Licówki kompozytowe czy porcelanowe? Poznaj cechy tych rozwiązań
Spis treści
Piękny uśmiech to klucz do pewności siebie i pozytywnego pierwszego wrażenia. Jednak, jeśli masz zęby, które nie spełniają Twoich oczekiwań, to warto rozważyć rozwiązania takie jak licówki. W tym artykule porównamy dwie popularne opcje: licówki kompozytowe i porcelanowe. Poznasz ich cechy, trwałość, i wpływ na kolor zębów. Dzięki temu będziesz w stanie dokonać świadomego wyboru, który doprowadzi Cię do uśmiechu, o którym zawsze marzyłeś.
Licówki kompozytowe – charakterystyka
Licówki kompozytowe to cienkie płatki wykonane z kompozytu, który jest materiałem stosunkowo odpornym na uszkodzenia. Są one z reguły tańsze od licówek porcelanowych, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla wielu pacjentów.
Te licówki są dostępne w szerokiej gamie kolorów, co pozwala na precyzyjne dostosowanie koloru do naturalnych zębów. Dlatego stanowią dobry wybór, jeśli celem jest poprawa koloru, kształtu lub wyglądu zębów.
Licówki porcelanowe – co je wyróżnia?
Licówki porcelanowe jak sama nazwa wskazuje, wykonywane są z porcelany, co sprawia, że są wyjątkowo trwałe i odporne na uszkodzenia. Co więcej, zachowują swój kolor i blask przez wiele lat, co sprawia, że są popularnym wyborem wśród osób, które oczekują trwałego efektu. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że proces aplikacji licówek porcelanowych jest bardziej inwazyjny niż w przypadku kompozytu. Wymaga to usunięcia większej ilości naturalnego szkliwa.
Czy licówki kompozytowe zmieniają kolor?
Licówki kompozytowe niestety nie są w pełni odporne na przebarwienia, a także zmiany koloru. W praktyce oznacza to, że mogą delikatnie zmieniać kolor pod wpływem jedzenia, picia i innych czynników. Z tego też względu bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej.
Licówki porcelanowe – czy żółkną?
Licówki porcelanowe są odporne na przebarwienia i nie żółkną tak łatwo jak naturalne zęby. Dlatego są popularnym wyborem dla osób, które chcą utrzymać biały uśmiech przez wiele lat.
Zdjęcie licówek kompozytowych – czy to możliwe?
Tak, licówki kompozytowe mogą zostać usunięte. Trzeba jednak pamiętać, że pod żadnym pozorem tej czynności nie wolno wykonywać samemu. Cały proces powinien być przeprowadzony przez doświadczonego dentystę.
Ile wytrzymują licówki porcelanowe?
Licówki porcelanowe są naprawdę trwałe i mogą wytrzymać nawet 10-15 lat, jeśli są odpowiednio pielęgnowane. Przez cały okres ich posiadania należy także odwiedzać swojego dentystę, by kontrolować ich stan oraz ogólną kondycję uzębienia.
Czy licówki osłabiają zęby?
Pytanie, czy licówki mają szansę negatywnie wpłynąć na zdrowie naturalnych zębów, pada w gabinetach dentystycznych bardzo często. Wynika to oczywiście z tego, że pacjenci obawiają się, iż zęby owszem staną się białe i równe, ale zaczną się psuć. Na szczęście możemy w tym miejscu uspokoić osoby, które zdecydują się na to rozwiązanie. Warto podkreślić, że sama procedura zakładania licówek nie wpływa na trwałość i zdrowie naturalnych zębów. Niemniej jednak, w trakcie procesu aplikacji, konieczne jest lekkie przeprowadzenie obróbki zębów, co oznacza, że ich stan nie będzie identyczny jak przed zabiegiem z licówkami. Jeśli chodzi o ewentualne uszkodzenia, które mogą być związane z noszeniem licówek, to nie ma powodów do obaw. Licówki, same w sobie, nie powodują zniszczeń naturalnych zębów ani nie wpływają na ich zdrowie.
Masz już swojego faworyta?
Wybór między licówkami kompozytowymi, a porcelanowymi to istotna decyzja, która może wpłynąć na Twój uśmiech i pewność siebie. Licówki kompozytowe są atrakcyjnym rozwiązaniem ze względu na swoją dostępność, możliwość dokładnego dopasowania koloru oraz mniejszą inwazyjność procedury. Licówki porcelanowe z kolei wyróżniają się swoją trwałością i odpornością na przebarwienia, co sprawia, że są popularnym wyborem w dążeniu do długotrwałego efektu.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania odnośnie licówek, zachęcamy Cię do kontaktu z naszym zespołem Dental4You®. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.