Problemy stomatologiczne Polaków

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 24.02.2018
kategoria: Poradnik

Zazwyczaj rejestrujemy się u dentystów dopiero wtedy, kiedy ból zęba jest nie do wytrzymania. Sami specjaliści załamują ręce i są zdania, że wielu chorób można było uniknąć dzięki profilaktyce oraz higienie. Z jakimi problemami Polacy najczęściej zgłaszają się do stomatologów?

Próchnica – choroba cywilizacyjna

Próchnica od dawna zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych oraz chorób zakaźnych. Szacuje się, że w Polsce co drugi dorosły i co trzecie dziecko posiada próchnicę. Próchnica jest wynikiem zbiegu kilku procesów. Przede wszystkim za jej powstawanie odpowiedzialne są bakterie, które bytują na płytce nazębnej, a ich pożywką są cukry. Produkują one kwasy, które stopniowo niszczą szkliwo i powodują powstawanie ubytków. Kiedy próchnica dosięgnie głębszych warstw zęba – pojawia się ból.

Leczenie próchnicy jest obecnie najczęściej wykonywanym zabiegiem w gabinetach stomatologicznych. Lekarze dysponują wieloma metodami, które stosują w zależności od wieku czy stanu zdrowia pacjenta. Jeśli jednak próchnica pozostanie nieleczona, może zaistnieć konieczność usunięcia zęba.

Paradontoza i choroby przyzębia

Drugim częstym problemem Polaków jest paradontoza oraz wszelkie choroby przyzębia. Problem ten dotyka przede wszystkim osób starszych, może mieć podłoże genetyczne, ale także wynikać z nawarstwiającego się kamienia nazębnego, który przedostaje się do kieszonek zębowych.

Leczenie paradontozy to przede wszystkim usuwanie nagromadzonego kamienia i wykonywanie zabiegu czyszczenia kieszonek zęba. Doraźnie pacjenci stosują także leki przeciwbólowe oraz żele na dziąsła, których zadaniem jest zmniejszanie dyskomfortu.

Nieświeży oddech

Halitoza dotyka coraz większej ilości ludzi – choroba ta może mieć różnorodne podłoże, jednak efekt jest zawsze taki sam. Osoba świadoma swojej choroby początkowo zaczyna mówić niewyraźnie, starając się jak najmniej otwierać usta, kolejno zaczyna powoli wycofywać się z życia towarzyskiego. Podstawą leczenia jest rozpoznanie przyczyny choroby i dobranie leków tak, aby były one skuteczne.

Braki w uzębieniu – skąd się biorą, jak je uzupełniać?

Ubytki w łukach zębowych są spowodowane wypadkami, uwarunkowaniami genetycznymi, chorobami. Brak jednego zęba wpływa na sposób gryzienia, mówienia, może z czasem zmienić również naszą mimikę. Ubytki uzupełnią implanty zębów, które tworzone są na indywidualne zamówienie i najlepiej naśladują naturalne zęby. Inne metody to tworzenie protez zębowych czy mostów.



Zadzwoń: 12 222 50 10