Kamień nazębny – jak z nim skutecznie walczyć?
Spis treści
Czym jest kamień nazębny?
Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna. Powstawanie kamienia nazębnego z płytki nazębnej rozpoczyna się na kilkanaście- kilkadziesiąt godzin po ostatnim szczotkowaniu.
Płytka nazębna powstaje już kilka godzin po szczotkowaniu – zbudowana jest ona przede wszystkim z substancji zawartych w ślinie. Po kilku godzinach pojawiają się na niej bakterie, początkowo te niepróchnicotwórcze, później te, które mogą stanowić realne zagrożenie dla naszego szkliwa.
Płytka nazębna jest nalotem miękkim, który bez dużego trudu usuniemy przy pomocy szczoteczki do zębów czy nici dentystycznych. Możliwe jest również zahamowanie jej powstawania poprzez stosowanie odpowiednich płynów do płukania ust. Jeśli jednak zaniedbamy regularne szczotkowanie, musimy liczyć się z tym, że płytka w niedługim czasie zamieni się w twardy i trudny do usunięcia kamień nazębny.
Struktura kamienia nazębnego sprawia, że nie ma możliwości usunięcia go samodzielnie: szczoteczką czy nićmi. Konieczne jest odwiedzenie stomatologa lub dyplomowanej higienistki i oddanie się krótkiemu zabiegowi skalingu. W nowoczesnych gabinetach dentystycznych stosuje się skaling ultradźwiękami czy laserem.
Czy kamień nazębny jest dla nas groźny?
Zdecydowanie tak – przede wszystkim jednak stanowi on nieestetyczny dodatek, który może zniszczyć nawet najpiękniejszy uśmiech. Dodatkowo warto pamiętać, że nałogowe palenie tytoniu czy spożywanie kawy, czarnej i zielonej herbaty sprawia, że kamień nazębny barwi się na ciemno, przez co jest jeszcze bardziej widoczny.
Nie powinniśmy usuwać kamienia nazębnego samodzielnie – najczęściej doprowadzi to jedynie do kaleczenia dziąseł lub uszkodzenia szkliwa.
Nawarstwiający się kamień nazębny może być przyczyną nie tylko stanów zapalnych dziąseł, ale również chorób z nimi związanych. Regularne usuwanie kamienia stanowi więc gwarancję zdrowia naszych zębów.