Protetyka w pigułce

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 14.02.2021
kategoria: Poradnik

Braki w uzębieniu wiążą się z wieloma przykrymi dolegliwościami, które wpływają na komfort codziennego życia. Już samo pogorszenie estetyki twarzy dla wielu osób jest prawdziwym dramatem, a to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Osoby borykające się z bezzębiem bądź częściowymi lukami w uzębieniu muszą zmierzyć się również z utratą pełnej funkcjonalności w jamie ustnej. Skutkuje to trudnościami w spożywaniu pokarmów, problemami w artykulacji głosek oraz zaburzeniami w obrębie kości i stawów skroniowo-żuchwowych. Kumulacja tych niedomagań i ich konsekwencje na różnych płaszczyznach życia powodują, że Pacjenci są niezwykle zdeterminowani, by jak najszybciej podjąć leczenie. Z pomocą wychodzi im nowoczesna protetyka, która oferuje wiele sprawdzonych i skutecznych rozwiązań, polegających na rekonstrukcji pełnej funkcjonalności jamy ustnej oraz przywróceniu estetyki uzębienia. Zdajemy sobie sprawę, że wybór konkretnej protezy bywa również uwarunkowany kosztami, które trzeba przeznaczyć na leczenie. Jednak niezależnie od tego, jaki rodzaj odbudowy protetycznej wybierze Pacjent, może liczyć na profesjonalną i skuteczną terapię u naszych najlepszych ekspertów. Przyjrzyjmy się zatem, jak wygląda proces terapii w Dental4You® .

Jak wygląda leczenie protetyczne?

W naszej klinice pierwszym etapem jest zawsze konsultacja, podczas której lekarz rozmawia z Pacjentem o jego potrzebach i oczekiwaniach względem leczenia. Dokonujemy również przeglądu jamy ustnej i w razie potrzeby proponujemy Pacjentowi profesjonalne zabiegi higienizacyjne, których celem jest przygotowanie do dalszego procesu leczenia. Aby stworzyć dla niego spersonalizowany plan leczenia konieczne w oparciu o uwarunkowania zdrowotne w jamie ustnej, konieczne jest wykonanie kompleksowych badań w naszym prywatnym centrum diagnostycznym. W tym celu wykorzystujemy nowoczesne technologie, takich jak zdjęcia panoramiczne RTG oraz tomograf komputerowy. W ten sposób zyskujemy pewność, że leczenie zostanie precyzyjnie zaplanowane, a efekty po jego zakończeniu będą dla Pacjenta w pełni satysfakcjonujące. Następnie zespół ekspertów opracowuje indywidualny, dostosowany do potrzeb i uwarunkowań Pacjenta spersonalizowany plan leczenia. Aby żaden z jego elementów nie był dla niego zaskoczeniem, lekarz dokładnie omawia przebieg terapii. Jest to również dobry moment, by uzgodnić z protetykiem wstępny kosztorys leczenia. Kolejnym krokiem – w zależności od rodzaju pracy protetycznej, na jaką zdecydował się Pacjent, może być pobranie wycisku uzębienia, który jest przesyłany do pracowni protetycznej, gdzie wykonane zostaną rekonstrukcje protetyczne dostosowane do warunków anatomicznych Pacjenta. Po ich przesłaniu do naszej kliniki są już ostatnim etapem przymiarki i założenia wybranej protezy Pacjentowi, który od tej chwili może cieszyć się pięknym uśmiechem.

W przypadku zastosowania protezy na implantach proces rekonstrukcji protetycznej poprzedzony jest leczeniem implantologicznym. Konieczne jest bowiem uzupełnienie luk zębowych za pomocą wszczepienia implantów w miejsce po utraconych korzeniach zębów. Zabieg implantacji jest w pełni komfortowy, ponieważ w Dental4You®, wykorzystujemy nowoczesne formy znieczulenia, m.in. komputerowe znieczulenia, dzięki czemu leczenie odbywa się bezboleśnie.

Zanim jednak nastąpi proces leczenia, przyjrzyjmy się jakie rodzaje protez są u nas dostępne i na jakie potrzeby Pacjentów odpowiadają.

Jaki rodzaj protezy wybrać?

W Dental4You® istnieje możliwość skorzystania z szerokiej gamy rekonstrukcji uzębienia. W zależności od oczekiwań Pacjenta, jego potrzeb i możliwości finansowych proponowane są tradycyjne protezy ruchome oraz odbudowy mocowane na stałe. Różnice między nimi dotyczą funkcjonalności i komfortu użytkowania. Korzystniejszą metodą rekonstrukcji uzębienia jest zamocowanie na stałe odbudowy, umożliwiającej uzyskanie znakomitych efektów estetycznych i funkcjonalnych na długie lata.

  • Protezy akrylowe – to ekonomiczne rozwiązanie stosowane w przypadku utraty wszystkich zębów. Umożliwia poprawę estetyki uśmiechu i spożywanie podstawowych pokarmów. Niestety, zastosowanie protezy akrylowej nie przywraca pełnej funkcjonalności w jamie ustnej i nie zapobiega zanikowi kości. Jej wadą jest również brak stabilności, dlatego też konsumpcja twardych i lepkich pokarmów jest w tym przypadku utrudniona. Protezy akrylowe najczęściej są wykonywane jako tymczasowe do momentu założenia rekonstrukcji na stałe.
  • Protezy szkieletowe – ten rodzaj uzupełnienia umożliwia likwidację większych braków zębowych i daje doskonałe efekty estetyczne oraz funkcjonalne. Ta rekonstrukcja protetyczna może być przytwierdzona zarówno do naturalnego uzębienia Pacjenta, jaki i do wcześniej wszczepionych implantów. Mocuje się ją na specjalnych metalowych klamrach, dzięki czemu zapewnia stabilność w jamie ustnej. Atutem protezy szkieletowej jest przeniesienie siły żucia na zęby, służące za mocowanie uzupełnienia. Powoduje to zmniejszenie ryzyka dyskomfortu odczuwalnego przez użytkowników protez osiadających, które uciskają czasem podniebienie i dziąsła. Dzięki temu zastosowanie protez szkieletowych zapobiega chorobom przyzębia i zapewnia wyższy komfort użytkowania, niż w przypadku protezy akrylowej.
  • Protezy teleskopowe – to doskonała alternatywa dla tradycyjnych, ruchomych protez. Zapewnia bowiem nie tylko uzupełnienie luk zębowych, usprawnienie procesu żucia, ale przede wszystkim dzięki zastosowaniu systemu podwójnych, idealnie przylegających do siebie koron, zapewniona jest pełna stabilizacja protezy w jamie ustnej Pacjenta. Dlatego jest to dobre rozwiązanie dla Pacjentów z paradontozą, ponieważ dzięki niej możliwe jest mocne trzymanie rozchwianych zębów. Mogą z tej metody skorzystać również Pacjenci, którzy zachowali część własnych zębów, ponieważ ta rekonstrukcja nie wymaga uprzedniej ekstrakcji. Niewątpliwym atutem protezy teleskopowej jest także wyjątkowa estetyka. W odróżnieniu od metalowych klamer używanych w ruchomych protezach, zastosowanie tej protezy jest całkowicie niewidoczne.
  • Proteza overdenture – to ruchome uzupełnienia protetyczne, mocowane na implantach lub zatrzaskach zamontowanych w korzeniach zębów. Wyróżniają się one wysoką stabilizacją w jamie ustnej, dzięki czemu Pacjent może czuć się w pełni komfortowo w trakcie codziennych czynności. Nie istnieje obawa wypadnięcia protezy podczas jedzenia czy spontanicznego śmiechu. Jednocześnie można ją samodzielnie wyjmować, np. w celu codziennej pielęgnacji. Są to uzupełnienia protetyczne spełniające wymogi estetyki, chroniące kości szczęk przed zanikiem oraz zapewniające Pacjentowi dobry komfort użytkowania. Jednak warunkiem jest opanowanie przez Pacjenta zasad prawidłowej higieny jamy ustnej oraz regularne odbywanie wizyt kontrolnych w gabinecie dentystycznym. W przypadku, gdy Pacjent posiada kilka zachowanych własnych zębów, rozwiązanie to pozwala na ich utrzymanie w jamie ustnej. Warto podkreślić również możliwość wykonania protezy overdenture opartej na zaledwie dwóch implantach u Pacjentów borykających się z bezzębiem. Biorąc pod uwagę orientacyjne koszty wykonania takiej protezy, znaczącą poprawę komfortu jej codziennego użytkowania w porównaniu do protez całkowitych osiadających, można rozważyć to właśnie rozwiązanie.
  • Proteza pełnego łuku zębowego na implantach – jest to najlepsze rozwiązanie wykorzystywane przy bezzębiu. Za pomocą tej metody jest możliwość wiernego odtworzenia wyglądu i funkcji naturalnego uzębienia. Odbudowa pełnego łuku zębowego mocowana jest na stałe na 6 lub 8 implantach, które są wszczepionych w szczękę lub żuchwę. Daje to całkowitą stabilność protezy, która przez Pacjentów jest traktowana jak prawdziwe uzębienie. Zabieg wszczepienia implantów ten jest w pełni komfortowy, dzięki zastosowaniu w naszej klinice nowoczesnych form znieczulenia. To obecnie najdoskonalsza forma pracy protetycznej dostępna na rynku. Przywraca całkowity komfort i funkcjonalność w jamie ustnej oraz zapewnia na lata idealny wygląd uśmiechu.

Co możesz teraz zrobić?

Poważne braki zębowe są dla Ciebie źródłem kompleksów? Chciałbyś swobodnie się uśmiechać i bez obaw gryźć ulubione pokarmy? Konieczne zdecyduj się na kompleksowe leczenie w Dental4You®. Nasze grono ekspertów dobierze optymalna dla Ciebie protezę, dzięki czemu na nowo odzyskasz radość życia i będziesz mógł bez żadnych przeszkód jeść wszystkie potrawy? Skutecznie i szybko odbudujemy Twoje utracone uzębienie. Aby umówić się na konsultację, zadzwoń pod nr tel.: +48 12 222 50 10 lub wypełnij formularz.

 Zadzwoń: 12 222 50 10