Kortykotomia – na czym polega zabieg?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 22.06.2022
kategoria: Poradnik

Kortykotomia – co kryje się pod tym tajemniczym słowem? W jaki sposób przebiega ten zabieg? Dlaczego się go przeprowadza i jakie przynosi efekty? Za chwilę poznasz odpowiedzi na te pytania.

 

Na czym polega kortykotomia?

Kortykotomia to stomatologiczny zabieg, który polega na pionowym nacięciu blaszki kostnej pod dziąsłem, konkretnie między korzeniami zębów. Można to wykonać z odsłonięciem płatu dziąsła albo po prostu przez dziąsło. Kortykotomia pełna to taka, która obejmuje cały łuk zębowy, natomiast może też być częściowa, jeżeli wykonuje się ją jedynie na pewnym odcinku łuku.

 

Dlaczego wykonuje się kortykotomię?

W jakim celu wykonywany jest ten zabieg? Otóż służy on jako pewnego rodzaju przygotowanie do leczenia z zastosowaniem aparatu ortodontycznego. Wykonanie kortykotomii pozwala zmniejszyć opory kostne. Sprawia to, że zęby podczas leczenia ortodontycznego łatwiej się przemieszczają. Korzyści są niezaprzeczalne – czas potrzebny do przeprowadzenia skutecznego leczenia zostaje skrócony, zmniejszone zostają też dolegliwości bólowe. Wyeliminowane zostaje ryzyko, że zanikną korzenie zębów przesuwanych w toku leczenia ortodontycznego oraz że po zakończeniu leczenia dojdzie do odsłonięcia szyjek zębowych lub wystąpienia ruchomości zębów.

 

Kiedy zalecana jest kortykotomia?

Kortykotomia najczęściej wykonywana jest we wspomnianym już celu – aby przyśpieszyć leczenie ortodontyczne i zwiększyć jego skuteczność. Stosuje się ją między innymi po to, by wspomóc leczenie ortodontyczne u Pacjentów po dwudziestym roku życia. U tych Pacjentów zakończył się już rozwój kostny i dlatego ich zęby nie poddają się już tak łatwo naciskowi, trudniej je więc w toku leczenia przemieścić na właściwe pozycje. Przeprowadzenie kortykotomii ułatwia przesuwanie się zębów pod naciskiem aparatu – to dlatego leczenie zajmuje mniej czasu i jest mniej bolesne.

Wskazaniami do wykonania kortykotomii są także wady kostne o słabym nasileniu, duży zanik kości w miejscu przeprowadzonych ekstrakcji oraz cienki biotyp dziąsła. Zaleca się kortykotomię również w przypadku niektórych problemów z korzeniami zębowymi – mowa tu między innymi o anatomicznie krótkich korzeniach oraz korzeniach podatnych na resorpcję, której wykonując kortykotomię można skutecznie przeciwdziałać.

 

Jak wykonuje się kortykotomię?

Kortykotomia jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym, Pacjent nie musi zatem obawiać się, że będzie boleć. Na początek lekarz nacina dziąsło, aby uzyskać dostęp do znajdującej się między korzeniami zębów blaszki kostnej, którą następnie nacina. Aby wykonać to nacięcie, lekarz posługuje się piłą piezoelektryczną o szerokości zaledwie 2-3 mm – narzędziem działającym w oparciu o drgania. Następnie miejsce wykonania zabiegu zostaje zaszyte.

 

Kortykotomia – co potem?

Kortykotomia jest wprawdzie dosyć inwazyjnym zabiegiem, nie niesie jednak ze sobą większych powikłań czy dłuższej rekonwalescencji niż inne zabiegi z dziedziny chirurgii stomatologicznej. Przez pierwszą godzinę po zabiegu Pacjent powinien delikatnie przygryzać opatrunek – po upływie tego czasu może się go pozbyć. Przez pierwszą dobę po zabiegu należy powstrzymać się od aktywności fizycznej. Nie należy też w tym czasie pić napojów przez słomkę, a palacze powinni odstawić papierosy przynajmniej na 12 godzin.

Po przejściu zabiegu kortykotomii Pacjent może przez pewien czas odczuwać w obrębie rany dolegliwości bólowe. Żeby im zaradzić, powinny wystarczyć doustne środki przeciwbólowe przepisane przez stomatologa. Inną dolegliwością pozabiegową jest opuchlizna, która z reguły samoistnie ustępuje po kilku dniach (można jednak sobie pomóc, stosując zimne okłady). Inne możliwe dolegliwości po zabiegu to szczękościsk i lekkie zasinienie szczęki, powinny one jednak zupełnie ustąpić w okresie do 10 dni.

 

Co możesz teraz zrobić?

Masz wadę zgryzu? Może najwyższy czas, aby podjąć leczenie ortodontyczne? Przyjdź do Dental4You, dokonamy dokładnej diagnozy i zaproponujemy optymalne rozwiązanie. A jeżeli okaże się, że  w Twoim przypadku potrzebna będzie kortykotomia, przeprowadzimy zabieg sprawnie i skutecznie. Umów się na wizytę – możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10