Jakie produkty mają szkodliwy wpływ na szkliwo zębów?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 24.05.2021
kategoria: Poradnik

Estetyczny wygląd uzębienia jest naszą wizytówką. Piękny i zdrowy uśmiech nie jest jednak dziełem przypadku, lecz w dużej mierze zależy od właściwego sposobu pielęgnacji jamy ustnej, regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, a także odpowiednich nawyków żywieniowych. Jeśli zatem chcemy cieszyć się estetycznym uśmiechem, warto trzymać rękę na pulsie i przyjrzeć się bliżej, co szkodzi kondycji naszych zębów, jak o nie zadbać, by uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.

 

Co jest erozja szkliwa?

Erozja szkliwa to obok próchnicy główny winowajca uszkodzeń twardych tkanek zęba. Dochodzi do niej na skutek niewłaściwej higienizacji zębów, np. zbyt mocnego ich szczotkowania, czy nieodpowiedniego stosowania przyborów do czyszczenia powierzchni międzyzębowych. Jedną z głównych przyczyn są niewłaściwe nawyki żywieniowe, m.in. częste spożywanie produktów kwaśnych, soków i owoców cytrusowych, białego wina oraz napojów słodzonych. Uszkodzenia szkliwa może być również spowodowane złymi nawykami, np. obgryzania paznokci czy skórek.

 

Zgubne działanie kwasów – wroga numer 1 zdrowego szkliwa

Nawet najlepsza pielęgnacja zębów i częste wizyty u dentysty mogą okazać się niewystarczające do utrzymania zębów w dobrej kondycji. Ważna jest również odpowiednio zbilansowana dieta, w której ograniczymy produkty mające szkodliwy wpływ na zęby. Aby pozostały mocne, a ich szkliwo nienaruszone, warto przestrzegać zdrowych nawyków żywieniowych i dbać o regularne i precyzyjne oczyszczenie zębów i jamy ustnej.
Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć spożywanie artykułów spożywczych, których pH jest poniżej 4,5, ponieważ w takim środowisku dochodzi do rozpuszczenia się hydroksyapatytów, czyli związków chemicznych tworzących szkliwo.

Poznajmy zatem listę produktów, które mogą mieć zgubny wpływ na szkliwo naszych zębów, wraz z zaleceniami, co zrobić by zneutralizować ich działanie.

1. Cytrusy i kwaśne soki owocowe

Na pierwszym miejscu tej listy znajdują się cytrusy i kwaśne soki owocowe, które z jednej strony są cennym źródłem witamin, ważnych dla zdrowia naszego organizmu, z drugiej zaś zawierają duże ilości zmiękczających szkliwo kwasów, które tworzą sprzyjające warunki do rozmnażania się bakterii. Nie należy spożywać ich bezpośrednio przed higieną, ponieważ szkodzimy wtedy podwójnie zębom: najpierw chemicznie rozpuszczamy szkliwo, a następnie mechanicznie ścieramy je podczas szczotkowania.

2. Słodzone napoje gazowane

Warto ograniczyć również słodzone napoje gazowane, które mają fatalny wpływ na szkliwo zębów. Ze względu na wysoką zawartość cukru i substancji barwiących, są doskonałą pożywką dla bakterii bytujących w jamie ustnej oraz sprzyjają tworzeniu się kamienia nazębnego. Podczas jego rozkładu wydzielają one kwaśne substancje, które niszczą szkliwo. Ponadto występujące w napojach barwniki negatywnie rzutują na estetykę naszego uśmiechu.

3. Alkohol

Powszechnie wiadomo, że picie alkoholu wpływa na zmniejszenie wydzielania śliny, która stanowi naturalną barierę ochronną przed rozwojem szkodliwych bakterii. Nie mamy również dobrych wieści dla smakoszy wina. Osoby, które lubią regularnie spożywać czerwone wino do kolacji są narażone na mocne przebarwienia szkliwa. podobnie, na nawet jeszcze gorzej wypada zmiana jego koloru na biały, który posiada jeszcze silniejszy odczyn kwaśny, szkodliwy dla zębów. Jest jednak światełko w tunelu – zachowanie umiaru i dbałość o higienę (przepłukanie jamy ustnej woda) pozwolą zminimalizować szkodliwe działanie kwasu, a stosowanie odpowiednich past i płynów do ust pozwoli uporać się z przebarwieniami;

4. Czarna kawa i herbata

Nie jest żadną tajemnicą, że spożywanie nadmiernych ilości kawy oraz czarnej herbaty ma negatywny wpływ na kondycję naszych zębów. Uporczywe osady na zębach są trudne do usunięcia i często wymagają zastosowania specjalnych zabiegów z zakresu profilaktyki bądź stomatologii estetycznej. Ponadto kawa wypłukuje z organizmu wapń i magnez, co znacząco osłabia strukturę szkliwa. Nie oznacza to, że należy całkowicie zrezygnować z drobnych przyjemności. Jak we wszystkim, zalecany jest umiar oraz zachowanie odpowiedniej higieny.

5. Suszone owoce i ciastka

Nie od dziś wiadomo, że słodycze z dużą zawartością cukrów mają zgubny wpływ dla zdrowie i estetykę zębów. Problem ten dotyczy też suszonych owoców, które są przysmakiem wielu osób. Te lepkie łakocie to z pewnością wrogowie pięknego uśmiechu, a ich działanie na szkliwo zębów jest niekorzystne. Dzieje się tak, ponieważ łatwo przyklejają się do zębów i pozostawiają trudne do usunięcia resztki między dziąsłem a zębem. Umożliwiają w ten sposób atak cukrów na szkliwo, który prowadzi do jego uszkodzenia. Jeśli zależy Ci na zachowaniu pięknego uśmiechu, warto ograniczyć ich spożycie. Podobnie sytuacja wygląda z ciastkami, które ze względu na dużą zawartość cukru, mają zgubny wpływ na estetykę uzębienia. Jeśli nie możesz obejść się bez łakoci, zadbaj o dokładną i systematyczną higienę jamy ustnej, co pozwoli zminimalizować skutki uboczne słodyczy na zdrowie zębów.

6. Twardy orzech… do zgryzienia

Spożywanie twardych orzechów to dla wielu osób prawdziwe wyzwanie. Nie zawsze wiąże się ono z miłymi wspomnieniami. Zdarza się, że gryzienie orzechów powoduje pękanie szkliwa, a nawet może uszkadzać implanty dentystyczne, protezy i aparaty ortodontyczne. Dlatego nie każdy może sobie pozwolić na ich swobodna konsumpcję. Czy w takim razie należy całkowicie wyeliminować je z codziennej diety? Niekoniecznie. Można zamiast całych orzechów, szczególnie tych trudnych do pogryzienia, jeść orzechy mielone, w postaci maseł np. z orzechów nerkowca. Warto również unikać innych nawyków szkodliwych dla jamy ustnej, np. otwierania butelek przy pomocy zębów. Może to doprowadzić do pękania szkliwa i odsłaniania zębów.

Aby całkowicie nie rezygnować z tych drobnych kulinarnych „grzeszków”, warto przestrzegać podstawowych zasad, które pozwolą zapobiec erozji szkliwa oraz uporczywym przebarwieniom, które psują estetykę naszego uśmiechu:

  • Płukanie jamy ustnej wodą lub specjalnymi preparatami remineralizującymi, które działają ochronnie na zęby i dodatkowo odświeżają oddech (najlepiej, by miały w składzie fluor lub hydroksyapatyt);
  • Neutralizowanie kwaśnego środowiska poprzez żucie gum z ksylitolem po spożyciu słodkich i kwaśnych napojów;
  • Dobrze jest wyrobić nawyk picia soków i napoi gazowanych przez słomkę, co ograniczy ich kontakt z zębami;
  • Ważne jest również, by w porze nocnej nie pić słodzonych, kwaśnych oraz gazowanych napojów. Zalecane jest natomiast picie wody niegazowanej przed snem, ponieważ w tym czasie wydzielanie śliny jest zmniejszone i szkliwo zębów jest bardziej narażone na działanie kwasów;
  • Należy myć zęby 30 minut po posiłku szczoteczką o miękkim włosiu oraz pastą o niskim współczynniku ścieralności;
  • Ważne, by regularnie odbywać wizyty kontrolne u stomatologa- co najmniej raz na 6 miesięcy;

 

Jak zapobiec erozji szkliwa?

W przypadku erozji szkliwa doskonale sprawdza się powiedzenia, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, ponieważ jest to proces nieodwracalny i jeśli za późno się zorientujemy, że powłoka zewnętrzna naszych zębów jest wytrawiona przez kwasy, konieczne będzie podjęcie leczenia stomatologicznego w celu wypełnienia ubytków. W zależności od skali problemu stosuje się wypełnienia materiałami światłoutwardzalnymi, specjalne lakiery, a w przypadku bardziej zaawansowanych zmian możliwa jest rekonstrukcja koronami porcelanowymi bądź estetycznymi licówkami.

Niezwykle ważne jest dotarcie do źródła problemu. Czasem erozja szkliwa ma podłoże w rozmaitych schorzeniach takich jak np. refluks żołądkowo- przełykowy, bruksizm czy cukrzyca. Dlatego dzięki odpowiedniemu rozpoznaniu, lekarz będzie mógł zaproponować najbardziej skuteczną formę terapii.

Co możesz teraz zrobić?

Zauważyłeś nieestetyczne przebarwienia bądź bruzy na szkliwie, które powodują Twój niepokój? Chciałbyś skonsultować z lekarzem, co możesz zrobić, by odzyskać zdrowy i atrakcyjny wygląd uśmiechu? W Dental 4You ® nasi eksperci w oparciu o rzetelną diagnozę, ustalą źródło problemu i dobiorą dla Ciebie najbardziej efektywną formę leczenia. W naszej ofercie można znaleźć całą gamę zabiegów, które poprawiają zdrowie i wygląd zębów. Uporamy się z każdym problemem estetycznym i funkcjonalnym Twojego uzębienia! Aby umówić się na wizytę, wypełnij formularz albo zadzwoń pod numer 12 222 50 10 lub 609 777 166. Zapraszamy!

 



Zadzwoń: 12 222 50 10