Nawyki szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 29.08.2023
kategoria: Poradnik

Chyba prawie każdy ma jakieś swoje nawyki. Część z nich jest zupełnie nieszkodliwa, ale inne mogą wiązać się z przykrymi konsekwencjami. W dzisiejszym wpisie opowiemy o tych nawykach, które szkodzą zębom i jamie ustnej.

 
 

Gryzienie przedmiotów

Ten szkodliwy nawyk jest stanowczo zbyt powszechny. Zaskakująco wiele osób odczuwa potrzebę przytrzymywania ustami czy przygryzania przedmiotów. Czynią to odruchowo i w wielu przypadkach mogą nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Szczególnie często ofiarą takiego gryzienia padają ołówki, długopisy i oprawki okularów.

Nie poruszalibyśmy tu tego tematu, gdyby gryzienie szkodziło jedynie gryzionym przedmiotom. Jednak ten wpis powstał nie w trosce o wasze ołówki i długopisy, ale o wasze zęby, dla których ów nawyk może mieć przykre skutki.

O jakich skutkach mówimy? Przede wszystkim gryzienie przedmiotów prowadzi do ścierania się zębów. Oprócz tego mogą w nich powstawać niewielkie szczeliny i złamania – a choć są one nieduże, to i tak sprawiają problem, bo mogą prowadzić do nadwrażliwości zębów.

Skoro już jesteśmy przy gryzieniu, to nie można tu nie wspomnieć o częstym nawyku obgryzania paznokci i skórek, które się przy nich znajdują. Taki nawyk niekorzystnie odbija się nie tylko na samych dłoniach, ale również na zębach. Po pierwsze, mogą one przy tej czynności ulec uszkodzeniu. Po drugie, podczas obgryzania paznokci i skórek usta przyjmują pozycję, która może mieć na nie szkodliwy wpływ. Na domiar złego na paznokciach znajdują się bakterie. Podczas obgryzania są one przenoszone do jamy ustnej, gdzie – jak wiadomo – mogą wywołać znaczne szkody.

 
 

Zęby jako narzędzia

Niektórzy mają nawyk używania zębów niezgodnie z ich przeznaczeniem. W określonych sytuacjach bywają one traktowane jak narzędzia. Wiele osób zastępuje nimi nożyczki, przegryzając nici. Często są używane do przytrzymywania różnych rzeczy, gdy ręce są zajęte. Przykro o tym wspominać, ale są i tacy, którym zdarza się używać zębów w charakterze… otwieracza do butelek.

Tymczasem oczywiście nie do takich celów powinny służyć zęby. Ich funkcją jest umożliwienie gryzienia i żucia, są też potrzebne do poprawnej wymowy, no i oczywiście mają niebagatelne znaczenie dla estetyki. Choć posługiwanie się nimi jako narzędziami może niekiedy wydawać się wygodne – zwłaszcza, gdy prawdziwych narzędzi nie mamy akurat pod ręką – radzimy, żeby tego unikać.

 
 
Nawyki szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej
 
 

Wkładanie rąk do ust

Kolejny powszechny nawyk, którego warto się oduczyć. U dorosłych jego częstą formą jest ślinienie palca przy odwracaniu stron książek i gazet. Nieraz łatwiej nam w ten sposób przerzucić stronę, to prawda – ale robiąc to, przenosimy do jamy ustnej bakterie i grzyby. To grozi chorobami jamy ustnej i stanami zapalnymi.

U dzieci natomiast bardzo często zdarza się ssanie kciuka. Niestety taki nawyk może skutkować zaburzeniami w rozwoju uzębienia – sprawia, że wyrzynające się zęby przesuwają się, w efekcie prowadząc do wad zgryzu, takich jak zgryz otwarty.

 
 

Dowiedz się więcej!

Nikt nie chce szkodzić swoim zębom, dlatego tak ważna jest wiedza o tym, jak niektóre nawyki mogą wpływać na uzębienie. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o swoje zęby, odwiedź Dental4You®. Na wizytę możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10