Jak trwałe są implanty?

Karolina Kuśnierz
autor:
dodano: 24.02.2022
kategoria: Poradnik

Wszczepienie implantów to metoda odbudowy ubytków w uzębieniu, która bez wątpienia sprawdza się lepiej niż tradycyjne protezy. Implanty są też trwalsze. Mogą dobrze wywiązywać się ze swoich zadań przez całe lata – na pewno nie raz o tym słyszałeś. Ale czy to prawda? Czy implanty rzeczywiście są takie trwałe? W zasadzie tak, ale to zależy od różnych czynników, między innymi od tego, jak się o nie zadba.

 

Jak długo wytrzymują implanty?

Mówi się, że implanty zębowe są zakładane na stałe. Czy to jednak oznacza, że raz wszczepiony implant będzie służył ci do końca życia? Sprawa jest bardziej złożona. Implanty są zakładane z myślą o jak najdłuższej trwałości. Mogą spełniać swoją funkcję przez długie lata. Co to oznacza w praktyce? Otóż badania wykazują, że po upływie dziesięciu lat od wszczepienia w doskonałym stanie wciąż pozostaje 90% implantów w szczęce górnej i 95% implantów w dolnej. Zależy to od wielu czynników. Warto je poznać, aby wiedzieć, co należy robić, by jak najdłużej nie musieć wymieniać implantów.

 

Od czego zależy trwałość implantów?

Jednym z elementów kluczowych dla długiej trwałości implantów jest to, jak zostało przeprowadzone leczenie. Znaczenie ma przy tym doświadczenie implantologa i jakość uzupełnienia protetycznego. Najdłużej wytrzymują implanty wykonane z czystego tytanu.

Ogromny wpływ na trwałość implantów ma proces osteointegracji. Polega on na tym, że implanty, wykonane z biokompatybilnych materiałów, scalają się z otaczającą je kością. Organizm nie traktuje więc ich jako ciał obcych, dzięki czemu zapewniona zostaje stabilność konieczna dla wykonania rekonstrukcji protetycznej utraconych zębów. Gdyby połączenie między implantem a tkankami kostnymi nie zaistniało, mógłby on wypaść po kilku tygodniach od wszczepienia.

Co możesz zrobić dla trwałości implantów?

A zatem trwałość implantów zależy od ich jakości, od zdolności implantologa oraz od tego, jak przebiegnie proces osteointegracji. Czy to już wszystko? Bynajmniej! To, jak długo będziesz mógł cieszyć się implantami, zależy również od ciebie samego! Podstawą jest tu odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej. Dlaczego? Ponieważ zaniedbania w tej dziedzinie prowadzą do powstawania płytki nazębnej, z której może wywiązać się stan zapalny dziąsła. W dalszej perspektywie jego efektem może być zanik kości, a w konsekwencji utrata implantu.

Ważne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Podczas nich lekarz dokonuje dokładnej kontroli stanu protetycznych uzupełnień i przeprowadza dokładną higienizację, usuwając osad i kamień nazębny poprzez wykonanie zabiegów takich jak skaling, piaskowanie i polerowanie.

Ale nawet regularna higienizacja u stomatologa może nie wystarczyć, jeżeli nie zaniedbasz o pielęgnację implantów we własnym zakresie. O jakich zabiegach mowa? Nie chodzi tu o nic wyjątkowego czy skomplikowanego – o implanty i umocowane na nich protezy należy dbać podobnie jak o naturalne zęby. Absolutną podstawą jest więc szczotkowanie. Najlepiej byłoby robić to po każdym posiłku, a jeżeli nie masz takiej możliwości, to rób to przynajmniej dwa razy dziennie, za każdym razem przez trzy minuty. To pozwoli wyeliminować zagrożenie ze strony płytki bakteryjnej.

Przy implantach zębowych należy stosować szczoteczkę o miękkim włosiu. Warty rozważenia jest zakup specjalnej szczoteczki jednopęczkowej. Jej włosie jest skupione w zaokrąglony pęczek, co ułatwia dbanie o implanty. Używając takiej szczoteczki, przykłada się włosie do linii dziąsła i prowadzi wzdłuż niej z niewielkim naciskiem. Szczególnie ważne, że pozwala to skutecznie wyczyścić implanty przyszyjkowo.

Dla higieny implantów szczególnie ważne jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Naturalne zęby łączą się z dziąsłem. W przypadku implantów rzecz wygląda nieco inaczej – wokół implantu występuje szpara, do której mogą wnikać resztki pokarmowe, co może przyczynić się do powstania stanu zapalnego. Żeby uniknąć tego ryzyka, warto się zaopatrzyć w irygator. Jest to urządzenie wytryskujące pod ciśnieniem strumień wody, za pomocą którego można dokładnie oczyścić okolicę implantu.

Umów się na wizytę

Pamiętaj, implanty mogą służyć ci przez długie lata, ale aby to było możliwe, musisz o nie odpowiednio zadbać. Nie zapominaj więc o regularnych wizytach kontrolnych. Kontrola i odpowiednia higienizacja są kluczowe dla utrzymania implantów i mocowanych na nich protez w dobrym stanie przez długi czas. Dlatego nie zwlekaj. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.Zadzwoń: 12 222 50 10