Jakie badania przed wszczepieniem implantów?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 06.09.2023
kategoria: Poradnik

Odbudowa uzębienia za pomocą implantów przynosi bardzo dobre efekty, ale do zabiegu nie przystępuje się “z marszu”. Trzeba się do niego odpowiednio przygotować i wszystko dokładnie zaplanować. Dlatego przed wszczepieniem implantów konieczne jest przeprowadzenie pewnych badań.

 
 

Wywiad lekarski

Pierwszym krokiem, jeśli chodzi o przygotowanie do wszczepienia implantów, jest wywiad lekarski przeprowadzany podczas wizyty konsultacyjnej. Jest to wymiana informacji między Pacjentem i lekarzem. Lekarz zadaje pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia Pacjenta, szczególnie w kwestii chorób przewlekłych, ponieważ niektóre z tych chorób są przeciwwskazaniem do przeprowadzenia określonych zabiegów i sprawiają, że trzeba szukać innych metod. Jeśli Pacjent jest palaczem, może spodziewać się dodatkowych pytań – to dlatego, że palenie papierosów osłabia regeneracyjne zdolności tkanek miękkich, co ma duże znaczenie w leczeniu implantologicznym.

 
 

Badania kliniczne

Aby zaplanować skuteczne leczenie, konieczne jest przeprowadzenie przeglądu stomatologicznego, czyli dokładnego badania i oceny stanu zdrowia jamy ustnej. Lekarz sprawdza stan zębów pod kątem ubytków (nie tylko próchnicowych), płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, pozycji zębów względem siebie oraz ich ułożenia w kościach szczęki (chodzi tu o ich nachylenie, ewentualne przesunięcia i stłoczenia).

Ale nie tylko zęby są poddawane takiemu badaniu, lecz również tkanki miękkie – badana jest ruchomość, struktura i kolor błony śluzowej, obecność blizn i owrzodzeń. Sprawdzany jest stan przyzębia pod względem krwawienia i obecności patologicznych kieszonek dziąsłowych.

Szczególnie uważnie badane są miejsca, w których będą wszczepione implanty – lekarz sprawdza między innymi rozmiary wyrostka, ubytek tkanki kostnej, odległości między zębami graniczącymi i od ważnych struktur anatomicznych.

 
 
Jakie badania przed wszczepieniem implantów?
 
 

Badania laboratoryjne

Jeżeli zachodzi taka konieczność, lekarz kieruje Pacjenta na dodatkowe badania laboratoryjne. W ramach przygotowania do leczenia implantologicznego najczęściej wykonywane badania tego typu to morfologia krwi, badanie poziomu witaminy D3, potasu, sodu, wapnia i hormonów TSH, T3 i T4.

 
 

Badania radiologiczne

Dzięki badaniom radiologicznym możliwa jest przede wszystkim dokładna ocena warunków kostnych Pacjenta, co ma ogromne znaczenie dla implantacji. Wykonywane jest zdjęcie tomograficzne – lekarz uzyskuje trójwymiarowy obraz badanego obszaru, co pozwala mu poznać między innymi stan i gęstość kości Pacjenta, grubość jego błony śluzowej, wysokość wyrostka zębodołowego. Te dane pozwalają na zaplanowanie zabiegu w taki sposób, by był on skuteczny, a jednocześnie został przeprowadzony z zachowaniem jak największego bezpieczeństwa Pacjenta.

 
 

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, jakie badania wykonywane są w ramach przygotowania do leczenia implantologicznego, zapraszamy do Dental4You®. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10