Leczenie zębów, a ciąża

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 03.03.2022
kategoria: Poradnik

Czy będąc w ciąży można leczyć się u stomatologa? Owszem, można. Jednak nie wszystkie zabiegi mogą być przeprowadzone, a przy innych trzeba podjąć specjalne środki i zachować szczególną ostrożność. Dlatego tak ważne są w tym okresie systematyczne kontrolne wizyty w gabinecie stomatologicznym – pozwalają monitorować stan zębów i rozwiązywać problemy w zalążku.

 

Leczenie próchnicy w ciąży

Utrzymujący się stan zapalny oraz choroby zębów niekorzystnie wpływają nie tylko na zdrowie Pacjentki, ale także rozwijającego się w jej łonie dziecka. Dlatego leczenie próchnicy jest wskazane również podczas ciąży. Jednak nie każdy etap trwającej ciąży równie dobrze się do tego nadaje. W pierwszym trymestrze występuje podwyższone ryzyko poronienia, dlatego w miarę możliwości radzi się, by niektóre zabiegi stomatologiczne przenieść na późniejszy termin. Z kolei w trzecim trymestrze pacjentka może odczuwać dyskomfort z powodu wymuszonej pozycji leżącej na fotelu dentystycznym – może pojawić się ucisk żyły głównej dolnej i ryzyko zawrotów głowy i omdleń. Jak z tego wynika, podczas ciąży najlepszym czasem na leczenie stomatologiczne jest drugi trymestr.

 

Znieczulenie w ciąży

Czy podczas ciąży można poddać się znieczuleniu? Można, a nawet jest to wskazane, ponieważ ból jest czynnikiem wywołującym stres, uruchamia więc procesy biochemiczne, które wpływają na dziecko.

  Tak więc znieczulenie w ciąży – jak najbardziej. Trzeba tylko dobrać do tego odpowiedni środek. Powinno się unikać preparatów, które obkurczają naczynia krwionośne, ponieważ niosą ze sobą ryzyko niedokrwienia mięśnia macicy. W miarę możliwości doradza się unikanie znieczulenia w trakcie pierwszego trymestru, szczególnie dotyczy to podtlenku azotu.

 

Leczenie kanałowe w ciąży

Następna ważna kwestia – czy w czasie ciąży można poddać się leczeniu kanałowemu? Część Pacjentek obawia się zatruwania zęba, które jest w wielu przypadkach niezbędne do przeprowadzenia leczenia kanałowego. Zastanawiają się, jak zastosowany środek wpłynie na rozwijające się dziecko. Otóż nie ma powodu do obaw. Zatrucie zęba u ciężarnej Pacjentki jest w pełni bezpieczne.

  Niestety nie cały zabieg jest równie bezproblemowy. Aby prawidłowo opracować kanały zęba, trzeba wykonać zdjęcie RTG, co nie jest wskazane w pierwszym trymestrze ciąży. Jeżeli więc przypadek nie jest niecierpiący zwłoki, zaleca się przełożenie leczenia kanałowego na późniejszy etap ciąży. Skoro już poruszyliśmy temat prześwietlenia RTG, to zasługuje on na osobne, szersze omówienie.

 

RTG zęba w czasie ciąży

Promieniowanie rentgenowskie ma działanie teratogenne, czyli powodujące wady w rozwoju płodu. Z tego względu powinno się go unikać podczas ciąży i szukać alternatyw, takich jak cyfrowa wizualizacja zęba. Czasem jednak sytuacja wymusza wykonanie badania RTG. W takim wypadku należy zachować maksymalne środki ostrożności. Wykonuje się wtedy zdjęcie małoobrazkowe, a Pacjentka do badania musi włożyć ołowiany fartuch na brzuch i kołnierz ochronny na szyję.

 

Wymiana wypełnień w ciąży

Pacjentki zgłaszają się często do stomatologa w celu wymiany starych amalgamatowych wypełnień na nowe, kompozytowe. Nie jest to jednak wskazane w czasie ciąży, jeżeli wypełnienie jest szczelne i nie ma pod nim ani wokół niego próchnicy. Wprawdzie badania nie wykazują, by obecny w wypełnieniach amalgamat wywierał szkodliwy wpływ na kobietę i rozwijające się dziecko, jednak, zgodnie z zasadą, że lepiej dmuchać na zimne, zaleca się, by unikać u ciężarnej zabiegów związanych z uwalnianiem rtęci w jamie ustnej.

 

Wybielanie zębów w ciąży

W czasie ciąży nie przeprowadza się zabiegu wybielania zębów. Środki stosowane do wybielania to chemia. Większość z nich zawiera nadtlenek wodoru lub karbamidu, które uwalniają tlen – właśnie na tym utlenianiu opiera się proces wybielania szkliwa. Utlenianie może wpływać na uszkadzanie DNA komórek organizmu. Wprawdzie środki te stosowane są tylko na szkliwo, ale nietrudno o to, by przeniosły się na dziąsła czy ślinę, a wraz z nią do układu pokarmowego i rozwijającego się dziecka.

  Inną kwestią jest to, że wybielanie nie jest dobre dla zdrowia zębów ciężarnej Pacjentki. Charakterystyczne dla ciąży wymioty i niestrawność narażają zęby na działanie szkodliwych kwasów. Nie powinno się więc jeszcze dodatkowo osłabiać ich działaniem środków wybielających.

 

Co możesz teraz zrobić?

W razie wątpliwości, czy w swoim stanie możesz poddać się leczeniu, skonsultuj się ze stomatologiem. Jak widzisz z tego, co napisaliśmy powyżej, większość standardowych stomatologicznych zabiegów można bez problemu przeprowadzić również u ciężarnych Pacjentek. Ciąża nie jest więc dobrą wymówką, by stronić od gabinetu stomatologicznego. Na wizytę w Dental4You możesz umówić się, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.

 



Zadzwoń: 12 222 50 10