Na czym polega kortykotomia?
Spis treści
Kortykotomia to jeden z zabiegów, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna. Na czym polega ten zabieg i w jakich przypadkach się go wykonuje?
Kortykotomia – na czym polega zabieg?
Kortykotomia to zabieg polegającym na tym, że nacina się pionowa blaszkę kostną pod dziąsłem zlokalizowaną między korzeniami zębów. Procedura ta może być wykonana przez dziąsło lub z odsłonięciem jego płatu. Kortykotomia może być częściowa, czyli wykonana jedynie na danym odcinku łuku zębowego, lub pełna, czyli obejmująca cały łuk.
Jaki jest cel kortykotomii?
Kortykotomia jest wykonywana w ramach przygotowania do leczenia aparatem ortodontycznym. Zabieg ten pozwala na zmniejszenie oporów kostnych, dzięki czemu zęby łatwiej poddają się przemieszczaniu przez aparat. Na skutek tego zabiegu skuteczne leczenie aparatem ortodontycznym można przeprowadzić szybciej i przy mniejszych dolegliwościach bólowych. Zażegnane zostaje również ryzyko zaniknięcia korzeni zębów przemieszczanych w trakcie leczenia, a także odsłonięcia szyjek zębowych lub wystąpienia ruchomości zębów.
Kortykotomia jest wykonywana zwłaszcza u Pacjentów po dwudziestym roku życia. Ponieważ ich rozwój kostny już się zakończył, zęby trudniej poddają się naciskowi i przemieszczają na prawidłowe pozycje. W takich przypadkach kortykotomia jest pewnego rodzaju wspomaganiem leczenia ortodontycznego, ułatwiając jego skuteczniejsze i szybsze przeprowadzenie.
Jak przebiega kortykotomia?
Zabieg, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, polega na tym, że lekarz nacina dziąsło, uzyskując w ten sposób dostęp do blaszki kostnej znajdującej się między korzeniami, a następnie nacina samą blaszkę. W tym celu posługuje się działającą w oparciu o drgania piłą piezoelektryczną, której szerokość wynosi nie więcej niż 3 mm. Po wykonaniu nacięcia miejsce zabiegowe zostaje zaszyte.
Kortykotomia – zalecenia pozabiegowe
Po zabiegu Pacjent powinien delikatnie przygryzać opatrunek przez około godzinę. Przez pierwszych kilka dni po zabiegu należy powstrzymać się od aktywności fizycznej. Przez co najmniej 24 godziny nie powinno się palić papierosów. Niewskazane jest też picie przez słomkę w tym początkowym okresie.
Jeśli po zabiegu wystąpi opuchlizna, nie trzeba się nią martwić – najczęściej ustępuje samoistnie po kilku dniach, podobnie jak ból pozabiegowy, który można skutecznie uśmierzyć zwykłymi środkami przeciwbólowymi. Może wystąpić także szczękościsk i lekkie zasinienie szczęki, ale zwykle objawy te nie utrzymują się dłużej niż dziesięć dni.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o zabiegu kortykotomii, zapraszamy do Dental4You®– tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając ormularz.