Jak przekonać dziecko do wizyty w gabinecie stomatologicznym?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 23.11.2020
kategoria: Poradnik

Nie od dziś wiadomo, że wczesne doświadczenia mają ogromny wpływ na dorosłe życie. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat uczęszczać do dentysty i stworzyć przyjemne doświadczenia związane z gabinetem stomatologicznym. Co jednak zrobić, kiedy dziecko boi się wizyty w klinice? Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu zagadnieniu.

Nie bój się!

Dzieci są znakomitymi obserwatorami. Dlatego jeżeli Ty odczuwasz obawy przed wizytą w gabinecie, możesz być niemal pewien, że Twoja pociecha wyczuje to i również będzie się lękała stomatologa. Dlatego tak niezwykle ważne jest, abyś zapanował nad swoimi emocjami. Twoja odważna oraz pewna postawa może odpowiednio wpłynąć na dziecko, przez co chętnie i bez większych przeszkód będzie szło do kliniki stomatologicznej.

Zadbaj o język

To, jak postrzegamy i rozumiemy świat, w głównej mierze zależy od języka, którym się posługujemy. Właśnie poprzez słowa jesteśmy w stanie okiełznać otaczającą nas rzeczywistość. Nic więc dziwnego, że tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, jak dziecku opowiadamy o gabinecie stomatologicznym. Koniecznie zrezygnuj z takich słów jak „ból”, „stres” czy „strzykawka”. Zamiast tego spróbuj stworzyć fascynującą opowieść o wizycie u dentysty. Niech to będzie przygoda dla dziecka, dzięki czemu spotkanie ze stomatologiem będzie dla niego niezapomnianym doświadczeniem. Pewną inspiracją dla Ciebie może być doskonały serial edukacyjny dla najmłodszych Było sobie życie, który możesz również obejrzeć z pociechą.

Bohaterowie z bajek

Opowiadając o pięknym i śnieżnobiałym uśmiechu, warto odwoływać się do ulubionych bohaterów dziecka. Staje się to bardzo często silną motywacją do tego, aby dbać o uzębienie. W ten sposób można również zniwelować lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Udając się do kliniki, warto zabrać ze sobą także maskotki, które pozwolą dziecku poczuć się komfortowo i bezpiecznie. Te drobne elementy mogą znacząco przyczynić się do przełamania obawy przed dentystą.

Zdecyduj się na wizytę adaptacyjną

To, co nieznane, bardzo często budzi strach. Z tego właśnie powodu warto na początku zdecydować się na wizytę adaptacyjną. Podczas niej mały Pacjent będzie mógł zobaczyć, jak wygląda klinika stomatologiczna. Nasi eksperci chętnie opowiadają o wszystkich technologiach stosowanych w Dental4You®, aby dziecko mogło dobrze poznać nowe dla siebie miejsce. Jest to też idealny moment, aby mały Pacjent zadał wszystkie nurtujące pytania. Nasi specjaliści odpowiadając na nie, używaj prostego i przystępnego języka przystosowanego do etapu rozwoju dziecka. Znakomite podejście do najmłodszych Pacjentów sprawia, że tworzymy wspaniałą atmosferę, przez co pierwsza wizyta pozwala stworzyć niezwykle przyjemne doświadczenie. Dzięki temu w przyszłości nie pojawią się żadne obawy związane ze stomatologiem.

Zadbaj o odpowiednią nagrodę!

Nic tak nie działa, jak odpowiednio dobrana nagroda. W przypadku dziecka może to być pochwała za dobre zachowanie i współpracę z lekarzem. Docenianie starań najmłodszego Pacjenta korzystnie wpływa na jego późniejsze postępowanie, dzięki czemu wizyta może przebiec w komfortowych warunkach. Po opuszczeniu kliniki można z dzieckiem udać się do ZOO albo kina. Wzmacniając pozytywne zachowania, można się ustrzec pojawienia się poważniejszych problemów w przyszłości.

Leczenie bez bólu

W niektórych przypadkach pierwsza wizyta dziecka musi wiązać się z podjęciem leczenia. W takim przypadku należy dołożyć wszelkich starań, by wizyta przebiegała w pełni komfortowych warunkach. Idealnym rozwiązaniem okazać się może amerykańskie komputerowe znieczulenie. W tym rozwiązaniu budząca grozę strzykawka została zastąpiona przez specjalny aplikator, który kształtem swym przypomina różdżkę! Ponadto w trakcie podawania substancji znieczulającej nie występuje nieprzyjemne uczucie rozpierania tkanek, a po zakończonym leczenia nie pojawia się typowe odrętwienie. Wszystko to sprawia, że komputerowe znieczulenie idealnie sprawdza się przy leczeniu najmłodszych Pacjentów.

Na tym jednak nie koniec! Jeżeli dziecko lęka się wizyty w klinice stomatologicznej, warto również zdecydować się na zastosowanie w pełni bezpiecznego gazu rozweselającego. Wprowadza on małego Pacjenta w stan błogiego relaksu, przez co ewentualny stres zostaje zredukowany. Ponadto w niektórych przypadkach gaz rozweselający wykazuje właściwości znieczulające. Dzięki temu rozwiązaniu całe leczenie staje się niezwykle przyjemnym doświadczeniem.

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli to możliwe, warto przede wszystkim zapisać dziecko na wizytę adaptacyjną. To właśnie podczas niego zapozna się ono z nowym dla siebie środowiskiem. W przypadku gdy jednak zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, nie zwlekaj – sięgnij po słuchawkę i umów wizytę. W ten sposób będziesz mógł zapobiec pojawieniu się poważniejszych problemów w przyszłości. Aby umówić się na wizytę, wypełnij formularz albo zadzwoń pod numer 12 222 50 10 lub 609 777 166.Zadzwoń: 12 222 50 10