Odsłonięte szyjki zębowe – jakie zwiastują problemy?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 20.09.2021
kategoria: Poradnik

Odsłonięte szyjki zębowe to problem, z którym w sposób naturalny mierzą się osoby w starszym wieku. Nie jest żadną tajemnicą, że wraz z upływem czasu ogólna kondycja zdrowotna naszego organizmu ulega znacznemu pogorszeniu. Warto jednak wiedzieć, że problem odsłoniętych szyjek zębowych może dotknąć osoby w każdym wieku. Powody takiego stanu rzeczy mogą być różne. Najczęstsze przyczyny to brak prawidłowej higieny jamy ustnej (nieregularnego i precyzyjnego szczotkowania zębów), zmiany hormonalne oraz niezdrowy styl życia, np. palenie papierosów.
W przypadku tego schorzenia, ważne jest, aby w porę rozpoznać jego objawy i zgłosić się na wizytę do dentysty. Chorobę można opanować w wczesnym stadium, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących symptomów, nie należy ich bagatelizować. 

 

Jak rozpoznać odsłonięte szyjki zębowe?

Istnieje kilka charakterystycznych objawów, które mogą świadczyć o problemie odsłoniętych szyjek zębowych, należą do nich m.in. :

  • nadwrażliwość na gorące, zimne, słodkie i kwaśne potrawy
  • krwawienia dziąseł, które można zauważyć podczas szczotkowania zębów
  • zaczerwienienie i obrzęk dziąseł
  • zmiany w kształcie dziąseł – odsłonięcie korzenia zęba,
  • nieprzyjemny zapach z ust (halitoza)

 

Pacjenci zmagający się z tą dolegliwością szczególnie silnie ją odczuwają podczas jedzenia zimnych, gorących lub kwaśnych potraw. Odsłonięte szyjki zębowe, a dokładniej zębina, są mocno unerwione i przez to wrażliwe na dotyk. U osoby zdrowej szyjki zębowe są szczelnie osłonięte tkankami przyzębia, jednak w wyniku przewlekłego stanu zapalnego dziąseł, dochodzi do ich recesji dziąseł, czyli ich cofania się, w wyniku czego szyjki zębowe nie mają żadnego zabezpieczenia przed działaniem czynników zewnętrznych. Problem ten jest również odczuwalny podczas codziennej higieny jamy ustnej, gdzie często u osób ze stanem zapalnym dziąseł dochodzi do ich obrzęku i krwawienia. W tej sytuacji należy niezwłocznie zapisać się na konsultację stomatologiczną. Często stan zapalny dziąseł można wyleczyć przy pomocy prostych i bezinwazyjnych zabiegów higienizacyjnych.

 

Jakie są przyczyny odsłonięcia szyjek zębowych?

Odsłonięcie szyjek zębowych zwykle jest spowodowane stanem zapalnym dziąseł i przyzębia. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą mieć różne źródło. Do najczęstszych z nich należą:

  • nadmierne osadzanie się kamienia nazębnego oraz wszelkich osadów na powierzchni zębów;
  • zła technika szczotkowania oraz używanie twardego włosia szczoteczki, która podrażnia dziąsła, zwłaszcza jeśli zbyt mocno dociskamy ją do zębów, wykonując poziome ruchy szczoteczką;
  • stosowanie past powodujących nadmierne ścieranie się szkliwa
  • palenie papierosów
  • niedobory witaminowe w organizmie
  • bulimia – w wyniku cofania treści żołądkowej zęby i dziąsła mają kontakt z kwasem, co powoduje ich osłabienie i podrażnienie;
  • wiek – w dojrzałym wieku dziąsła samoczynnie mogą zacząć się cofać, dlatego należy szczególnie zadbać o ich prawidłową pielęgnację.

 

Jak leczyć odsłonięte szyjki zębowe?

Pierwszym krokiem w przypadku leczenie odsłoniętych szyjek zębowych jest ustalenie przyczyny tej dolegliwości. Jeśli u jej podstaw leży nieprawidłowa higiena jamy ustnej należy zwrócić uwagę na regularne i dokładne szczotkowanie oraz nitkowanie uzębienia. Kluczową kwestią jest dobór odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów, warto tę decyzję skonsultować z wykwalifikowaną higienistką lub stomatologiem. Szczoteczka powinna mieć średni lub niskim stopień twardości, tak by nie podrażniać dziąseł. Jeśli używasz szczoteczki manualnej i widzisz, że nie do końca się sprawdza, warto rozważyć również jej zamianę na szczoteczkę elektryczną lub soniczną, które jeszcze bardziej dokładnie oczyszczają zęby z wszelkich osadów i płytki bakteryjnej. Ich atutem jest również kontrola ruchów szorujących, która chroni zęby przed zbyt mocnym naciskiem. Używając manualnej szczoteczki, warto zadbać o właściwą technikę mycia zębów i unikać wykonywania ruchów poziomych. W odpowiedniej higienie jamy ustnej ważna jest regularność. Zęby powinno się myć co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej – po każdym posiłku, przez około 2 minuty.

Jeśli chodzi o technikę, powinno się je szczotkować ruchami okrężnymi i wymiatającymi, od dziąseł do korony zęba. Jeśli chodzi o dobór pasty do zębów, powinniśmy unikać tych o wysokim współczynniku ścieralności RDA , czyli powyżej 30. Ważne jest również, aby pasta posiadała w składzie fluor i potwierdzone właściwości przeciwzapalne oraz regenerujące. Higienę jamy ustnej można uzupełnić również płynami do płukania z fluorem. Warto także stosować nić dentystyczną lub szczoteczki międzyzębowe, które precyzyjnie docierają do trudno dostępnych miejsc.

Ważnym aspektem przy tej chorobie jest również zmiana diety i stylu życia. Nałogowi palacze powinni rozważyć rezygnację z tytoniu. Warto również zadbać o zdrową dietę, w razie potrzeby uzupełnić braki witamin i minerałów w organizmie. Odpowiednio zbilansowana dieta z pewnością przyniesie wiele korzyści naszemu organizmowi.

Osoby, które cierpią z powodu silnej nadwrażliwości zębów, powinny – przynajmniej do czasu wyleczenia stanu zapalnego, ograniczyć spożywanie gorących, zimnych oraz kwaśnych pokarmów, które mogą wywoływać silne dolegliwości bólowe.

Odsłonięte szyjki zębowe – konsekwencje nieleczenia

Warto pamiętać, że odsłonięte szyjki zębowe są szczególnie narażone na powstawanie próchnicy korzenia, na co ma duży wpływ ma porowata struktura szyjki zęba. Ponadto bagatelizowanie tego problemu może wiązać się dla nas z wieloma poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jedną z nich jest paradontoza, która prowadzi do całkowitej utraty zębów. Niebezpieczna jest również recesja i zanik dziąseł, których leczenie może wymagać bardziej zaawansowanych, inwazyjnych metod. Aby uniknąć tych konsekwencji, warto zadbać o regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym – przynajmniej raz na pół roku. Należy jednak pamiętać, że podstawą do zachowania dobrej kondycji w jamie ustnej jest regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, pielęgnacja dziąseł oraz zadbanie o zdrowy tryb życia.

Umów się na wizytę!

Odczuwasz dolegliwości bólowe, które mogą wskazywać na odsłonięcie szyjek zębowych? Zaobserwowałeś podczas codziennej higieny krwawienie dziąseł? Warto zgłosić się na konsultację i poznać przyczyny tego problemu! Zapraszamy do Dental4You®! Nasz zespół ekspertów na podstawie kompleksowej i rzetelnej diagnostyki dobierze najbardziej skuteczną dla Ciebie metodę terapii, która pozwoli zapobiec poważniejszym konsekwencjom zdrowotnym. Istotnym kryterium w rozwoju tego schorzenia jest czas. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.

 



Zadzwoń: 12 222 50 10