Most protetyczny – czym się wyróżnia i jaka jest jego trwałość?

Piotr Chomiuk
autor:
dodano: 12.04.2024
kategoria: Poradnik

Jedną z często wykorzystywanych możliwości przywrócenia pełnego uzębienia oraz poprawienia estetyki uśmiechu są mosty protetyczne. Stanowią one rozwiązanie dedykowane Pacjentom, którzy borykają się z brakami zębów. Mosty wpływają nie tylko na walory wizualne, lecz także poprawiają funkcję żucia i stabilność jamy ustnej.

 
 

Czym dokładnie jest most protetyczny?

Most zbudowany jest z materiałów o podobnej strukturze do naturalnego uzębienia, co zapewnia nie tylko atrakcyjny wygląd, ale także komfort użytkowania. Proces mocowania mostu obejmuje przygotowanie zdrowych zębów znajdujących się po obu stronach luki zębowej, które po oszlifowaniu stają się filarami mostu. W przypadku braku zdrowych zębów, mogących pełnić rolę filarów, stosuje się rekonstrukcje na implantach, co umożliwia stabilne i trwałe mocowanie tego rozwiązania protetycznego.

 
 

Zalety mostów protetycznych

-bardzo dobra imitacja naturalnego uzębienia
-uzupełnienie nawet trzech sąsiadujących ze sobą luk zębowych
-mocowane na stałe
-brak ryzyka wypadnięcia
-duży komfort użytkowania

 
 

korony i mosty zębowe Kraków

 
 

Most protetyczny – jaka jest jego trwałość?

Osoby decydujące się na uzupełnienie braków w swoim uzębieniu zazwyczaj martwią się, na jak długo starczy im dane rozwiązanie. W przypadku mostów protetycznych sytuacja wygląda bardzo dobrze, ponieważ zostają one z Pacjentem na długie lata. Są one odporne między innymi na działania mechaniczne, więc nie ścierają się. Trzeba jednak pamiętać, że o most należy dbać tak, jak o naturalne zęby. Dlatego też niezbędna jest właściwa higiena jamy ustnej, która pozwala zachować estetyczny wygląd mostu.

 
 

Czy most protetyczny ma wady?

Należy wziąć pod uwagę pewne wady związane z mostami protetycznymi. Przede wszystkim, aby zamocować most, konieczne jest oszlifowanie zdrowych zębów filarowych, co może prowadzić do utraty zdrowej tkanki zębów. Ponadto, w obszarze luki zębowej, gdzie most jest umieszczony, może wystąpić stopniowy zanik kości, wynikający z braku naturalnego korzenia zęba, co może mieć negatywne konsekwencje dla stabilności struktury kostnej. Ponadto, aby zachować zdrowie jamy ustnej, konieczne jest odpowiednie dbanie o higienę mostu, aby zapobiec nagromadzeniu się resztek jedzenia i płytki nazębnej, co może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł oraz innych problemów zdrowotnych.

 
 

Dowiedz się więcej

Jesteś zainteresowany poprawą wyglądu swojego uzębienia? Rozważasz most protetyczny? Zapraszamy na wizytę do naszego gabinetu, w którym przeprowadzimy kompleksową diagnostykę, a w kolejnym kroku przygotujemy indywidualny plan leczenia opierający się na wspólnie wybranym rozwiązaniu protetycznym. Zapisać się do nas możesz, dzwoniąc +48 12 222 50 10 lub wypełniając wygodny formularz kontaktowy.Zadzwoń: 12 222 50 10