Na czym polega higienizacja jamy ustnej?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 21.08.2023
kategoria: Poradnik

Dbanie o zęby jest bardzo ważne i każdy powinien dokładać starań, by utrzymać swoje uzębienie i jamę ustną w dobrym stanie. Jednak to nie wystarczy – aby uchronić zęby przed szkodliwym wpływem kamienia nazębnego i żyjących na nim bakterii, potrzebna jest gabinetowa higienizacja.

 
 

Dlaczego gabinetowa higienizacja jamy ustnej jest ważna?

Jama ustna jest narażona na różne zagrożenia. Do tych największych należy kamień nazębny. Wszystko zaczyna się dość niewinne – podczas jedzenia na zębach odkłada się osad zwany płytką bakteryjną. Taka płytka sama w sobie nie stanowi jeszcze dużego niebezpieczeństwa dla zębów, ponieważ można ją w łatwy sposób usunąć, wystarczy po prostu dokładnie umyć zęby.

Poważne problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy zaniedba się regularne ich mycie. Znajdujące się w ślinie substancje mineralne wpływają na płytkę bakteryjną w ten sposób, że ulega ona mineralizacji i twardnieje, przekształcając się w kamień nazębny. Żeby zaszedł ten proces, wystarczy zaledwie kilkanaście godzin. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne mycie zębów rano i wieczorem. Pominięcie go nawet raz może przynieść efekt w postaci tworzenia się kamienia.

Kamień nazębny, gromadzący się przede wszystkim w okolicach dziąseł i przestrzeniach międzyzębowych, jest największym w jamie ustnej skupiskiem bakterii. Odżywiają się one cukrem dostarczanym im z pokarmem, a efektem ubocznym ich procesów żywieniowych są wytwarzane przez nie kwaśne substancje, które są powodem powstawania próchnicy.

Kamień groźny jest także z tego względu, że odkłada się również pod linią dziąseł, w kieszonkach dziąsłowych, co niesie ze sobą fatalne skutki, takie jak choroby przyzębia, a w konsekwencji nawet utrata zębów.

Dlatego tak ważne jest regularne oczyszczanie zębów z kamienia. Nie da się jednak zrobić tego domowymi metodami. Potrzebna jest gabinetowa higienizacja. Składa się ona z kilku zabiegów.

 
 

Skaling

Skaling polega na usunięciu kamienia z zębów. Choć można wykonywać go mechanicznie, w Dental4You stosujemy bardziej nowoczesną metodę – skaling ultradźwiękowy. Przeprowadzamy go za pomocą skalera najnowszej generacji. To urządzenie rozbija kamień, nie naruszając przy tym szkliwa. W razie potrzeby wykonujemy również skaling poddziąsłowy.

 
 

Piaskowanie

Ten zabieg pozwala skutecznie oczyścić zęby z osadu. Wykonujemy go, przemieszczając przy ich powierzchni dyszę, z której wydobywa się pod ciśnieniem strumień powietrza, wody oraz piasku stomatologicznego.

Czym jest piasek stomatologiczny? To czyszczące drobiny – mieszanina substancji na tyle twardych, że usuwają osad, ale jednocześnie na tyle delikatnych, że nie szkodzą szkliwu.

 
 
Na czym polega higienizacja jamy ustnej?
 
 

Polerowanie

Polerowanie przypomina zwykłe mycie zębów, ale to tylko pozory, ponieważ zamiast zwyczajnej pasty używamy do niego specjalnych past polerskich. W ten sposób usuwamy resztki nalotów, jeżeli jakieś pozostały po poprzednich zabiegach, oraz wygładzamy powierzchnię zębów. Na gładkiej powierzchni, bez zagłębień i bruzd, trudniej osiadają i utrzymują się osady.

 
 

Fluoryzacja

Na powierzchnię zębów nakładamy środek zawierający fluor, który jest pierwiastkiem zwiększającym odporność szkliwa na działanie bakterii i kwasów, a także wspomagającym jego remineralizację (odbudowę w miejscach drobnych ubytków). To jeszcze nie wszystkie dobroczynne właściwości fluoru – hamuje rozwój próchnicotwórczych bakterii oraz utrudnia przywieranie osadu i tworzenie się kamienia.

 
 

Instruktaż higieny

Podczas wizyty higienizacyjnej podpowiemy też, w jaki sposób samemu należy dbać o jamę ustną. Między innymi doradzimy, jakich narzędzi w tym celu warto używać i jaką technikę szczotkowania stosować. Efekty gabinetowej higienizacji utrzymają się dłużej, jeśli Pacjent również w domu odpowiednio zadba o zęby i jamę ustną.

 
 

Dowiedz się więcej!

Regularna higienizacja to podstawa zdrowej jamy ustnej. Zaleca się odbywać wizytę higienizacyjną przynajmniej raz na pół roku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak utrzymać zdrowe zęby i jamę ustną, odwiedź Dental4You® – chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.Zadzwoń: 12 222 50 10