Kiedy wypadają zęby mleczne?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 15.06.2020
kategoria: Poradnik

Zdrowie dzieci jest dla nas niezwykle ważne, dlatego szczególną wagę przykładamy do stomatologii dziecięcej. Jesteśmy również przekonani, że wielu rodziców ciągle poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące mleczaków. Kiedy wypadają zęby mleczne? Postaramy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu i rozwiać wszelkie wątpliwości. Dzięki temu będziesz mógł zareagować szybko w przypadku wystąpienia niepokojących zmian, a tym samym skutecznie zadbać o zdrowie swojego dziecka.

Mniejsza ilość zębów mlecznych

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że mleczaków jest znacznie mniej niż zębów stałych. Okazuje się bowiem, że w każdym łuku zębowym pojawiają się po 4 siekacze, 2 kły i 4 trzonowce. Kolejne zęby pojawiają się w późniejszym okresie i są one natychmiast zębami stałymi. Pełnymi łukiem zębowym można dopiero cieszyć około 18 roku życia, kiedy to wyrzynają się ósemki, zwane również zębami mądrości.

Kiedy pojawiają się mleczaki?

Czas wyrzynania się zębów mlecznych jest zróżnicowany, jednak zachodzi on według określonego rytmu. Oczywiście mogą pojawić się pewne rozbieżności, lecz jeżeli nie pojawiają się żadne niepokojące zmiany, nie ma konieczności interweniowania. I tak dolne siekacze, czyli jedynki pojawiają się od 6 do 10 miesiąca, natomiast górne o 2 miesiące później. Górne dwójki wyrzynają się od 9–13 miesiąca, dolne – od 10–16 miesiąca, górne trzonowce pierwsze w przeciągu od 13 do 19 miesiąca, dolne w okresie od 14–18 miesiąca, kły od półtorej roku do dwóch lat, natomiast trzonowce wyrzynają się do ukończenia 3 roku życia. Warto pamiętać, że okres ten jest dla dziecka bardzo ciężki. Wyrzynaniu się pierwszych ząbków może towarzyszyć nawet stan podgorączkowy. Ważne, aby przez cały czas kontrolować stan zdrowia dziecka i w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Utrata mleczaków

Jak się okazuje, kolejność wypadania zębów mlecznych jest zbliżony do ich wyrzynania się. Utrata jedynek następuje najczęściej po ukończeniu 5 roku życia, natomiast kolejne wypadają stopniowo aż do mniej więcej 12 roku życia. Proces ten jest właściwie bezbolesny, co wynika z faktu, że mleczaki wraz z upływem czasu stają się coraz bardziej rozchwiane. Pamiętać warto, iż wymiana zębów mlecznych na stałe przebiega sukcesywnie i trwa kilka lat.

Zęby mleczne u dorosłych?

W niektórych rzadkich przypadkach istnieje możliwość, że mleczak nie wypadnie. Dzieje się tak bowiem, ponieważ nie wytworzyła zawiązka zęba stałego. W takiej sytuacji ząb mleczny pełni taką samą funkcję jak zwykłe, stałe uzębienie. Warto jednak ciągle kontrolować, czy utrata mleczaków nie następuje zbyt późno. Może dojść do sytuacji, w które zęby stałe zaczynają się wyrzynać jeszcze przed wypadnięciem zębów mlecznych. Prowadzić do może do pojawienia się wad zgryzu. Interwencja stomatologa w takiej sytuacji jest niezbędna, dzięki czemu można zapobiec wystąpieniu poważnych konsekwencji w przyszłości.

Zadbaj o zdrowie swojego dziecka – lecz zęby mleczne

Wiele osób rezygnuje z leczenia mleczaków. To poważny błąd! Przede wszystkim próchnica znajdująca się na zębach mlecznych może bez problemu przenieść się na zęby stałe. To z kolei powoduje konieczność przeprowadzenia skomplikowanego leczenia na wczesnym etapie życia. Ponadto próchnica może doprowadzić do przedwczesnej utraty mleczaków, przez co mogą pojawić się w jamie ustnej wady ortodontyczne. Można temu jednak skutecznie zapobiec, decydując się na profesjonalne leczenie zębów mlecznych w Dental4You®. Pamiętaj, że wszystkie zabiegi przeprowadzane są całkowicie bezboleśnie za co odpowiada amerykańskie znieczulenie. Świetnym rozwiązaniem w przypadku dzieci jest również możliwość skorzystania z gazu rozweselającego, dzięki czemu mały Pacjent będzie mógł się poczuć niezwykle komfortowo. Zadbaj o przyszłość swojego dziecka i podejmij decyzję o leczeniu zębów mlecznych!

Co możesz teraz zrobić?

Zaniedbania związane ze zdrowiem zębów mlecznych mogą w przyszłości doprowadzić do pojawienia się wielu dolegliwości, które mogą wymagać skomplikowanego i długotrwałego leczenia. Dlatego już od najmłodszych lat mały Pacjent powinien odwiedzać klinikę stomatologiczną. Przyszłość Twojego dziecka jest nam tak samo bliska sercu jak Tobie! Zadbajmy o nią wspólnie. Aby umówić się na wizytę, wypełnij formularz albo zadzwoń pod numer 12 222 50 10 lub 609 777 166.



Zadzwoń: 12 222 50 10