Jak stres wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 19.03.2021
kategoria: Poradnik

Kiedy nasza jama ustna zaczyna borykać się z pewnymi problemami, ich źródła dopatrujemy się zazwyczaj w zaniedbanej higienie, nieodpowiedniej diecie lub różnym schorzeniom, często niezwiązanym zupełnie z zębami. Zapominamy często, że wpływ na dobrą kondycję uśmiechu ma także stres. Nie jest to specjalnie zaskakujące, gdyż napięcie psychiczne odbija się głośnym echem na zdrowiu całego organizmu i potrafi być źródłem groźnych chorób.

Bruksizm, czyli „zjadacz zębów”

Najgroźniejszym dla uzębienia schorzeniem związanym z nadmiernym stresem jest bruksizm. Polega on na mocnym zaciskaniu zębów podczas snu, co powoduje stopniowe ścieranie zębów. Leczenie tego niebezpiecznego zjawiska wymaga zaangażowania ekspertów reprezentujących różne dziedziny medycyny, bowiem jego źródło leży poza obrębem jamy ustnej, stomatolog jedynie zwalcza skutki „zgrzytania” oraz najczęściej właśnie on je diagnozuje. Jak przebiega terapia bruksizmu? Aby zminimalizować jego skutki, stomatolog zazwyczaj zakłada specjalne wypełnienia odbudowujące dany ubytek, następnie zaś kieruje Pacjenta do pozostałych specjalistów, którzy wdrożą odpowiednie działania. Może to być fizjoterapeuta wykonujący specjalne masaże, mające na celu rozluźnienie mięśni szyi oraz narządu żucia, przez co zaciskanie zębów nie było tak intensywne. Częsty jest udział psychologa, jego zadanie polega na odnalezieniu źródła stresu i jego wyeliminowanie.

Zaniedbanie higieny jamy ustnej

Osoby doświadczające większego stresu odczuwają często permanentne zmęczenie, które odbiera im chęć do podejmowania różnych inicjatyw, a w bardziej zaawansowanym stadium – utrzymywania prawidłowej higieny, w tym jamy ustnej. Efekt potęguje fakt, że część Pacjentów ulegających wyczerpującemu napięciu psychicznemu zaczyna je rozładowywać poprzez częste podjadanie. Oczywiście nie ma byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że w takiej sytuacji sięgamy raczej po niezdrowe przekąski pokroju słodyczy czy fast foodów, narażających zęby na wiele nieprzyjemnych skutków. W takiej sytuacji należy poświęcać domowej profilaktyce szczególną uwagę: szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie (a najlepiej po każdym większym posiłku), używać nici dentystyczne oraz stosować płyny do płukania ust w celu dopełnienia procesu.

Osłabienie organizmu – prosta droga do chorób przyzębia

Na sytuacje stresowe organizm potrafi reagować w różny sposób: poprzez wspomniane zaciskanie zębów, nudności, drżenie rąk i wiele innych. Lecz długotrwałe napięcie psychiczne może objawić się również poprzez osłabienie ogólnej odporności ustroju. To duże zagrożenie dla ogólnego zdrowia, a jama ustna nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Wynikiem takiego stanu rzeczy bywają owrzodzenia tkanek miękkich, uczucie suchości lub pieczenia w ustach, dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego, nieprzyjemny zapach z ust czy nawet schorzenia dziąseł. Wymienione zjawiska z kolei przekładają się w końcu na problemy ze snem, bądź przewlekłe bóle głowy.

Środki farmakologiczne obniżające stres

Przyjmowanie leków uspokajających również ma wpływ na zdrowie uśmiechu. Zawarte w nich substancje często wysuszają śluzówkę, co wspomaga wszelkie infekcje lub stany zapalne, a także zaburza pH jamy ustnej, tworząc dobre środowisko dla rozwoju bakterii próchnicy. Warto dodać kilka słów o antydepresantach – zdarzają się przypadki, kiedy zaburzają one naturalną gospodarkę hormonalną organizmu, co destabilizuje ukrwienie dziąseł oraz zwiększa podatność na infekcje grzybicze.

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli tempo Twojego życia naraża Cię na nadmierny stres będący źródłem licznych problemów stomatologicznych, umów się na wizytę w klinice Dental4You®! Nasi eksperci przeprowadzą kompleksowe leczenie, które przywróci Twojemu uśmiechowi dobre zdrowie oraz piękny uśmiech! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 12 222 50 10 lub 609 777 166, a także wypełniając formularz. Rejestratorki z pewnością pomogą Ci dobrać satysfakcjonujący termin spotkania.

 



Zadzwoń: 12 222 50 10