Kruszące się szkliwo – coraz powszechniejszy problem Polaków

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 22.02.2018
kategoria: Poradnik

Odpada szkliwo z zęba? To poważny problem – kruszące się szkliwo osłabia ząb, sprawia, że staje się on bardziej podatny na działanie bakterii. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy?

Duże ubytki próchnicze, urazy mechaniczne, martwica zęba

Sporej wielkości ubytki w zębach powodują stopniowe osłabianie tkanek twardych. Efektem tego może być kruszenie szkliwa czy nawet odpadanie całych kawałków danego zęba. Aby zapobiec takiej sytuacji konieczne są regularne wizyty stomatologiczne. Urazy mechaniczne zdarzają się najczęściej w wyniku wypadku (np. samochodowego, podczas uprawiania sportu, gryzienia twardych pokarmów).

Zęby martwe, również te po leczeniu kanałowym, tracą swoją naturalną elastyczność – wynika to z braku substancji odżywczych oraz mineralnych, które w zdrowym zębie transportowane są kanałami zębowymi.

Nieprawidłowe wybielanie zębów, bruksizm

Zabieg wybielania zębów powinien być wykonywany w profesjonalnym gabinecie dentystycznym. Faktem jest, ze zastosowanie zbyt dużych dawek środków wybielających może prowadzić do odwapnienia twardych tkanek zęba. W konsekwencji ząb staje się znacznie bardziej podatny na kruszenie.

Bruksizmem nazywamy chorobowe zgrzytanie zębami – niezależne od naszej wolni, najczęściej występujące podczas snu. Lekarze są przekonani, że u podstaw tej choroby leży nadmierny stres oraz wady zgryzu. Stałe zgrzytanie zębami prowadzi do stopniowego niszczenia szkliwa oraz osłabienia jego struktury. Efektem może być kruszenie się jego wierzchnich warstw.

Kwasowa erozja szkliwa, niedobór mikroelementów

Niektóre pokarmy zawierają silne kwasy, które także mogą wpływać negatywnie na osłabione szkliwo. Pod wpływem tych kwasów wierzchnia warstwa szkliwa staje się coraz cieńsza. Efekt tej sytuacji można zobaczyć gołym okiem – najczęściej dolna krawędź zęba jest delikatnie pofalowana.

Kruszenie się zębów często jest wynikiem nieodpowiedniej diety, ubogiej w składniki odżywcze oraz witaminy. To niedostatek witaminy D najbardziej wpływa na kruchość szkliwa. Witamina D jest odpowiedzialna za regulowanie poziomu wapnia w organizmie.

Radioterapia

Kruszenie się szkliwa jest procesem często zauważalnym u osób poddanych radioterapii. Już po pierwszym napromieniowaniu widoczne jest zmniejszenie wydzielania śliny, która dba o zachowanie odpowiedniego odczynu pH w ustach. Brak śliny sprawia, że w jamie ustnej zaczyna przeważać odczyn kwaśny, a kwaśne środowisko działa niekorzystanie na szkliwo oraz zębinę.

Biżuteria w jamie ustnej

Popularne nadal kolczyki umieszczane w języku czy w wardze stanowią poważne zagrożenie dla naszego szkliwa. Podczas jedzenia, mówienia a nawet snu kolczyk obija się o jedynki i dwójki, stopniowo uszkadzając i ścierając z nich szkliwo.



Zadzwoń: 12 222 50 10