Prehistoryczne zęby

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 22.02.2018
kategoria: Poradnik

Innowacyjna technologia

Dzięki nowej metodzie, która pozwala na oddzielenie pokarmu od zębów, istnieje możliwość odkrycia czym żywili się ludzie żyjący na ziemi tysiące lat temu, u wybrzeża Brazylii. Wszystko to dzięki nowatorskiej metodzie, stworzonej przez naukowców z Laboratorium Antropologii Biologicznej uniwersytetu w Sao Paulo. Fundamentem tej metody, jest składnik używany w płynach dentystycznych, a mianowicie 4% kwas chlorowodorowy.

Testowanie metody

Naukowcy przeprowadzili testy na kilkunastu zębach, pochodzących z miejsca pochówku na terenie dzisiejszej Brazylii, które datuje się od IX w. p.n.e. do III w. n.e. Wszystkie zęby pochodziły ze stanowisk archeologicznych w Sambaqui Jabuticabeira na południowo-wschodnim wybrzeżu kraju. Naukowcy w celu usunięcia kamienia nazębnego, poddali zęby pod działanie płynu. Po wykonaniu tego procesu, umieścili zęby w wirówce, by odizolować kamień nazębny.

Dzięki tej metodzie, udało się uzyskać trzy typy mikroskamielin, z których najpopularniejsze były okrzemki i mikroskopijne algi z organizmów morskich, będących źródłem pożywienia. Można z tego badania wywnioskować, że ostatnim pożywieniem prehistorycznych ludzi były ryby morskie.



Zadzwoń: 12 222 50 10