Jak radzić sobie z aftami?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 20.01.2020
kategoria: Poradnik

Odczuwasz dokuczliwy ból, a w jamie ustnej pojawiło się owrzodzenie, które pokryte jest białym nalotem? Najprawdopodobniej borykasz się z aftami. Zapewne zastanawiasz się, jak sobie z nimi poradzić, a także jak zapobiegać ich powstawaniu. Spróbujemy odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

Czym właściwie są afty?

Afty to owalne owrzodzenie, która pojawia się na błonie śluzowej jamy ustnej, wardze lub języku. Mogą one występować pojedynczo lub w grupach. Wielkość nadżerki może być różna i waha się od kilku milimetrów do nawet 2 centymetrów średnicy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że duże afty mogą pozostawiać po sobie blizny. Niestety przypadłość ta jest niezwykle dokuczliwa i bolesna, a co najgorsze często nawraca w przeciągu miesiąca. Okazuje się również, że afty mogą być sporym utrudnieniem w jedzeniu niektórych pokarmów, a nawet w mówieniu. Dlatego nie należy bagatelizować tego problemu i warto skorzystać ze skutecznych metod radzenia sobie z tym problemem.

 

Dlaczego afty się pojawiają?

Zapewne słyszałeś nie jeden raz, że przed spożyciem owoców lub warzyw należy je umyć. Czy wiedziałeś, że zaniechanie tej czynności może właśnie skutkować pojawieniem się afty? Dlatego nigdy nie bagatelizuj tej trywialnej czynności, dzięki czemu możesz zapobiec wystąpieniu owrzodzenia w Twojej jamie ustnej. Przyczynę pojawienia się aft należy również upatrywać w uszkodzeniach mechanicznych, które mogą zdarzyć się np. podczas szczotkowania zębów lub przypadkowego przygryzania. Problemem może być również niedopasowana proteza, co prowadzi do kaleczenia śluzówki.
 
Za powstanie aft może odpowiadać także używanie past zawierających w sobie SLS lub SDS, czyli specjalnych substancji pieniących, które podrażniają błonę śluzową. Również nieleczona próchnica oraz kamień nazębny mogą być przyczyną pojawienia się dokuczliwego owrzodzenia. Podobnie skutkować może niedobór witaminy B12, stres czy różnego rodzaju alergie.

 

Skutecznie zapobiegaj powstawaniu aft!

Bardzo ważnym czynnikiem, który pozwala zapobiec pojawieniu się aft, jest stosowanie się do odpowiednio zbilansowanej diety. Niezwykle istotne w tym przypadku jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy B12, żelaza, a także kwasu foliowego. Warto w tym wypadku udać się do specjalisty, który odpowie na wszelkie pytania i rozwieje wątpliwości.

Jedną z przyczyn powstawania aft jest stosowanie nieodpowiednich past. Dlatego tak ważne jest, aby udać się do profesjonalnego gabinetu stomatologicznego, w którym wykwalifikowana higienistka pomoże w wyborze najlepszych przyborów do codziennej higieny jamy ustnej. Przeprowadzi ona również instruktaż szczotkowania, co może zapobiec wystąpieniu uszkodzeń mechanicznych.

 

Jak radzić sobie z aftami?

Proteza lub aparat ortodontyczny mogą być odpowiedzialne za pojawienie się aft. Wizyty w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym pozwoli skutecznie i szybko rozwiązać ten problem. W celu usunięcia aft może być zastosowany również laser, który efektywnie radzi sobie z pojawiającym się owrzodzeniem. Zaleca się stosowanie różnego rodzaju płukanek z szałwii, rumianku lub wakrota azjatyckiego. Możesz także spożywać kefiry lub jogurty naturalne, które łagodzą stany zapalne. Ważne jednak jest, abyś unikał spożywania ostrych potraw, twardych produktów, gorących napojów i dań, a także alkoholu. Zastosowanie się do tych zaleceń pozwoli skutecznie pozbyć się problemu aft.

 

Co możesz teraz zrobić?

Wizyta u eksperta może Ci pomóc skutecznie rozwiązać problem nawracających aft. Udanie się do profesjonalnej kliniki stomatologicznego jest też dobrym rozwiązaniem, jeżeli zależy Ci na tym, aby skutecznie zapobiegać pojawieniu się owrzodzenia. Aby umówić się na wizytę, wypełnij formularz albo zadzwoń pod numer 12 222 50 10 lub 609 777 166.



Zadzwoń: 12 222 50 10