Próchnica – czym jest, jak powstaje i jakie są skutki zaniedbania leczenia?

Paulina Gęsich
autor:
dodano: 26.04.2024
kategoria: Poradnik

Wiele osób wychodzi z mylnego założenia, że problem próchnicy dotyka jedynie dzieci. Przyjęło się bowiem mówić o tej chorobie właśnie w ich kontekście. Prawda jest jednak zupełnie inna. Dorośli także borykają się z próchnicą i to wcale nie rzadziej niż dzieci. Z tego też względu warto wiedzieć, jakie są przyczyny jej powstawania, a także metody leczenia.

 
 

Próchnica – czyli?

Próchnica zębów jest chorobą bakteryjną, której głównymi sprawcami są Lactobacillus acidophilus oraz wybrane paciorkowce, zwłaszcza Streptococcus mutans. Te bakterie odżywiają się cukrami, co prowadzi do stopniowej demineralizacji szkliwa, osłabiając je. Choroba rozpoczyna się od plam próchnicowych na powierzchni zęba, które są widoczne na zdrowym szkliwie. Bakterie penetrują coraz głębsze warstwy tkanki, wnikając w zębinę i miazgę, co może prowadzić do bolesnych stanów zapalnych. W skrajnych przypadkach nieleczonej próchnicy konieczna jest ekstrakcja zęba.

 
 

Przyczyny pojawienia się próchnicy

Wspomniane powyżej bakterie to jednak niejedyna przyczyna pojawienia się próchnicy. Kolejną jest niewątpliwie dieta bogata w cukry. Spożywanie dużych ilości słodyczy, napojów gazowanych oraz żywności wysoko przetworzonej może dostarczać bakteriom próchnicotwórczym substancji odżywczych, które umożliwiają im rozwój i produkcję kwasów, prowadzących do demineralizacji szkliwa. Nie bez znaczenia jest tutaj również niewłaściwa higiena jamy ustnej. W momencie, gdy dochodzi do zaniedbania czynności takich jak szczotkowanie, czy też nitkowanie zębów bakterie zaczynają się namnażać. Tym samym zęby są narażone na rozwój opisywanej próchnicy. Jej występowaniu sprzyjają również zaburzenia w wydzielaniu śliny.

 
 

Próchnica - czym jest, jak powstaje i jakie są skutki zaniedbania leczenia?

 
 

Leczenie próchnicy – jak przebiega?

Kiedy mimo starannego dbania o higienę jamy ustnej, próchnica nadal się rozwija, niezbędne staje się leczenie w gabinecie stomatologicznym. Na wczesnym etapie choroby możliwe jest zastosowanie nieinwazyjnego zabiegu fluoryzacji, który pozwala na usunięcie próchnicy poprzez dostarczenie zębom niezbędnych minerałów do szybkiej regeneracji. W przypadku zaawansowanej próchnicy konieczne jest jednak mechaniczne usunięcie zmienionej tkanki, a następnie wypełnienie ubytku specjalnym materiałem stomatologicznym, zapewniającym zabezpieczenie i ochronę przed dalszym rozwojem choroby.

 
 

Skutki nieleczonej próchnicy

Nieleczona próchnica zębów może prowadzić do szeregu poważnych skutków, które wykraczają poza stan samego uzębienia (w efekcie jego usunięcia). Niebezpieczeństwo tkwi w fakcie, że bakterie odpowiedzialne za próchnicę mogą przenikać do krwiobiegu, co zwiększa ryzyko powstania sepsy oraz prowadzi do zaburzeń funkcjonowania narządów, takich jak trzustka czy nerki. Dodatkowo istnieje ryzyko pojawienia się bólu stawów oraz wzrost ryzyka wystąpienia cukrzycy. Dlatego też niezmiernie istotne jest podejmowanie odpowiednich działań profilaktycznych i leczniczych, aby uniknąć potencjalnie poważnych komplikacji zdrowotnych.

 
 

Dowiedz się więcej

Chcesz kontrolować kondycję swojego uzębienia? A może masz już objawy świadczące o rozwoju próchnicy? Niezależnie od powodów, zapraszamy na wizytę do naszego gabinetu Dental4You, Umówić się na nią możecie telefonicznie +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz kontaktowy.



Zadzwoń: 12 222 50 10