Palenie tytoniu i wpływ na nasze zęby

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 24.02.2018
kategoria: Poradnik

Palenie stanowi dla wielu uzupełnienie porannej kawy czy też jest powodem dla przerwy w pracy – szczególnie ten ostatni zwyczaj jest często praktykowany w dużych firmach. Wygląda na to, że zapominamy, jak negatywny wpływ na nasze zdrowie ma nikotyna. Czy regularne palenie może szkodzić naszym zębom? Warto przyjrzeć się temu problemowi z bliska!

Szybsze powstawanie kamienia nazębnego

Jest faktem, że u osób regularnie palących papierosy znacznie szybciej odkłada się kamień nazębny. Brak regularnego usuwania go prowadzić będzie nie tylko do podrażnienia i krwawienia dziąseł, ale również do powstawania chorób takich jak paradontoza! Nieusuwany kamień nazębny bardzo szybko brunatnieje, co jest doskonale widoczne podczas otwierania ust – jest to spory problem estetyczny.

Zmiana koloru zębów

Zmiana koloru zębów to problem, który zauważany jest najszybciej przez osoby palące. Wszystko przez zawarte w papierosach związki toksyczne, które wchodząc w reakcje chemiczne powodują odbarwienia szkliwa. Zęby osoby, która pali regularnie, przybierają żółty lub szary odcień. Przywrócenie naturalnego koloru w przypadku wieloletniego nałogu jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Nieświeży oddech – powszechny problem palacza

Nieświeży oddech jest zagadnieniem, którego sami palacze nie zawsze są świadomi. Najczęściej problemu tego doświadczają osoby bliskie czy też współpracownicy. Oczywiście możliwe jest stosowanie specjalistycznych past dla palaczy, jednak i one nie są w stanie całkowicie rozwiązać problemu. 
Nieświeży oddech spowodowany jest zarówno zmianą pH jamy ustnej, jak i odkładającym się kamieniem nazębnym, na którym żerują bakterie.

Utrata smaku, owrzodzenia w jamie ustne

Powszechnym objawem u nałogowych palaczy jest upośledzenie smaku – mówią o tym przede wszystkim osoby, które palenie rzuciły. Już po kilkunastu dniach zauważyły one, że wszystkie potrawy smakują inaczej, bardziej wyraźnie. Lekarze potwierdzają: nikotyna i regularne palenie papierosów znacząco upośledzają nasze kubki smakowe. 
Warto pamiętać, że na uszkodzenia narażona jest również błona śluzowa – toksyczne związki mogą prowadzić do powstawania trudnego w leczeniu owrzodzenia.

Paradontoza, wypadanie zębów i sposoby na uzupełnienie braków w szczęce

Szacuje się, że palacze zapadają na choroby zębów i przyzębia 3 razy częściej niż osoby niepalące – w wyniku tego również znacznie częściej wypadają im zęby. Najlepszym sposobem na uzupełnienie luk są implanty zębów, jednak ich wszczepienie w przypadku osób regularnie palących może być bardziej skomplikowane dla lekarza. 



Zadzwoń: 12 222 50 10