Kamień nazębny – jak hamować jego powstawanie?
Spis treści
Czym jest kamień nazębny?
Kamieniem nazębnym nazywamy zwapniałą płytkę nazębną, która nieregularnie usuwana nawarstwia się i twardnieje. Twarda struktura sprawia, że nie ma możliwości usunięcia go szczoteczką podczas szczotkowania – kamień może usunąć wyłącznie stomatolog podczas zabiegu piaskowania czy skalingu z użyciem ultradźwięków. Co ciekawe, na powstawanie kamienia narażeni są nie tylko ludzie, ale również zwierzęta.
Próchnica, paradontoza, stany zapalne…
Osad na zębach pojawia się już na kilka godzin po ich wyszczotkowaniu – początkowo jest miękki, jednak wraz z czasem twardnieje. Wszystko za sprawą naszej śliny, w której zawarte związki powodują mineralizację osadu.
Obecność płytki nazębnej i kamienia jest niezwykle groźna dla naszego szkliwa i dziąseł. Przede wszystkim warto wspomnieć, że na osadzie i kamieniu nazębnym znajdują się bakterie, które zakwaszają środowisko w jamie ustnej. Obecność kwasów wpływa bezpośrednio na niszczenie szkliwa i powstawanie próchnicy. Stopniowo odkładający się kamień nazębny to także olbrzymie zagrożenie dla naszych dziąseł i przyzębia. Najpowszechniejszym problemem z tym związanym jest paradontoza – warto jednak pamiętać, że jej występowanie może mieć również podłoże genetyczne. Kamień może powodować również zapalenie dziąseł i przyzębia – wraz z narastaniem warstwy kamienia zaczyna on podrażniać delikatne tkanki.
Kamień nazębny wpływa również na estetykę naszego uśmiechu – pod wpływem silnie barwiących produktów spożywczych czy tytoniu ciemnieje on i staje się bardzo widoczny.
W skrajnych przypadkach kamień nazębny może wpływać również na świeżość naszego oddechu!
Usuwanie kamienia nazębnego
Najważniejszym zabiegiem w walce z kamieniem jest oczywiście jego usuwanie w gabinetach dentystycznych. Higienistka zrobi to bezboleśnie, a sam zabieg trwa dosłownie chwilę. Sami również możemy skuteczniej dbać o zahamowanie powstawania osadu. Konieczne jest mycie zębów po każdym posiłku, stosowanie płynów do płukania ust oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Pamiętajmy także o dokładnym szczotkowaniu przed spaniem!