Opuchlizna po wstawieniu implantu

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 05.04.2024
kategoria: Poradnik

Wiele osób decydujących się na zabieg wszczepienia implantu zęba obawia się nie tylko samego procesu, ale także potencjalnych dolegliwości pooperacyjnych, takich jak opuchlizna czy ból. Choć zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i jest bezbolesny, to mogą pojawiać się po jego przeprowadzeniu pewne dolegliwości.

 
 

Implant zęba – krótka charakterystyka

Zanim przejdziemy do omówienia możliwych problemów po implantacji, warto zrozumieć, czym właściwie jest implant zęba. Jest to struktura wykonana z tytanu, która imituje korzeń zęba. Jest to niezwykle trwałe rozwiązanie, które przyczynia się do przywrócenia nie tylko estetyki uśmiechu, ale także funkcji żucia i ogólnego zdrowia jamy ustnej.

 
 

Ból po implantacji zęba – ile może trwać?

Sam zabieg wszczepienia implantu zęba jest bezbolesny, dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Niemniej jednak, po zakończeniu działania zaaplikowanego środka, Pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort oraz dolegliwości bólowe. Jest to naturalny proces wynikający z ingerencji, którą musiał przeprowadzić lekarz. Taki ból utrzymuje się maksymalnie kilka dni. Oprócz niego, niekiedy wokół miejsca zabiegu może pojawić się również opuchlizna.

 
 

Opuchlizna po implancie zęba

Okres, przez który opuchlizna będzie widoczna, jest kwestią bardzo indywidualną. W większości przypadków opuchlizna i obrzęk ustępują w ciągu kilku dni, średnio od 3 do 6 dni po zabiegu. Trzeba jednak wspomnieć, że niewątpliwie ważne jest zastosowanie zaleceń lekarza w kwestii dbania w kwestii dbania o jamę ustną tuż po zabiegu oraz przez kolejne kilka dni.

 
 

implanty stomatologiczne Kraków

 
 

Pierwsze godziny po zabiegu – zalecenia

W pierwszych godzinach po zabiegu Pacjent powinien unikać jedzenia. Może natomiast przyjmować płyny np wodę (bardzo małych ilościach). Następnie, przez kolejne 24 godziny najlepiej jak będzie odpoczywał i unikał tym samym aktywności fizycznej. Ważne jest także, aby Pacjent nie palił papierosów i nie spożywał alkoholu.

 
 

Zalecenia na następne dni

W kolejnych dniach po zabiegu Pacjent dostaje zalecenie, by unikać twardych i gorących pokarmów. Przez 14 dni lepiej unikać również aktywności fizycznej, takiej jak uprawianie sportu czy wizyty w saunie. Ważne jest również zachowanie higieny jamy ustnej i unikanie urazów obszaru rany.

 
 

Dowiedz się więcej

Opuchlizna po wstawieniu implantu zęba jest nieprzyjemnym, ale przy tym częstym objawem pooperacyjnym. Przestrzegając odpowiednich zaleceń i dbając o higienę jamy ustnej, Pacjent może zminimalizować jej nasilenie oraz przyspieszyć proces gojenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinien od razu zgłosić się do lekarza. Na wizytę w naszym gabinecie można umówić się telefonicznie +48 12 222 50 10 lub poprzez wypełnienie formularza kontaktowego.

 Zadzwoń: 12 222 50 10