Korony cyrkonowe – co warto wiedzieć?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 27.07.2022
kategoria: Poradnik

Korony protetyczne pozwalają uzupełnić wybrakowany ząb. Mogą być wykonane z różnych materiałów, a jednym z nich jest tlenek cyrkonu. Co warto wiedzieć o cyrkonowych koronach?

 

Kiedy zakłada się koronę protetyczną?

Korona protetyczna jest zakładana w sytuacji, gdy ząb jest uszkodzony (na przykład złamany) lub zostało go bardzo niewiele po leczeniu (zdarza się to zwłaszcza po kanałowym). Korona chroni w takich sytuacjach przed całkowitą utratą zęba i pozwala na zachowanie komfortu jedzenia. Pozwala też podnieść walory estetyczne zęba, jeżeli jest on niekształtny bądź przebarwiony.

Korony protetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów. W Dental4You oferujemy korony na podbudowie metalowej (najpopularniejszy i najtańszy rodzaj), korony pełnoceramiczne (lepsze pod względem estetycznym) oraz cyrkonowe. Dziś omówimy szerzej ten ostatni rodzaj koron.

 

Kilka słów o cyrkonie

Korony cyrkonowe to korony zębowe wykonane z tlenku cyrkonu. Technologia ta łączy ceramikę o właściwościach metalu i porcelany. Cyrkon jest białym, krystalicznym ciałem stałym. To tworzywo chemiczne, które spośród różnych materiałów służących do wykonywania koron protetycznych wykazuje najwyższą twardość i najniższą przewodność ciepła. Cyrkon jest bardzo odporny chemicznie i trudno się topi. Z tego względu bywa wykorzystywany nawet w przemyśle kosmicznym do wykonywania osłon termicznych.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Korona cyrkonowa – jak przebiega zabieg?

Na początek trzeba będzie przeprowadzić badania, pozwalające ocenić możliwości leczenia zęba i zastosowania korony cyrkonowej. Koronę można mocować tylko na wyleczonym zębie – jeśli nie jest on zdrowy, najpierw trzeba go przeleczyć. Nie powinno się mocować korony na zębie osłabionym, ponieważ wtedy ryzykuje się uszkodzeniem zęba.

Przed założeniem korony ząb należy oszlifować. Chodzi o to, żeby zmniejszyć jego wymiary o grubość uzupełnienia, by po zamocowaniu korony odpowiednio wypełniona była przestrzeń między przylegającymi zębami.

Następnym krokiem jest pobranie wycisku protetycznego, który posłuży do wykonania indywidualnie dopasowanej korony cyrkonowej. Po wykonaniu przychodzi czas na przymiarkę – Pacjent i lekarz sprawdzają dopasowanie korony do oszlifowanego zęba, a także do zębów przylegających i przeciwległych. Po zaakceptowaniu korony zostaje ona na stałe scementowana.

 

Zalety i wady koron cyrkonowych

Korony protetyczne wykonane z tlenku cyrkonu charakteryzują się znakomitą wytrzymałością, a także walorami estetycznymi, ponieważ kolorystycznie dopasowane są do naturalnych tkanek zęba. W całości są wykonane z jednolitego materiału, dzięki czemu nie pojawia się efekt zasinienia w okolicy przydziąsłowej, który może występować w przypadku koron na innej podbudowie. Dodatkowo światło, padając na korony cyrkonowe, załamuje się w taki sposób jak na naturalnym zębie.

Cyrkon nie powoduje reakcji alergicznych, a ponadto jest materiałem biokompatybilnym. Oznacza to, że organizm nie traktuje go jako ciała obcego i nie odrzuca go. Korony cyrkonowe są więc przez niego tolerowane, a to sprawia, że za pomocą takiej korony możliwe jest odtworzenie zęba w sposób bardziej naturalny niż przy zastosowaniu standardowych metod.

Korony cyrkonowe wycinane są komputerowo, co zapewnia dużą precyzję wykonania i umożliwia idealne dopasowanie do uzębienia Pacjenta.

Czy korony cyrkonowe mają jakieś wady? Nie należą do najtańszych. Mają też wysoką twardość, co w pewnych okolicznościach może powodować ścieranie się przeciwległych zębów.

 

Co możesz teraz zrobić?

Potrzebujesz protetycznego uzupełnienia? Korona cyrkonowa może doskonale sprawdzić się w tej roli. Przyjdź do Dental4You, a znajdziemy odpowiednie rozwiązanie Twoich stomatologicznych problemów. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10