Jak zbudowany jest implant zębowy?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 22.03.2023
kategoria: Poradnik

Implanty umożliwiają zrekonstruowanie uzębienia w sposób doskonalszy niż jest to możliwe przy zastosowaniu innych metod. A z czego właściwie zbudowany jest implant zębowy? Jakie poszczególne części się na niego składają? I z jakiego materiału jest wykonany? W dzisiejszym wpisie odpowiadamy na te pytania. Zacznijmy od wymienienia elementów budowy implantu.

 

Filar

Głównym elementem implantu zębowego jest przypominający śrubkę filar. Można powiedzieć, że właśnie to jest właściwy implant, ponieważ to on jest wszczepiany w kość żuchwy bądź szczęki (z tego powodu nazywa się go też niekiedy wszczepem lub implantem wewnątrzkostnym). Jego zadaniem jest zastąpienie naturalnego korzenia zęba.

Wykonany zazwyczaj z tytanu filar ma gwintowaną powierzchnię, a wszczepienie polega właściwie na wkręceniu go w kość. Po wszczepieniu filar integruje się z kością. Jest przez nią obrastany (to proces zwany osteointegracją) – dzięki temu może stać się stabilną podstawą do zamocowania odpowiedniej rekonstrukcji protetycznej.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Łącznik

Drugim elementem jest łącznik. Wykonany jest również z tytanu lub z cyrkonu. Umieszczany jest między filarem a koroną protetyczną (o której powiemy za chwilę). Łącznik – jak sama jego nazwa wskazuje – stanowi połączenie wszczepionego w kość filaru z uzupełnieniem protetycznym. Pełni więc rolę anatomicznej szyjki zębowej. To właśnie dzięki niemu uzupełnienie protetyczne może zostać osadzone na filarze. To łącznik odpowiada za nadanie całej konstrukcji odpowiedniej stabilności i wytrzymałości.

Łączniki są dostępne w wielu rodzajach, dzięki temu lekarz może dobrać taki, który jak najlepiej spisze się w przypadku konkretnego Pacjenta. Bierze przy tym pod uwagę takie czynniki jak miejsce założenia implantu, kąt jego nachylenia, a także zakres leczenia (czy obejmuje tylko pojedyncze czy też rozległe ubytki zębowe).

Jak zbudowany jest implant zębowy?

Korona

Korona protetyczna to element porcelanowy na podbudowie cyrkonowej, pełnoceramiczny lub kompozytowy. Jest to ta część, która znajduje się nad dziąsłem. Dobra korona protetyczna imituje naturalną zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym koronę zęba.

 

Z jakiego materiału zbudowany jest implant?

Implanty zębowe najczęściej są wykonane z tytanu. To nie przypadek. Pierwiastek ten doskonale nadaje się do tego celu ze względu na to, że łączy dwie istotne z punktu widzenia implantologii cechy.

Po pierwsze, tytan jest materiałem całkowicie biokompatybilnym. Oznacza to, że jest w pełni tolerowany przez organizm, który nie traktuje tego nowego dla siebie elementu jako ciała obcego. Dzięki temu wszczepione implanty zębowe nie są przez organizm odrzucane. Tytan nie wywołuje reakcji alergicznych ani stanów zapalnych.

Po drugie, ogromne znaczenie ma wytrzymałość implantów, a tytan jest materiałem wyjątkowo wytrzymałym. Dzięki temu może bez szkody dla siebie znosić wszelkie obciążenia, jakim poddawane są korzenie zębów, związane przede wszystkim z gryzieniem i żuciem pokarmu. Oprócz wytrzymałości na obciążenia mechaniczne tytan jest również odporny na korozję w niemal takim samym stopniu jak platyna.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o implantach zębowych, zapraszamy do Dental4You®. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.Zadzwoń: 12 222 50 10