Jak zachować wszystkie zęby na dłużej?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 23.02.2018
kategoria: Poradnik

Pięć wskazówek, by dbać o zęby lepiej!

1. Uważaj na leki!

Leki nadmiernie wysuszające śluzówkę jamy ustnej mogą powodować nadmierne psucie się zębów i ich wypadanie. Jak to możliwe? Nasza ślina nie tylko pozwala na wypłukiwanie resztek jedzenia z jamy ustnej, ale też posiada niezbędne do odbudowy zębów minerały. Zmniejszenie ilości śliny sprawi, że jama usta straci naturalną barierę ochronną przed bakteriami oraz cukrami. Niedobór śliny będzie także prowadził do rozwoju infekcji w obrębie jamy ustnej. Jeśli wydzielanie śliny jest zaburzone przez chorobę konieczne jest poradzenie się stomatologa. 

2. Gryź twarde pokarmy!

Gryzienie twardych owoców i warzyw znacząco wpływa na usuwanie płytki nazębnej i wszystkich osadów z powierzchni zęba. Im jest ich mniej, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chorób przyzębia, rozwijania się próchnicy. Gryzienie twardych pokarmów sprzyja też zwiększonemu wydzielaniu śliny, która także chroni zęby i pomaga w usuwaniu resztek pokarmów z jamy ustnej. 

3. Pij herbatę!

Bez względu na to, czy lubimy czarną czy zieloną herbatę jej picie wpływa na stan naszych zębów. Czarna herbata zawiera w sobie wiele naturalnego fluoru, który jest niezbędny do ochrony naszego szkliwa. Warto jednak pamiętać, aby po spożywaniu czarnego naparu myć zęby – jest to bowiem produkt, który najbardziej zmienia kolor naszych zębów. Zielona herbata posiada w swoim składzie antyoksydanty, które hamują rozwój próchnicy.

4. Jedz produkty z witaminą C

Wg ostatnich badań witamina C ma olbrzymie znaczenie w regeneracji tkanek przyzębia oraz w produkcji kolagenu. Odpowiednia dawka witaminy C dziennie znacząco zmniejsza ryzyko powstawania paradontozy oraz innych chorób przyzębia. Witaminę C znajdziemy w papryce, owocach cytrusowych, jarmużu.

5. Unikaj niedowagi!

Niedostateczna masa ciała sprawia, że nasz organizm zaczyna czerpać składniki odżywcze ze swoich zmagazynowanych zapasów. Taka sytuacja sprawia, że wapń czy fluor są pobierane m.in z zębów. 



Zadzwoń: 12 222 50 10