Jak powstają licówki porcelanowe?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 05.10.2023
kategoria: Poradnik

Licówki porcelanowe to cienkie ceramiczne płatki mocowane do przedniej części zębów, aby skorygować ich niewielkie niedoskonałości, takie jak przebarwienia, nieestetyczny kształt, czy zbyt duże przerwy między zębami. W jaki sposób powstają takie licówki? Jak wygląda ten proces?

 
 

Konsultacja i planowanie leczenia

Nie jest tajemnicą, że leczenie stomatologiczne zaczyna się od wizyty konsultacyjnej. Nie inaczej jest w przypadku stomatologii estetycznej i zakładania licówek. Pierwszym krokiem jest zatem konsultacja, podczas której lekarz przeprowadza przegląd stomatologiczny, sprawdzając stan zębów i jamy ustnej. Pozwala to na rozpoznanie charakteru problemu i wybór odpowiedniego rozwiązania. Uzupełnieniem przeglądu stomatologicznego jest wywiad lekarski, służący wymianie informacji między Pacjentem i lekarzem. Dzięki takiej rozmowie stomatolog poznaje indywidualne uwarunkowania Pacjenta, jego potrzeby i oczekiwania, które bierze pod uwagę, planując leczenie w taki sposób, by licówki w jak najbardziej efektywny sposób poprawiły estetykę uśmiechu i by efekt w pełni zadowolił Pacjenta.

 
 

Przygotowanie zębów pod licówki

Aby można było zamocować porcelanowe licówki, zęby trzeba odpowiednio przygotować. Takie licówki mogą być mocowane jedynie na zdrowych zębach. Jeśli więc przegląd stomatologiczny wykaże obecność zmian próchniczych, konieczne będzie przeprowadzenie leczenia zachowawczego przed przejściem do następnego etapu.

Trzeba również wykonać gabinetową higienizację, aby usunąć z zębów kamień i osad. Można również przeprowadzić wybielanie, co pozwoli na dobór jaśniejszych licówek.

Aby można było zamocować porcelanowe licówki, zęby w wielu przypadkach muszą zostać oszlifowane – jest to potrzebne, aby licówki nie uwypuklały zębów, lecz jak najlepiej się w nie wpasowały. W tym celu usuwa się około milimetra szkliwa. Zwykle wykonuje się na przykład nieduży rowek w okolicy dziąsła, zapewniający naturalne, gładkie przejście licówki w ząb.

 
 

Wybór licówek

Na tym etapie dobiera się odpowiednie licówki. Zarówno ich kształt, jak i kolor muszą być dopasowane w taki sposób, by uczynić uśmiech bardziej estetycznym, jednocześnie nie zaburzając jego naturalności. Dobierając kształt licówek bierze się pod uwagę nawet kształt twarzy Pacjenta, ponieważ to, jak licówki komponują się z resztą twarzy, ma ogromne znaczenie dla końcowego efektu.

 
 
Jak powstają licówki porcelanowe?
 
 

Współpraca z technikiem dentystycznym

Aby przygotować indywidualnie dopasowane licówki, trzeba od Pacjenta pobrać wyciski uzębienia, lub wykonać skan wewnątrzustny. Na tej podstawie wykonany zostaje model, który służy za bazę do przygotowania licówek. Technik dentystyczny wykonuje je, napalając kolejne warstwy porcelany lub wycinając zaprojektowane kształty licówek z gotowych bloczków ceramicznych. Licówki są ręcznie malowane.

 
 

Dopasowanie licówek

Wykonuje się próbne cementowanie. Lekarz i Pacjent sprawdzają, czy licówki spełniają swoje zadanie i czy nie są potrzebne jeszcze jakieś poprawki.

 
 

Zamocowanie licówek na zębach

Licówki są do zębów mocowane za pomocą równomiernie rozprowadzonego po ich powierzchni specjalnego cementu. Po przyłożeniu naświetla się je przez kilka sekund specjalną lampą, co powoduje ich częściową polimeryzację.

 
 

Dowiedz się więcej

Aby dowiedzieć się więcej o licówkach porcelanowych, odwiedź Dental4You®. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10