Most protetyczny – poznaj charakterystykę tego rozwiązania

Piotr Chomiuk
autor:
dodano: 18.02.2024
kategoria: Poradnik

Mosty protetyczne to rozwiązanie, umożliwiające zastąpienie utraconych zębów, przywracające Pacjentom piękny uśmiech i pełną funkcjonalność jamy ustnej. To nie tylko estetyczne rozwiązanie, ale również istotny element dbania o zdrowie zębów i ogólną kondycję jamy ustnej. Takie wypełnienie pozytywnie wpływa także na kondycję psychiczną Pacjenta, ponieważ pozwala mu odzyskać pewność siebie związaną ze swobodnym mówieniem i uśmiechem. Poniżej przyjrzymy się bliżej mostom protetycznym, ich rodzajom, zastosowaniu oraz korzyściom, jakie niosą dla Pacjentów.

 
 

Most protetyczny – czyli?

Czym jest most protetyczny? To zaawansowane rozwiązanie w dziedzinie stomatologii, które umożliwia kompleksową rekonstrukcję uzębienia, wykorzystując zarówno naturalne zęby Pacjenta, jak i implanty. Istota mostu protetycznego polega na oparciu przęsła na tzw. zębach filarowych, czyli specjalnie spiłowanych zębach sąsiadujących z obszarem utraconego zęba, bądź na implantach. Unikalną cechą mostów jest ich stałość, co oznacza, że Pacjent nie ma możliwości ich zdejmowania, co niesie za sobą nieporównywalny komfort w stosunku do tradycyjnych protez. Niemniej jednak, istnieje pewna kontrowersja związana z koniecznością oszlifowania zębów filarowych, co budzi zrozumiałe obawy Pacjentów, zwłaszcza gdy są one zdrowe.

Jednak, korzystając z mostu na implantach, możemy znacząco obniżyć koszty związane z leczeniem implantologicznym, zachowując jednocześnie wygodę i trwałość protezy. Warto również podkreślić, że w nowoczesnych klinikach, takich jak nasza, mosty protetyczne są wykonywane z użyciem różnych materiałów, co gwarantuje trwałość i estetykę, spełniając różnorodne oczekiwania Pacjentów.

 
 

Most protetyczny – kiedy warto się na niego zdecydować?

Głównym wskazaniem do tego typu zabiegu są braki w uzębieniu. Istotne jest jednak posiadanie zdrowych zębów filarowych, na których most będzie oparty. Ostateczną decyzję o możliwości wykonania mostu protetycznego powinien podjąć doświadczony lekarz stomatolog na podstawie oceny stanu uzębienia podczas wizyty konsultacyjnej. Mosty protetyczne nie tylko eliminują przemieszczanie się zębów, ale także skutecznie zapobiegają zanikowi kości, umożliwiając przywrócenie prawidłowego zgryzu.

Komfort użytkowania mostów protetycznych jest znaczący, choć wymaga systematycznej dbałości o higienę jamy ustnej z uwagi na potencjalne gromadzenie się resztek jedzenia wokół mostu. W porównaniu do tradycyjnych protez wyjmowanych, mosty protetyczne stanowią często bardziej komfortowe rozwiązanie, eliminując uczucie obecności ciała obcego w jamie ustnej.

 
 

Most protetyczny - poznaj charakterystykę tego rozwiązania

 
 

Jak długo trwa wykonanie mostu?

Wpływ na czas trwania tego zabiegu ma głównie rozmiar mostu oraz rodzaj koron, z których zostanie on wykonany. Cały proces wykonania mostu obejmuje zazwyczaj 2-3 wizyty w naszej klinice i trwa 2-3 tygodnie. Pierwsza wizyta to konsultacja ze stomatologiem oraz pobranie wycisków, które zostaną przekazane do laboratorium. Kolejna wizyta obejmuje przymiarkę pracy lub jej finalne dostarczenie w przypadku pełnej satysfakcji zarówno Pacjenta, jak i stomatologa. Dzięki temu podejściu zapewniamy kompleksową opiekę i skrócony czas oczekiwania na efekty końcowe.

 
 

Dowiedz się więcej

Most protetyczny to rozwiązanie, które rozważasz dla przywrócenia pełnego uśmiechu swojej jamy ustnej? Jeśli masz pytania odnośnie mostów lub chcesz wiedzieć, czy w Twoim przypadku sprawdzi się również inna metoda odbudowy uzębienia, zapraszamy do kontaktu. Na wizytę możecie umówić się dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz kontaktowy.Zadzwoń: 12 222 50 10