Na czym polega higienizacja zębów?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 15.06.2022
kategoria: Poradnik

Higienizacja zębów wykonywana w gabinecie stomatologicznym pozwala pozbyć się kłopotliwego kamienia i osadów, a także na dłużej zachować zdrowy, biały uśmiech. Co jest sekretem sukcesu? Przedstawiamy krok po kroku zabiegi wchodzące w skład gabinetowej higienizacji.

 

Gabinetowa higienizacja zębów

Profesjonalna higienizacja zębów przeprowadzona w gabinecie stomatologicznym to w zasadzie nic innego jak dokładne oczyszczenie zębów. Czym się zatem różni od codziennych zabiegów higienizacyjnych wykonywanych przez Pacjenta w domu? Otóż wachlarz środków, jakimi dysponuje Pacjent, jest ograniczony. Codzienne mycie zębów, nitkowanie ich czy używanie irygatora są oczywiście bardzo ważne dla zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej, ale nie ulega wątpliwości, że osiągane dzięki nim efekty nie będą tak spektakularne jak to, co można osiągnąć w gabinecie stomatologicznym. To dlatego, że higienizacja gabinetowa odbywa się z zastosowaniem niedostępnych w domowych warunkach urządzeń i metod. Jakie to metody?

 

Skaling

Skaling polega na usunięciu kamienia nazębnego, który osadza się w jamie ustnej, przede wszystkim w przestrzeniach międzyzębowych i okolicach dziąseł, przyczyniając się do rozwoju schorzeń takich jak próchnica, paradontoza i krwawienie z dziąseł.

W jaki sposób kamień ten jest usuwany podczas skalingu? Kiedyś usuwało się go mechanicznie, ale obecnie standardowy skaling wykonuje się za pomocą skalera. To urządzenie emituje ultradźwięki, które rozbijają kamień, nie naruszając przy tym szkliwa zęba.

Skaling odbywa się nad i poddziąsłowo. Skaling naddziąsłowy przebiega w ten sposób, że do powierzchni zębów przykłada się końcówkę skalera, a ultradźwięki i woda odrywają z powierzchni zębów zmineralizowany osad. Skaling poddziąsłowy jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ w tym przypadku usuwa się kamień znajdujący się poniżej linii dziąsła. Do tego celu również wykorzystuje się ultradźwięki, ale używa się także kiretów – to specjalistyczny sprzęt stomatologiczny, za pomocą którego można usunąć kamień z kieszonek dziąsłowych.

 

Piaskowanie

Ten etap higienizacji przebiega w taki sposób, że po powierzchni zębów przemieszczana jest specjalna dysza. Wydobywa się z niej pod ciśnieniem strumień wody, powietrza i piasku stomatologicznego. Piasek stomatologiczny to drobiny czyszczące. Stanowi mieszaninę substancji wystarczająco twardych, aby zlikwidować osad nazębny, ale jednocześnie delikatnych na tyle, by nie doszło przy tym do uszkodzenia szkliwa. Piasek stomatologiczny najczęściej zawiera cząsteczki wodorowęglanu sodu, zwanego potocznie sodą oczyszczoną.

Warto tu zaznaczyć, że ciemniejszy odcień zębów często jest właśnie efektem kamienia nazębnego, a także powierzchniowych przebarwień. Z tego powodu wykonanie skalingu i piaskowania pozwala na uzyskanie efektu zbliżonego do tego, jaki daje wybielanie zębów.

 

Polerowanie

Polerowanie jest następnym punktem gabinetowej higienizacji. Jeżeli po skalingu i piaskowaniu pozostały jeszcze jakieś resztki nalotów, polerowanie pozwala je skutecznie usunąć. Zabieg ten przypomina szczotkowanie, ale używa się do niego specjalnych past polerskich. Wypolerowanie powierzchni zębów pozostawia ją gładką, pozbawioną zagłębień i bruzd, w których mogłyby się zatrzymywać osady i zabrudzenia – możliwości powstawania próchnicy zostają więc ograniczone.

 

Fluoryzacja

Ostatnim ważnym zabiegiem, stanowiącym stały punkt harmonogramu gabinetowej higienizacji, jest fluoryzacja. Przeprowadzenie tego zabiegu pozwala zabezpieczyć zęby i ochronić je przed rozwojem próchnicy i nadwrażliwością szyjek zębowych.

 

Na powierzchnię zębów jest nakładany – jako pianka, żel lub lakier – środek zawierający fluor. Pierwiastek ten wzmacnia szkliwo. Wspomaga jego remineralizację, czyli odbudowuje je w miejscach drobnych ubytków. Uodparnia je na działanie bakterii i kwasów. Tworzy na zębach pewnego rodzaju barierę, utrudniającą przywieranie osadu (a zatem chroniącą i przed tworzeniem się kamienia nazębnego). Oprócz tego hamuje rozwój próchnicotwórczych bakterii. Należy dodać, że zabieg jest bezpieczny dla zdrowia Pacjenta, bo chociaż fluor to pierwiastek o dużej aktywności chemicznej, to podczas higienizacji stosuje się go w ilościach, w których nie jest szkodliwy.

 

Co możesz teraz zrobić?

A Ty kiedy ostatnio miałeś higienizację w gabinecie stomatologicznym? Zaleca się, aby odbywać wizytę higienizacyjną przynajmniej dwa razy w roku. W przypadku palaczy częstotliwość powinna być nawet większa. A zatem nie czekaj – umów się na wizytę. Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10