Jak leczyć zanik kości?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 09.12.2019
kategoria: Poradnik

Być może spotkałeś się ze stwierdzeniem, że brakiem pojedynczego zęba nie należy się przejmować. ,,Skoro i tak nie jest widoczny, to po co się tym zamartwiać?”. Niestety, osoby takie zapominają, że najpoważniejsze zmiany, jakie zachodzą po wypadnięciu zęba, są niewidoczne dla oka. Mowa tu oczywiście o procesie zaniku kości, który ma poważne konsekwencje na codzienne funkcjonowanie.

 

Jak dochodzi do zaniku kości?

Zęby w jamie ustnej pełnią wiele ważnych funkcji. Jedną z nich jest odpowiednie obciążanie kości. W ten sposób w obrębie jamy ustnej zachowana jest naturalna sytuacja, która pozwala cieszyć się pełnią zdrowia. Problem pojawia się w przypadku, kiedy dojdzie do wypadnięcia zęba. W takiej sytuacji kość nie jest odpowiednio obciążona, co prowadzi do jej zaniku, a tym samym do wielu poważnych konsekwencji. Aby temu zapobiec, konieczne jest wszczepienie implantów w miejsce po utraconym korzeniu, dzięki czemu przywracana jest naturalna sytuacja w jamie ustnej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że korzystanie z ruchomej protezy w żaden sposób nie chroni przed zanikiem kości.

 

Jakie są konsekwencje zaniku kości?

Zanik kości niesie ze sobą wiele poważnych skutków. Widocznym problemem jest pogorszenie estetyki, ponieważ mogą pojawić się liczne głębokie zmarszczki. Jednak zanik kości prowadzi przede wszystkim do utraty pełnej funkcjonalności. Mogą się więc pojawić problemy związane ze spożywaniem pokarmów, przez co znacząco zubożona zostaje dieta w składniki odżywcze, co tym samym ma negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia. Ponadto zanik kości powoduje również, że niemożliwe może się okazać w przyszłości wszczepienie implantów, a tym zastosowanie protezy stałej. W ten sposób znacznie utrudnione może być spełnienie marzenia o pięknym uśmiechu.

 

Co robić w przypadku zaniku kości?

Może pojawić się sytuacja, w której będziesz chciał zrekonstruować swoje uzębienie, lecz będzie to niemożliwe ze względu na brak odpowiedniej ilości tkanki kostnej. Jednak nie wszystko stracone! W takim przypadku istnieją dwa skuteczne rozwiązania, które pozwalają przywrócić odpowiednią ilość tkanki kostnej. Pierwszym z nich jest zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej. Pierwszym etapem leczenie jest wywiercenie otworu w miejscu, gdzie będzie wszczepiany implant. Następnie przy wykorzystaniu specjalnych narzędzi podnosi się dno zatoki szczękowej. Powstaje wtedy wolna przestrzeń, którą wypełnia się specjalnym materiałem biokompatybilnymi. W ten sposób rekonstruowana jest utracona kość, która w konsekwencji może stanowić podstawę do wszczepienia implantów.
 
Drugim zabiegiem jest sterowana regeneracja kości. Jest to zabieg, w którym wykorzystuje się materiały Bio-Oss oraz Bio-Gide. Zadaniem pierwszej z nich jest zastąpienie utraconej tkanki, co pozwala w konsekwencji na wszczepienie implantów. Następnie na pole zabiegowe umieszcza się specjalną błonę Bio-Gide, która znacząco usprawnia proces gojenia. W ten sposób w stosunkowo krótkim czasie można uzyskać oczekiwane efekty.
 
Zabiegi te wykonywane w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym są całkowicie bezpieczne. Techniki te stosowane przez wykwalifikowanych specjalistów cechują się niezwykle wysoką skutecznością. Warto również podkreślić, że zabiegi są całkowicie bezbolesne, dzięki zastosowaniu nowoczesnego znieczulenia The Wand, które sprawia, iż leczenie zawsze jest niezwykle komfortowe!

 

Dlaczego warto zrekonstruować kość?

Zrekonstruowanie utraconej kości może pozwolić na wszczepienie implantów, a tym samym na estetyczne odbudowanie zębów poprzez zamocowanie protezy na implantach. Jest to niezwykle ważne dla Pacjentów, którzy są już zmęczeni korzystaniem z ruchomych rozwiązań. W ten sposób znacząco zostaje zwiększony komfort użytkowania i co również istotne uzyskiwane są najlepsze efekty estetyczne.
Rekonstrukcja kości sprawia również, że poprawie ulega jakość życia. Po to właśnie dzięki kompleksowemu leczeniu możliwe jest przywrócenie naturalnej sytuacji w jamie ustnej. To właśnie dzięki temu, można znowu cieszyć się swoimi ulubionymi posiłkami i radować się każdym kolejnym dniem! Ponadto poprawie ulega estetyka twarzy, ponieważ odbudowanie kości zapobiega pojawianiu się głębokich zmarszczek. Wszystko to sprawia, że zwrócenie się do profesjonalnego gabinetu stomatologicznego w celu przeprowadzenia kompleksowego leczenia jest niezwykle korzystne.

 

Co możesz teraz zrobić?

Pojawienie się pojedynczej luki nigdy nie powinno być bagatelizowane. Szybka reakcja sprawia, że można zapobiec poważniejszym problemom. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o leczeniu zaniku kości, odwiedź naszą stronę  lub skontaktuj się z nami. Aby umówić się na wizytę, wypełnij formularz albo zadzwoń pod numer 12 222 50 10 lub 609 777 166.Zadzwoń: (12) 222-50-10