Jak wygląda nowoczesne leczenie kanałowe zębów?
Spis treści
W ostatnim dziesięcioleciu znacząco zmieniły się standardy leczenia kanałowego, które w odróżnieniu od tradycyjnej metody, odbywa się w bezboleśnie i komfortowo. Zapewne wielu Pacjentów pamięta jeszcze dawne procedury związane z dewitalizacją, czyli chemicznym zatruciem zęba, w celu usunięcia z niego żywej miazgi. Proces ten miał na celu zniwelowanie bolesnych dolegliwości, jednak znacząco wydłużał leczenie endodontyczne i wiązał się z ryzykiem powikłań. Stosowana przy dewitalizacji miazgi pasta z paraformaldehydem wykazywała działanie toksyczne, które mogło spowodować uszkodzenie tkanek sąsiadujących z chorym zębem, a nawet doprowadzić do ich martwicy. Współcześnie leczenie kanałowe zęba takie ryzyko całkowicie eliminuje, ponieważ odbywa się przy zastosowaniu nowoczesnych mikroskopów stomatologicznych i nie wymaga wdrażania procedury zatruwania zęba.
Jakie jeszcze występują różnice pomiędzy dawnym, a obecnym leczeniem kanałowym? Czy obawy o bolesny przebieg zabiegu endodontycznego są słuszne? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.
Przebieg leczenia kanałowego
Podstawową zmianą pomiędzy dawną, a obecną „kanałówką” jest możliwość skutecznego i komfortowego przeprowadzenia zabiegu podczas jednej wizyty w gabinecie. Wszystko dzięki zastosowaniu nowoczesnego mikroskopu stomatologicznego, który umożliwia 25- krotne powiększenie i doświetlenie pola zabiegowego, dzięki czemu lekarz-endodonta ma możliwość precyzyjnego opracowania wszystkich kanałów korzeniowych na całej ich długości. Celem leczenia kanałowego jest usunięcie zmienionej chorobowo miazgi zęba, która – najczęściej w wyniku zaawansowanej próchnicy – uległa trwałemu uszkodzeniu.
Pierwszym etapem leczenia jest radiowizjografia cyfrowa, na podstawie której lekarz otrzymuje precyzyjne informacje o tym, jak zbudowane są wszystkie kanały korzeniowe i jaki jest ich przebieg, dzięki temu może opracować skuteczny plan leczenia i zminimalizować ryzyko wszelkich komplikacji.
Właściwa procedura polega na dokładnym oczyszczeniu kanałów korzeniowych oraz korony zęba z tkanek zmienionych chorobowo. W tym celu endodonta otwiera komorę zęba i usuwa z niej oraz z kanałów korzeniowych zainfekowanej miazgi zęba przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Cała procedura przebiega bezboleśnie, co jest zasługą nowoczesnego znieczulania komputerowego, które znosi wszelki dyskomfort oraz dolegliwości bólowe w trakcie zabiegu.
Następnie kanały są zdezynfekowane i wypełnione biokompatybilnym materiałem w postaci płynnej gutaperki. W celu zasklepienia ubytków w zależności od ich zakresu, lekarz może zastosować nowoczesną „plombę” lub estetyczną koroną protetyczną. W przypadku poważniejszych uszkodzeń zęba wykorzystywane są również wkłady z włókna szklanego, służące rekonstrukcji korony. Dzięki ich zastosowaniu siły żucia są naturalnie przenoszone za pośrednictwem wkładu, co chroni zęba przed złamaniem lub pęknięciem. Po wykonaniu zabiegu, jego skuteczność zostaje zweryfikowana za pomocą radiowizjografii cyfrowej.
Leczenie kanałowe kontra ekstrakcja – dlaczego warto przedłużać żywotność zęba?
Wielu pacjentów ma dylemat, czy lepiej usunąć mocno uszkodzonego zęba, czy poddać się leczeniu kanałowemu. Decydując się na ekstrakcję należy mieć świadomość, że po wyrwaniu zęba następuje stopniowy proces zaniku tkanki kostnej oraz zmianę położenia zębów sąsiadujących, które stopniowo zaczynają zmieniać swoje położenia. W dłuższej perspektywie czasowej rzutuje on na pogorszenie ogólnych rysów twarzy i tworzenie się postarzających zmarszczek (tzw. profil starczy). Dlatego w takiej sytuacji należy brać pod uwagę leczenie protetyczne lub implantologiczne w celu uzupełnienia luk w uzębieniu zanim dojdzie do zaniku kości i innych dysfunkcji w jamie ustnej. Z uwagi na większe koszty, większość stomatologów rekomenduje leczenie kanałowe pod mikroskopem, dzięki czemu można przedłużyć żywotność naturalnego uzębienia i zachować dotychczasową funkcjonalność w jamie ustnej.
Komfortowe leczenia kanałowe pod mikroskopem
Endodoncja mikroskopowa jest obecnie standardem w renomowanych klinikach stomatologicznych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej aparatury możliwe jest precyzyjne opracowanie wszystkich kanałów korzeniowych, a zwłaszcza tych o bardziej skomplikowanej anatomii i trudnej dostępności. Dzięki doświetleniu i znacznemu powiększeniu pola zabiegowego ryzyko powikłań zostaje ograniczone do minimum. Z powodzeniem można również przeprowadzić powtórne leczenie kanałowe (re-endo) i usunąć z kanałów fragmenty pozostawionych narzędzi endodontycznych, co nie byłoby możliwe w przypadku dawnej metody leczenia.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest w Dental4you® wykonywanie w każdym przypadku, jednak są sytuacje, kiedy jest ono konieczne i bez użycia nowoczesnej aparatury, zęby byłyby skazane do ekstrakcję. Do takich sytuacji należy m.in. usuwanie ciał obcych w tkanek przyzębia oraz fragmentów narzędzi endodontycznych, wykrycie pęknięcia dna komory, udrażnianie wąskich i zakrzywionych kanałów czy usuwanie fragmentów złamanych czy ukruszonych zębów.
Skuteczność leczenia kanałowego pod mikroskopem sięga ponad 95%, dlatego jeśli stoisz przed koniecznością zabiegu endodontycznego, wybierz gabinet stomatologiczny, w którym takie leczenia jest wykonywane komfortowo, przy użyciu najnowocześniejszych technologii. W Dental4you® poza wysokiej klasy mikroskopem korzystamy również z innych urządzeń, które wpływają na komfortowy przebieg zabiegu i jego wysoką skuteczność. Należy do nich m.in. endometr służący do pomiaru długości kanałów, koferdam (specjalna guma), który skutecznie chroni i izoluje leczony ząb przed działaniem bakterii i pozwala uniknąć używania tradycyjnych wacików.
Niebagatelną rolę pełni także komputerowe znieczulenie miejscowe. Dzięki stopniowo dozowanej dawce znieczulenia, Pacjent nie odczuwa rozpierania tkanek podczas podawania środka znieczulającego i może w pełni komfortowo przejść przez cały proces leczenia kanałowego.
Umów się na wizytę!
Jeśli już doszło u Ciebie do zapalenia miazgi zęba, koniecznie zarezerwuj termin wizyty w Dental4you®! W naszej klinice stomatologicznej każde leczenie kanałowe jest przeprowadzane pod mikroskopem, dlatego nasi eksperci podejmują się terapii nawet najbardziej skomplikowanych przypadków. W trosce o wysoki komfort zabiegów, stosujemy bezbolesne metody leczenia kanałowego, nad którego prawidłowym przebiegiem czuwa zespół doświadczonych endodontów. Zastanawiasz się ile kosztuje leczenie kanałowe i czy w Twoim przypadku to najlepsza metoda na odzyskanie pełnej sprawności w jamie ustnej? Zapraszamy na wizytę konsultacyjną! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.