Jak zachęcić dziecko do regularnej higieny jamy ustnej?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 23.02.2018
kategoria: Poradnik

Rodzice często tłumaczą się, że dzieci są oporne przed myciem, że migają się przed szczotkowaniem. Opór dziecka stawiany przez dłuższy czas owocuje zniechęceniem opiekuna i zarzuceniem planu nauczenia dziecka konsekwencji. Niestety, brak higieny szybko doprowadzi do jeszcze większych problemów, w efekcie których dziecko będzie musiało poddać się nieprzyjemnemu leczeniu próchnicy. Jak poradzić sobie z tym problemem? Z pewnością trzeba działać metodycznie i zachęcić dziecko do higieny. Jak?

Przede wszystkim: konsekwencja!

Z pewnością pierwszym krokiem powinna być rozmowa z dzieckiem o zagrożeniach związanych z zaniedbywaniem szczotkowania. Oczywiście nasz komunikat powinien być dopasowany do wieku dziecka. Obecnie w sieci czy w księgarniach znajdziemy wiele interesujących materiałów dydaktycznych, dostosowanych do dzieci w różnym wieku. Autorzy książek czy publikacji, posiłkując się ciekawymi rysunkami, przedstawiają zagrożenia dla naszych zębów. Drugim krokiem może być wspólne kupowanie szczoteczki, kubeczka i pasty dla dzieci. W sklepach, aptekach znajdziemy wiele ciekawych modeli szczoteczek dziecięcych, również tych ozdobionych rysunkami ulubionych bohaterów z kreskówek. Wiele firm oferuje takie zestawy w fantazyjnych kolorach, które na pewno przypadną dzieciom do gustu. Pasty dedykowane dla dzieci mają przyjemny, słodki smak, dodatkowo również są one bezpieczne dla zdrowia – nawet w przypadku połknięcia pasty dziecku nie grozi żadne niebezpieczeństwo. W paście znajduje się też odpowiednia dla dziecka dawka fluoru.

Wizyta w gabinecie dentystycznym

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z pewnością możemy zabrać na wizytę adaptacyjną do gabinetu stomatologicznego. Coraz więcej dentystów oferuje taką możliwość, dzięki czemu dziecko oswaja się nie tylko z samym lekarzem, ale i gabinetem. Podczas takiej wizyty dziecko oprowadzane jest po gabinecie, poznaje fotel dentystyczny oraz urządzenia stomatologiczne. Zazwyczaj stomatolog posiada również kolorowe tablice, na których tłumaczy dziecku budowę zębów i liczne zagrożenia wynikające z braku higieny.Zadzwoń: (12) 222-50-10