Kamień nazębny

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 20.01.2023
kategoria: Poradnik

Kamień to jeden z najgorszych wrogów Twoich zębów. Skąd się bierze? Jak się przed nim uchronić? I czy można jakoś się go pozbyć?

Jak powstaje kamień nazębny?

Skąd właściwie bierze się kamień? Odpowiedzialna jest za to płytka nazębna. Osadza się ona na zębach po jedzeniu. Sama w sobie nie jest jeszcze dużym zagrożeniem, ponieważ można się jej w prosty sposób pozbyć, wystarczy tylko dokładnie i regularnie myć zęby. Wiele osób jednak zaniedbuje tę kwestię. I co się wtedy dzieje?

Otóż nieusunięta płytka nazębna już po kilkunastu godzinach na skutek działania soli mineralnych zawartych w ślinie ulega mineralizacji i twardnieje, przekształcając się w kamień. Składa się on głównie z białka, fosforu, resztek pokarmowych i niestety również bakterii próchnicowych. Nie powinno więc dziwić, że kamień nazębny przyczynia się do powstawania próchnicy. Szczególnie groźny jest kamień umiejscowiony poniżej linii dziąseł. Może on doprowadzić do rozwoju chorób przyzębia, a w efekcie do rozchwiania i przemieszczania się, a ostatecznie nawet utraty zębów.

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu?

Aby uchronić się przed kamieniem, kluczowe jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Zęby powinno się myć dokładnie, nie omijając trudniej dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe oraz okolic dziąseł.

Istotna jest technika mycia zębów. Powinno się wykonywać tę czynność ruchami wymiatającymi i nie wkładać w nią zbyt dużej siły (intensywne szczotkowanie przynosi więcej szkody niż pożytku). Nie używaj też szczoteczki o zbyt twardym włosiu.

Jak często należy myć zęby? Idealnie byłoby robić to po każdym posiłku, wiadomo jednak, że nie każdy ma taką możliwość. Jeśli nie jesteś w stanie tego robić tak często, staraj się myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przed udaniem się na spoczynek.

Oprócz mycia zębów warto korzystać także z nici dentystycznej, ułatwiającej doczyszczenie trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Do tego celu przydaje się też irygator.

Aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego, warto też dobrać odpowiednią dietę. Kluczowe jest tutaj ograniczenie produktów zawierających cukier – stanowi on pożywkę dla bakterii, a w efekcie produkują one kwasy rozpuszczające szkliwo. Przy czym nie chodzi tu tylko o odstawienie słodyczy – duża zawartość cukru znajduje się też w innych produktach, na przykład w alkoholach. Warto też ograniczyć nabiał i produkty zawierające węglowodany. Dlaczego? Ponieważ zagęszczają one ślinę, co ułatwia mineralizację płytki nazębnej i tym samym powstawanie kamienia.

W trosce o zęby dobrze też jest rzucić palenie. Zgadza się – papierosy stanowią zagrożenie nie tylko dla płuc. U palaczy występuje większa tendencja do powstawania kamienia nazębnego.

 

Kamień nazębny

Jak usunąć kamień nazębny?

Zanim płytka nazębna ulegnie mineralizacji, można się jej łatwo pozbyć, myjąc zęby. Niestety kiedy już przekształci się w kamień, nie tak prosto ją usunąć. Nie da się tego zrobić samemu w domowych warunkach – potrzebna jest profesjonalna gabinetowa higienizacja.

W jej ramach wykonuje się skaling. Ten zabieg polega na rozbijaniu kamienia za pomocą skalera, urządzenia emitującego ultradźwięki. Skaling może być wykonywany również poddziąsłowo. W tym przypadku oprócz skalera używane są też specjalistyczne kirety.

Innym zabiegiem higienizacyjnym, który pozwala pozbyć się kamienia, jest piaskowanie. Przeprowadza się je w ten sposób, że przesuwa się przy powierzchni zębów dyszę, z której wydobywa się pod ciśnieniem strumień powietrza, wody i piasku stomatologicznego. W ten sposób osad i kamień są usuwane bez uszkadzania szkliwa.

Co możesz teraz zrobić?

Zaleca się, aby poddawać się gabinetowej higienizacji przynajmniej co pół roku. W przypadku palaczy doradza się nawet większą częstotliwość. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10