Jak zadbać o higienę jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 10.07.2021
kategoria: Poradnik

Jedną z podstawowych metod korekty wad zgryzu jest leczenie aparatem ortodontycznym. Zwykle wiąże się ono z długotrwałym procesem, wymagającym od Pacjenta sporej dawki cierpliwości i samodyscypliny. Nagrodą za ten trud jest odzyskanie pełnej sprawności w jamie ustnej oraz znaczna poprawa estetyki uśmiechu. Nie ma jednak nic za darmo i aby móc cieszyć się z efektów terapii należy się do niej odpowiednio przygotować. W związku z tym wiele osób poszukuje informacji jak dbać o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego? Czy szczotkowanie zębów i docieranie do trudno dostępnych miejsc, gdzie gromadzą się resztki jedzenia, nie będzie w tej sytuacji problematyczne? Jak noszenie aparatu wpłynie na komfort jedzenia. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu tematowi.

 

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Podstawowym celem leczenia aparatem ortodontycznym jest przywrócenie zębom optymalnej pozycji w łuku, czyli prawidłowej relacji pomiędzy żuchwą i szczęką. W wyniku jej zaburzenia dochodzi do rozmaitych wad ortodontycznych, które powodują znaczne utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Przede wszystkich dochodzi do zaburzenia funkcji narządu żucia, przez co utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe jest właściwe rozdrabnianie pokarmów, przez co dochodzi do obciążania układu pokarmowego. Problematyczna staje się również odpowiednia higiena jamy ustnej – precyzyjne oczyszczenie zębów, a zwłaszcza przestrzeni międzyzębowych, w których gromadzą się resztki jedzenia, co sprzyja powstawaniu zmian chorobowych (próchnica, choroby przyzębia).

Dla wielu osób borykających się z różnymi wadami zgryzu, np. nadmiernym stłoczeniem zębów czy diastemą, „światełkiem w tunelu” jest aparat ortodontyczny, dzięki któremu możliwe jest skorygowanie niemal każdej wady zgryzu, co może dotyczyć osób na różnych etapach życia. Zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież i dzieci mogą skorzystać z aparatu ortodontycznego, przy czym rodzaj i długość terapii są uzależnione od wieku, stopnia zaawansowania wady oraz indywidualnych preferencji i oczekiwań Pacjenta.

W przypadku korekty niewielkich wad zgryzu u dorosłych oraz wad rozwojowych u dzieci i młodzieży skuteczną metodą są ruchome aparaty ortodontyczne, które Pacjent może samodzielnie wyjmować z ust w dowolnym momencie. Przeważnie są one zakładane na noc przez okres ustalony z lekarzem, przez co nie powodują na co dzień żadnego dyskomfortu. Należy jednak przestrzegać ściśle zaleceń lekarza, zwłaszcza dotyczących higieny jamy ustnej, co pozwoli zachować optymalne warunki w jamie ustnej.

U osób posiadających poważne wady ortodontyczne przeważnie lekarz proponuje klasyczny aparat ortodontyczny, który w przeciwieństwie do wyjmowanego, jest na stałe zamocowany w jamie ustnej Pacjenta przy pomocy specjalnych zamków i śrub mocowanych na zębach. Terapia tym rodzajem aparatu ortodontycznego daje znakomite efekty u osób w każdy wieku. Daje szansę na odzyskanie pełnej sprawności w jamie ustnej i przywrócenie harmonii uśmiechu, który rzutuje na wygląd nie tylko samego uzębienia, ale również na ogólne rysy twarzy.

Jednak przed założeniem aparatu ortodontycznego konieczne jest całkowite wyleczenie zębów i wszelkich stanów zapalnych w jamie ustnej. Należy pamiętać, że tylko Pacjent posiadający zdrowe zęby może być pomyślnie zakwalifikowany do leczenia ortodontycznego.

Jak wygląda czyszczenie zębów przy użytkowaniu aparatów ortodontycznych?

  • aparaty wyjmowane – stosując ten rodzaj terapii należy zadbać o regularne szczotkowanie zębów- co najmniej 2 razy dziennie. Aby precyzyjnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe, zaleca się używanie nici dentystycznych, które pomogą „wymieść” z przestrzeni międzyzębowych resztki jedzenia, jako uzupełnienie można stosować również płyny antybakteryjne bądź irygator. Należy pamiętać, aby dokładnie oczyścić aparat po wyjęciu z ust. W tym celu używamy szczoteczki i pasty do zębów, którymi usuwamy osad nagromadzony na powierzchni aparatu. Następnie przechowujemy aparat ortodontyczny w suchym pojemniku posiadającym otwory wentylacyjne.
  • aparaty stałe higiena jamy ustnej w przypadku tego rodzaju terapii wymaga od Pacjenta więcej czasu i dużej dyscypliny. Nie wystarczy tylko zwykła szczoteczka i pasta do zębów. Przymocowanie do powierzchni zębów elementy (zamki) sprzyjają gromadzeniu się płytki nazębnej i resztek jedzenia, których usunięcie dla wielu osób jest sporym problemem. Dlatego w aptekach dostępne są specjalne szczoteczki jednopęczkowe oraz szczoteczki międzyzębowe i nici dentystyczne (najlepiej z fluorem) dedykowane właśnie osobom noszącym aparaty nazębne. Umożliwiają one dokładne oczyszczanie zębów oraz zamków aparatu. Powinniśmy zadbać o wszystkie elementy aparatu ortodontycznego, ponieważ ich prawidłowa higiena zapobiegnie rozwojowi bakterii chorobotwórczych. Zdecydowanym zaleceniem jest również irygator dentystyczny, który jest niezwykle pomocny w usuwaniu z przestrzeni międzyzębowych resztek jedzenia. Aby zamki nie powodowały podrażnień ścianek w jamie ustnej, można pomyśleć również o zakupie specjalnego wosku ortodontycznego. Ponadto posiadacze aparatów ortodontycznych powinni pamiętać o regularnych wizytach higienizacyjnych w gabinecie stomatologicznym– optymalnie co 3 miesiące.

 

Umów się na wizytę!

Planujesz leczenie aparatem ortodontycznych i chciałbyś się do niego przygotować? Pierwszym krokiem jest wizyta w Dental4You®, podczas której nasi eksperci dokonają przeglądu jamy ustnej i sprawdzą czy Twoje zęby są całkowicie zdrowe i można przez przeszkód przeprowadzić leczenie ortodontyczne. Jeśli przed założeniem aparatu ortodontycznego, Twoje uzębienie będzie wymagało wyleczenia, nasi dentyści pomogą Ci odzyskać optymalne warunki w jamie ustnej. Aby umówić się na wizytę, wypełnij formularz albo zadzwoń pod numery: +48 12 222 50 10 .



Zadzwoń: 12 222 50 10