą wszelkie nowinki z branży i pomogą Ci dobrać najbardziej odpowiednią do Twoich potrzeb i uwarunkowań zdrowotnych, szczoteczkę do zębów. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer (12) 396 32 73 lub wypełniając formularz.

 



Zadzwoń: 12 222 50 10