Nikotyna i alkohol – jak wpływają na nasze zęby?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 24.02.2018
kategoria: Poradnik

Odbarwienia, nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego

W papierosach występuje ponad 4000 związków chemicznych, z których olbrzymia część ma charakter podrażniający czy toksyczny. Wśród nich wymieniamy arszenik, amoniak, dwutlenek azotu, tlenek węgla, benzen, chlorek winylu. Wszystkie one negatywnie wpływają na nasze uzębienie.

 
Największym problemem palaczy jest znacznie szybsze odkładanie się płytki nazębnej. Nałogowe palenie oraz zaniechanie regularnej higieny jamy ustnej sprawia, że osad bardzo szybko mineralizuje się, zamieniając w trudny do usunięcia kamień nazębny. Nalot bardzo szybko także barwi się na kolor żółty lub brunatny, przez co jest doskonale widoczny podczas otwierania ust. Odkładający się kamień nazębny bardzo szybko zaczyna podrażniać dziąsła i może powodować znacznie poważniejsze schorzenia, takie jak paradontoza! Faktem jest także to, że coraz więcej nałogowych palaczy cierpi na ubytki w uzębieniu – wszystko to jest wynikiem wieloletniego palenia tytoniu. Regularne palenie wpływa również na oddech palacza czy zaburzenia odczuwania smaków. 

Czy alkohol osłabia nasze zęby?

Okazuje się, że również alkohol wpływa negatywnie na stan naszej jamy ustnej. Spożywanie alkoholu zmniejsza wytwarzanie śliny w ustach, co nie tylko powoduje mniejsze wypłukiwanie resztek pokarmów, ale i sprzyja namnażaniu się bakterii. Warto także dodać, że alkohole o kwaśnym odczynie (np. czerwone wino) uszkadzają szkliwo i mogą powodować jego barwienie. Regularne spożywanie alkoholu przyczynia się do wypłukiwania z zębów wapnia i magnezu, co jest przyczyną ich osłabienia. 

Walka z nałogiem jest trudna, jednak jeśli chcemy dbać o nasze zęby ograniczmy ilość wypalanych każdego dnia papierosów i wypijanego alkoholu i skupmy się na codziennej higienie: szczotkowaniu, nitkowaniu, płukaniu zębów. Warto także wybrać się do stomatologa, który wskaże prawidłową drogę leczenia zębów: usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie, wybielanie, uzupełnianie łuków zębowych.



Zadzwoń: 12 222 50 10