Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 02.08.2019
kategoria: Poradnik

Olbrzymia ilość Polaków zna ten ból: ostry i nieprzyjemny, najczęściej podczas spożywania gorących lub zimnych posiłków, ale również w trakcie szczotkowania zębów. Diagnoza może okazać się bardzo prosta – wystarczy z bliska przyjrzeć się naszym zębom. Za nadwrażliwość w obrębie jamy ustnej odpowiadają najczęściej odsłonięte szyjki zębowe. Jak dochodzi do powstania tego schorzenia?

 

Skąd się biorą odsłonięte szyjki zębowe?

Najczęstszym powodem powstawania odsłoniętych szyjek zębowych jest niewłaściwe szczotkowanie oraz używanie szczoteczki o zbyt twardym włosiu. Nieodpowiednie przybory lub błędna technika mycia zębów mogą spowodować podrażnienie i uszkodzenie dziąseł. W efekcie tkanki miękkie cofają się, a wrażliwe szyjki zębowe zostają odsłonięte, co powoduje nieprzyjemne dolegliwości w kontakcie z wysokimi lub niskimi temperaturami. Ponadto zębina na szyjkach jest bardzo narażona na próchnicę – wszystko przez jej porowatą strukturę.

Oczywiście dziąsła mogą cofać się również z innych powodów – przyczyną może być paradontoza, czyli stan zapalny przyzębia wywołany obecnością dużych złogów kamienia nazębnego. Objawia się on zaczerwienieniem, obrzękiem i krwawieniem dziąseł. Nieleczona paradontoza może doprowadzić do odsłaniania się szyjek zębowych i rozchwiania zębów. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, w konsekwencji możemy nawet utracić zęby. Przyczyną powstawania paradontozy i innych chorób przyzębia są bakterie żyjące w kamieniu nazębnym. W związku z tym czynniki, które potęgują powstawanie kamienia to np. zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej czy palenie papierosów. Innym czynnikiem ryzyka jest wiek – statystycznie problem ten dotyka częściej osoby starsze.

 

Objawy cofania się dziąseł

Objawem odsłoniętych szyjek zębowych jest przede wszystkim nadwrażliwość zębów, która objawia się przeszywającym bólem podczas spożywania zimnych czy gorących napojów, ale także słodkich lub kwaśnych produktów. W skrajnych przypadkach ból może wywołać nawet wdychanie chłodnego powietrza czy delikatny dotyk. Nadwrażliwość szyjek zębowych skutecznie odbiera ochotę do jedzenia ulubionych potraw i sprawia, że rzadziej się uśmiechamy. Jak walczyć z tym kłopotem?

 

Jak zapobiegać powstawaniu nadwrażliwości szyjek zębowych?

Z pewnością podstawą jest świadome szczotkowanie i wybranie szczoteczki o bardziej miękkim włosiu niż dotychczas. Aby zapobiec mechanicznym uszkodzeniom dziąseł, należy dobrać szczoteczkę odpowiednią do struktury zębów oraz warunków anatomicznych. Jej wybór warto skonsultować ze stomatologiem lub higienistką stomatologiczną. Włosie powinno być dostosowane do wrażliwości dziąseł i kondycji szkliwa. Miękkie szczoteczki znajdziemy przede wszystkim w aptekach – warto postawić na sprawdzonych producentów. Z ekspertem warto porozmawiać także o wyborze pasty do zębów. Te preparaty, które bardziej ścierają szkliwo, mogą także podrażniać dziąsła. Warto pamiętać, że dobór przyborów do higieny jest bardzo indywidualną sprawą.

Istotna jest także odpowiednia technika szczotkowania. Dokładną instrukcję prawidłowego mycia zębów może zaprezentować higienistka podczas wizyty profilaktycznej. Ruch podczas szczotkowania powinien być wymiatający – od dziąseł ku krawędzi zębów, tak, aby nie uszkodzić tkanek miękkich i nie doprowadzać do cofania się dziąseł. Dodatkowo rekomendowany jest delikatny masaż dziąseł, który poprawia krążenie krwi, a tym samym wspiera kondycję tkanek miękkich. Należy także pamiętać o odpowiedniej sile nacisku na zęby podczas ich mycia. Nie może być ona zbyt mocna, aby nie doprowadzić do stopniowego ścierania szkliwa i odsłonięcia zębiny.

Konieczne są także regularne wizyty u stomatologa, dzięki którym stan naszych dziąseł i zębów będzie pod kontrolą. Ze względu na to, że cofanie się dziąseł może być objawem groźnej paradontozy, wszystkie niepokojące dolegliwości należy zgłosić dentyście, który wykona szereg badań i opracuje indywidualny plan leczenia. Stomatolog może zaproponować uzupełnienie szkliwa materiałem biozgodnym. Zabieg nie jest bolesny i nie trwa długo, a komfort po nim jest znacznie wyższy: szyjki zębowe są skutecznie zasłonięte, a dodatkowo również poprawia się estetyka naszego uśmiechu.

 

Umów się na konsultacje!

Odsłonięte szyjki zębowe mogą być oznaką poważnych kłopotów. Wiąże się to nie tylko z dotkliwym bólem, który utrudnia funkcjonowanie, ale także ryzykiem utraty zębów. Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy – nie zwlekaj. Domowe sposoby nie wystarczą, dlatego trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty. Aby umówić się na wizytę z ekspertem Dental4You®, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer 12-222-50-10 albo 609-777-166.



Zadzwoń: 12 222 50 10