Próchnica u dzieci

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 21.02.2018
kategoria: Poradnik

Próchnica wpływa na wzrost u dzieci?

Niestety, według ostatnich badań wykazano, że tak. Badania zostały przeprowadzone przez University College London oraz King Fahad Armed Forces Hospital w Arabii Saudyjskiej.

Badacze chcieli wykazać zależność pomiędzy zdrowiem jamy ustnej u dzieci, a wzrostem – wcześniejsze badania nie dawały jednoznacznych wyników. Tym razem naukowcy przyjrzeli się próchnicy zębów i korelacji pomiędzy wzrostem i masą ciała u dzieci od 6 do 8 roku życia.

Zdrowie jamy ustnej dzieci oceniano w skali DMFT, jest to skala, która określa wskaźnik zębów z próchnicą, zębów usuniętych i wypełnionych. Zespół badaczy stwierdził, że u dzieci u których występują schorzenia związane z jamą ustną istnieje większe prawdopodobieństwo występowania niedowagi oraz niższego wzrostu w stosunku do swoich rówieśników.

Oczywiście w badaniu zostały ujęte czynniki takie jak demografia i etniczność. Stąd też, można śmiało stwierdzić, że istnieje znaczna zależność między wzrostem, a próchnicą zębów u dzieci. Oczywiście badania są kontynuowane, by problem został bardziej rozpoznany i szybko naprawiony.

Drodzy rodzice, nie chcemy aby dzieci cierpiały przez nasze zaniechania. Leczcie zęby swoich pociech od samego początku!Zadzwoń: (12) 222-50-10